Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Kuriozitete pėr kafshėt

Kuriozitete pėr kafshėt

Go down  Message [Page 1 of 1]

Suedezi Charles Linnaeus nė punimin e tij Systema naturae paraqiti sistemin e parė tė klasifikimit tė kafshėve dhe bimėve. Qysh atėherė, filluan tė formoheshn opinionet e para pėr funksionin e organeve tė ndryshme (fiziologjinė). Lavoisier, babai i kimisė bashkėkohore realizoi shumė eksperimente dhe studioi frymėmarrjen e kafshėve.



Shek XIX: Filloi tė mbizotėronte idea e zhvillimit tė llojeve. Buffon interpretoi drejt rėndėsinė e fosileve si dėshmi e llojeve tė zhdukura. Lamarck, pedagog i Botanikės dhe Zoologjisė nė vitin 1973 (Paris), pėrpunoi teorinė e parė tė evolucionit tė llojeve. Cuvier, u angazhua me anatominė krahasuese, zoologjinė sistematike dhe paleontologjinė. Darwin, nė veprėn e tij Origjina e llojeve, procesin e zgjedhjes natyrale e konsideronte fillim tė evolucionit. Nė vitin 1839, gjermanėt Slaide dhe Zwann formuan teorinė qelizore. Vepra e zoologut Zwann u krahasua me atė tė Darwin, pėr shkak tė rėndėsisė sė madhe qė kishte, pasi tregonte pėr herė tė parė rėndėsinė e qelizės si njėsi themeltare e ēdo formė jete dhe si pikėnisje zhvillimi e ēdo organizmi. Gjatė shek XIX u shfaqėn teknika tė reja tė hulumtimit shkencor, ndėrsa hapa tė rėndėsishėm bėri dhe zoologjia krahasuese, falė misioneve shkencore. Koleksionet e muzeve u pasuruan me material tė ri ndėrsa u krijuan dhe degė tė reja zoologjie.
Shek XX: U krijua ethologjia, shkenca qė merret me studimin e sjelljes sė kafshėve. Nė 1973 Karl von Frisch u vlerėsua me ēmimin Nobel pėr studimet e tij ethologjike.
Kafshėt mė tė rralla nė botė
Kafsha mė e rrallė nė botė ėshtė breshka e ishullit Pinta (Geochelone elephantopus abingdomi) nė arkipelagun Galapago. Ka mbijetuar vetėm njė pėrfaqėsues mashkull i llojit, qė quhet Xhorxh i Vetėm. Pasi shpresat pėr t’u gjetur njė i dytė janė inekzistente, ky nėnlloj breshke, konsiderohet i zhdukur.
Njė kafshė tjetėr e rrallė ėshtė rinoceronti i ishullit Java (Rhinoceros sandaicus) prej tė cilit kanė mbijetuar vetėm (60) nė Indonezi dhe Vietnam.
E vetmja kafshė ujore (gjitare) nė botė ėshtė delfini i ujit tė ėmbėl (Lipotes Vexillifer) qė jeton nė lumin Yangtze tė Kinės. Kanė mbetur vetėm 15 pėrfaqėsues tė llojit.
Kafsha qė jeton mė gjatė nė planet ėshtė breshka gjigande. Nė vitin 2006 ngordhi Hariet, njė mostėr qė lindi nė kohėn e Darwin, domethėnė rreth vitit 1830.
Mosha mesatare e disa kafshėve:
Lopa – 10
Kali – 20
Ariu – 18
Macja – 12
Gorilla – 20
Delfini – 20
Dreri - 10
Elefanti – 40
Kanguri – 7
Gjirafa – 10
Gjeli – 8
Lepuri – 5
Luani – 15
Ujku – 10
Miu – 2
Delja – 12
Rinoceronti – 15
Qeni – 12
Breshka – 100
Derri – 10


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum