Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Piramida shkon nė Prokurori

Piramida shkon nė Prokurori

Go down  Message [Page 1 of 1]

Partia Socialiste ka dorėzuar nė Prokurorinė e Pėrgjithshme kėrkesen pėr ndjekje penale ndaj funksionareve tė Ministrisė sė Kulturės pėr shpėrdorim tė fondeve tė akorduara pėr Qendrėn Ndėrkombėtare tė Kulturės “Pjetėr Arbnori”.
Socialistet kerkesen e tyre e mbeshtesin ne pese pika kryesore.

Ne piken e pare konsiderohen si te humbura fondet e akorduara nga Ministria e Kultures per projektin e adaptimit dhe shnderrimit te piramides ne teater dramatik kombetar, fonde keto te prokuruara me konkurs nderkombetar dhe te levruara ne favor te studios “Louis Berger” ne nje shume prej 130 mije eurosh.

Se dyti per zbatimin e projektit, pas procedurave te prokurimit, nga studio fituese eshte kontraktuar firma fituese greko- shqiptare “Orion sa & ak & art” me administrator zotin Astrit Kuqi. Sipas nje prononcimi te zotit Kuqi, firma e tij ka kryer 33 perqind te volumit te punimeve , te cilat jane perdorur sipas situacioneve, qe vertetojne punimet e kryera. Sic thuhet ne dokumentin e dorezuar nga PS , pagesa qe ka shkuar ne kete rast ne favor te ketij subjekti eshte mbi 2 miliard leke.

Se treti thuhet ne dokument sipas dispozitave te kodit civil, ministria e kultures penalizohėet per prishje te njeanshem te kontrates me formen qe po kryen rikonstruksionin. Se katerti , Qendra Nderkombetare e Kultures “Pjeter Arbnori” eshte shpallur monument kulture dhe ne kete rast shembja e saj sic argumentohet ne kerkesen e Partise Socialiste shkel haptazi ligjin 9048 date 7.4.2003 per trashigimine kulturore ku pikerisht pergjegjese per zbatimin e tij eshte Ministria e Kultures. Ne piken finale ne dokument shkruhet se objekti ne fjale nuk ka asnje lloj leje ne Kėshilli i Rregullimit te territorit, dhe ministria e Kultures si ent prokurues duhet ishte pajisur me lejen perkatese.

Si perfundim thuhet ne dokument e Partisė Socaliste dorezuara ne Prokurorine e Pergjithshme, listimi i fakteve te tilla te cilat jane bere publike si dhe fakteve te tjera te cilat do ju rezultojne gjate procesit hetimor , kryerja e veprimeve dhe mosveprimeve ne kundershtim flagrant me ligjin nga ana e funksionareve te Ministries se Kultures i ka sjelle nje dem te konsiderueshem buxhetit te shtetit si dhe mund t’i kete sjelle perfitime te padrejta personave te trete duke shperdoruar dhe cuar dem vlera monetare qe jane pasuri e te gjitheve.

Per te gjtiha keto arsye partia socialiste i kerkon prokurorise se pergjithshme te ndjek penalisht per shperdorim te kontributeve te dhena nga shteti te te gjithe funksionareve shteterore qe do te rezultojne pergjegjes per kete ceshtje.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum