Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Prodhohet makina e parė shqiptare

Prodhohet makina e parė shqiptare

Go down  Message [Page 1 of 1]

Tiranė, 18 maj - Do tė takojmė sot Petrit Ymerin. Sigurisht qė emri i tij nuk ju thotė asgjė, por nė Cėrrik ai ėshtė heroi lokal. Ky zotėri ėshtė konstruktori i parė shqiptar i njė makine tė mirėfilltė.
Makina kabrio ėshtė e njė kubature minimale, por ėshtė shumė e pėrshtatshme pėr trafik tė dendur dhe mbi tė gjitha ėshtė automjeti i parė “Made in Albania”, transmeton Top Channel.

“Ideja ka ardhur nga eksperienca ime nė punė. Shpesh mendoja se si mund tė arrija tė bėja njė gjė tė bukur, njė gjė tė mirė”, citon Top Channel Petritin.

Petriti ėshtė njė novator, por pėr procesin e punės ai ka qenė shumė strikt dhe nuk i ka lėnė asgjė rastėsisė nė xhevahirin e tij tė vogėl.

“Bleva llamarinėn, ndėrtova shasinė nėpėrmjet materialeve tė blera nė dyqan. Pastaj orientova sistemin e drejtimit, pastaj dola mbrapa me kokat e zbarės, koka paraleli dhe tė gjitha pajisjet e tjera”, tregon Petriti.

Por, nuk ka qenė njė shėtitje e lehtė qė njė grumbull hekurishtesh tė rėndomta t’i kthejė nė njė makine jo vetėm funksionale, por mbi tė gjitha tė sigurt.

“Hasa vėshtirėsi nė sistemin e frenave. Piva nja tre katėr cigare derisa mblodha mendjen dhe mė pas ia dola”, thotė Petriti.

Si nė ēdo skuderi serioze, testimi ėshtė momenti i shenjtė, ku mblidhet ankthi dhe frika e ndonjė dėshtimi pėrfshi ndonjė aksident nė rrugėt automobilistike.

“Provat fillimisht i bėja gjatė natės, nė orėt e vona, sepse sedra ėshtė gjė e madhe dhe unė jam 61 vjeē. Kur dola nė provat e fundit qė zbrita deri nė qytet, marshallah makina eci mirė”, rrėfen Petriti.

Diēka duhet theksuar, kjo nuk ėshtė zbavitja e fundjavės pėr Petritin, pas njė jete tė mbushur me vėshtirėsi, fatkeqėsi, kėto makina tė vogla tė prodhuara nga ai vete, janė dashuria e tij dhe njė shtysė e madhe pėrpara.

Tė blesh pjesė kėmbimi pėr markat e njohura ėshtė ndoshta veprimi me banal nė raport me njė makinė, por ku i ka fabrikuar shpikėsi ynė parakolpet dhe karrocerinė e makinės sė tij.

“I kam mbledhur tek kazanėt e plehrave, aty i gjeta”, thotė shpiksi.

Tashmė Petriti mund tė quhet njė prodhues makinash i afirmuar.

“Kjo ėshtė makina e dytė qė kam bėrė. Njė e kam shitur nė Belsh, tė cilėn pronari e pėrdor pėr gjah”, tregon Petriti.

Dihet qė makinat e bukura janė dhe njė magnet shumė i fuqishėm pėr femrat.

“Bashkėshorten e shėtis me tė, por nuk i kam bėrė sedilje prapa, se kam hall se ma thyen. Por makina mban deri nė 150 kilogramė”, thotė Petriti.

Ai ka tejkaluar vetveten pasi ai nė zanat ka hekurin dhe drurin dhe lidhjet elektrike nuk kanė fare tė bėjnė me tė.

“Mu desh njė muaj e gjysmė punė duke punuar nga mėngjesi deri nė 2 tė natės”, thotė Petriti.

Ama nė gjithė kėtė mrekulli qė ka krijuar Petriti, ka njė difekt, ai nuk ka akoma njė emėr pėr veprėn e tij.

“Jo nuk i kam vėnė ende njė emėr. Pres ndonjė konfirmim, udhėzimet nuk e di nga do i marrė”, shprehet Petriti.

Kaluar problemi estetik tashmė vjen momenti i testimit objektiv pėr tė verifikuar tė gjithė fjalėt qė ka thėnė Petriti.

Njė mjet komod, i sigurt i bėrė me dashuri mbi tė gjitha duke pasur parasysh ata qė kushtet fizike nuk i kanė tė lehta, kjo makinė me logo AL ėshtė krenaria jonė mė e fundit industriale.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum