Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Londėr, ankandi 'i cmendur'

Londėr, ankandi 'i cmendur'

Go down  Message [Page 1 of 1]

Njėvazo kineze qė shėrben pėr mbajtjen e luleve e gjetur nga njė vėlla dhemotėr nė shtėpinė ku kishin jetuar prindėrit e tyre, nė Londėr, tashmėtė ndarė nga jeta, ėshtė shikur nėpėrmjet ankandit pėr shifrėn rrekord tė 51,6 milion paund.
Vazojae punuar nė porcelan, i pėrket shekullit tė 18 dhe ėshtė e pikturuarme ngjyrat blu dhe tė verdhė pėrfshi njė peshk dhe dragua nė pjesėtansore.

Vlera fillestare e kėtij objekti nė shtėpinė eankandeve 'Bainbridges' ishte 1,2 milion paund. Pas 30 minutash ngahapja e ankandit vlera e shitjes kapi shifrėn e 51,6 milion paund.

Blerėsi besohet tė jetė njė koleksionues nga Pekini duke i suprizuar tė gjithė pjesmarrėsit nė ankand.

ZonjaHelen Porter, zėdhėnėse e shtėpisė sė ankandeve 'Bainbridges' thotė setė gjithė u shokuan dhe u lumturuan. "Ishte njė shitje qė ndodh shumėrallė. Vėllai dhe motra pronarėt e vazos u suprizuan nga ky cmim dhedolėn menjehėrė nė pėrfundim tė ankandit duke thithur pak ajėr tėpastėr pėrjashta”, tha zedhenesja.

Vazoja ėshtė prodhuar nėvitin 1740 duke u mbajtur nė pallatin mbretėror kinez. Mbetet endemister si kjo vazo pėrfundoi nė njė shtėpi tė thjeshtė nė veri-lindjetė kryeqytetit britanik. Ajo qė nuk ėshtė mister ėshtė fakti se lajmishitjes sė saj po bėn xhiron e botės.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum