Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Leximi i ben mire trurit

Leximi i ben mire trurit

Go down  Message [Page 1 of 1]

Njė studim i bėrė nga njė ekip ekspertėsh nga Evropa ka arritur nė pėrfundim tė asaj qė shumica e njerėzve veēse e kanė ditur: Leximi i bėn mirė trurit.


Neuroshkencėtari Kognitiv Stanislas Dehaene nga Institut National de la Santé et de la Recherche Medicale nė Gif-sur-Yvette tė Francės, dhe partnerėt e tij prej Belgjikės, Brazili dhe Portugalisė, kanė pėrdorur njė Imazhe nga Rezonanca Magnetike (fMRI) pėr tė studiuar trurin e 63 tė rriturve. Prej tyre 10 ishin analfabetė, 22 mėsuan tė lexojnė si tė rritur, dhe 31 kanė mėsuar tė lexojnė qysh prej fėmijėrisė.
Shkencėtarėt gjetėn se truri i tė rriturve qė mund tė lexonin kishte njė reagim mė dinamik ndaj fjalėve tė printuara nė regjione tė trurit qė pėrpunon informatat vizuale. Ka pasur gjithashtu reagime tė ngjashme edhe nė zona tė trurit qė reagojnė ndaj informatave tė ofruara pėrmes zėrit.
Subjektet analfabet kanė pėrdorur zona tė mėdha tė regjionit tė trurit qė reagon ndaj imazheve tė fytyrave, qė ėshtė njė dallim ndaj subjekteve tė shkolluar. Kjo mund tė nėnkuptojė se njerėzit e shkolluar kanė mė pak aftėsi nė njohjen e fytyrės, dhe eksperimentet janė veēse duke u marrė me kėtė ēėshtje pėr tė shikuar nėse kjo ėshtė e vėrtetė apo jo.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum