Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Shkrimtarė tė vegjėl

Shkrimtarė tė vegjėl

Go down  Message [Page 1 of 1]

Sa gjėra janė tė pazbuluara nė botė, sa enigma rrethojnė ekzistencėn tonė, a ka jetė pėrveē nesh nė hapėsirė? Ndoshta e ardhmja do tė na tregojė pėr shumė gjėra, ndoshta do tė na japė pėrgjigje rreth pyetjeve qė prej shekujsh ne i kėrkojmė, ndėrsa Joni Boēari ka dashur t`i japė tani me librin e tij tė parė qė titullohet “Borfor”.
Ėshtė njė histori qė i takon zhanrit tė fantashkencės. Joni Boēari ka ndėrtuar me mendje njė planet tė largėt nga Toka por shumė tė ngjashėm me tė. Subjekti i kėtij libri ngjan gjithashtu me njė numėr subjektesh tė kinematografisė moderne por sidomos me historinė e “Knowing” me Nicholas Cage. Sidoqoftė, ky ėshtė njė libėr fėmijė.

“Nė libėr flitet pėr njė djalė i cili jeton nė njė planet tjetėr, ku banorėt e tij,ikeasit, janė shumė tė zhvilluar. Njerėzit e kanė ėndėrr tė bėhen ikeas dhe personazhi i librit nuk bėn pėrjashtim”, shprehet Joni.

E ka nisur ta mendojė subjektin qė nė moshėn 9 vjeēare, por nė mars tė 2009-ės, “mori guximin” dhe e hodhi gėrmė pėr gėrmė, pėr tė patur njė vit mė vonė njė vėllim me 540 faqe, plot personazhe dhe ngjarje qė e tejkalojnė fantazinė e botės fėminore.

“Subjekti i librit te befason. Kur e mora per ta redaktuar thashė punė fėmijėsh, por mė pas e pashė qė nuk ishte punė dosido. Ka punuar shumė pėr tė krijuar personazhet”, tregon Flutura Subashi.

Dardali, Arkneri, Zafiri, Vordraku, Xhonatani janė 5 nga emrat e 100 personazheve tė “Borfor” qė pėr nga numri krahasohen me romanin historik “Lufta dhe Paqja” tė Tolstoit.

“Emrat e personazheve i kam shpikur vetė, kam bėrė kombinim gėrmash. Doja emra tė cuditshėm meqė historia nuk ka lidhje me planetin tonė”, sqaron Joni.

Ky libėr me 31 kapituj, pėrshkohet nga linja tė shumta, por “shkrimtari nė ngjizje”, Joni Boēari, kėrkon t`i rrotullojė ngjarjet rreth luftės “mes sė mirės e sė keqes” ku pėr ēudi fiton ndonjėherė edhe e keqja.

“Kapitulli 22 mė ka marrė mė shumė kohė. Aty paraqiten shumė konflikte dhe mė ėshtė dashur t’i shpjegoj me saktėsi gjėrat”, rrėfen shkrimtari i vogėl.

Dhe nė kėtė shqetėsim krijues “befasinė e parė” e pėrjeton nėna, ajo qė mendonte ta bėnte Jonin piktor apo muzikant “Joni ka zgjedhur tė bėnte atė qė i ka pėlqyer, nuk donte t’ia imponomin ne.”

Tė shkruash nė kėtė moshė, duket befasuese, por Joni Boēari nuk ėshtė i vetmi nė llojin e vet. Enis Banaj, njė vit mė parė, nė Pasdite nė Top Channel tregoi pėr aventurėn e tij krijuese qė u kurorėzua me romanin e tij tė pare “5 Diamantet Zeiter”, "Hija e se vertetes”.

Janė ditėt e Panairit tė Librit, mes turmės sė njerėzve, nė stendat e shtėpive botuese, Joni pyet pėr autorėt e tij tė preferuar JK Rowling dhe Dan Brown.

“Mė pėlqen panairi dhe blej libra, por nuk lexoj ēdo lloj letėrsie. letėrsia klasike nuk mė pėlqen”, thotė Joni.

Mes morisė sė librave gjejmė “Borfor”. Joni Boēari qėndron pėrkrah autorėve tė tjerė, nė mendje ka edhe 9-tė tė tjerėt, pret t`i shkruajė “me njė frymė” pėr tė dhėnė Sagėn e luftės sė Ikeasve. Deri atėherė, ky autograf i parė, i dhėnė mbi libėr, mund tė ketė fituar famėn e vet.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum