Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Muzike » Bota e Yjeve » Jeta e Adelina Ismailit 2010

Jeta e Adelina Ismailit 2010

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Jeta e Adelina Ismailit 2010 on Tue Nov 23, 2010 11:34 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

- Si fillon dhe si mbaron njė ditė e zakonshme pėr Adelinėn?
Zgjimi, kafja, shikoj agjendėn, grabis pak kohė pėr tė bėrė not, pasditja takime ose studio, mbrėmja nė kinema apo teatėr, para gjumit lexim (momenatalisht «Pesha e kryqit» -Ismail Kadare).

- Ku i kaloni fundjavat zakonisht?
Duke kėnduar. Kur nuk kėndoj, ndonjė koncert i kėngėtarėve botėrorė. Ėshtė fantastike tė jesh spektator. (qesh)

- Po, pėr pushimet verore keni menduar kėtė vit?
Ndoshta nga shtatori. Ende asgjė konkrete.

- Pėrveē muzikės me ēfarė merret tjetėr Adelina Ismaili?
Pėrgatitjet pėr tė filluar studimet ne Fakultetin Juridik.

- Adelina keni dhėnė koncerte nė shumė vende tė botės. Nė cilin prej tyre jeni ndjerė super e vlerėsuar?
Dy vitet e fundit,absolutisht kudo qe kam pasur koncert nuk kam mundur tė flas nga 5 deri ne 10 minuta nga duartrokitjet. Tingėllon klishe, por nuk kam si t’ i ndaj. Ndoshta Neė York, kur pashė Aurela Gace-n qė kishte ardhur dhe po kėnaqej.

- A keni shumė miq?
Nuk ėshtė sasia, por kualiteti (qesh). Nė kėto kohėra personat publik e kanė tė pamundur tė kenė shumė miq tė vėrtetė. Kam miq aq sa duhet dhe falėmnderit Zotit pėr kėtė gjė. Natyrisht qė janė njė e mirė e domosdoshme.

- Jeni besimtare dhe cila ėshtė motoja qė nisni ditėn?
Jam besimtare. Diten e nis me lutjen : «Zot me jep fatin ashtu si e kam shpirtin»

- Nėse ju bėhen padrejtėsi si reagoni?
Dikur kėrkoja drejtėsinė me grushte. Tash padrejtėsinė e ndėshkoj me suksese.

- Besoni ne miqėsi?
Jam idealiste e papėrmirėsueshme. Besoj.

- Po tek njerėzit nė pėrgjithėsi?
Jo.
- Adelina kemi parė qė nuk ju pėlqen tė bėni ndryshime drastike pėrsa i pėrket flokėve tuaja...
Nuk ndjehem si Adelinė, ndryshimet drastike nė koke dhe mbi kokė mė bėjnė tė pasigurt. Kam bėrė eksperimente tė paimagjinueshme, qė faleminderit Zotit kanė zgjatur shkurt dhe larg kamerave.

- Adelina njiheni pėr njė trup perfekt. Si arrini qė t'i ruani kėto linja?
Uou faleminderit !Kam mamin qė peshon sa unė, bėj not dhe vallėzim, por edhe nėna natyrė me zemėrgjerėsi tėrė familjen na ka «shėndoshur » vetėm nė «ballkonet» e domosdoshme (qesh)

- Mendimi juaj pėr ndėrhyrjet kirurgjikale?
Pas moshės 45 vjeēare, pse jo ?


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

2 Re: Jeta e Adelina Ismailit 2010 on Tue Nov 23, 2010 11:34 am

E vėrteta sipas Adelinės

Ėshtė rikthyer pėrkohėsisht nė Prishtinė, por po pėrpiqet tė bėjė jetė tė qetė, larg mediave dhe syrit tė publikut. Kėngėtarja Adelina Ismaili, e cila prej kohėsh ka vendosur tė jetojė fillimisht nė Zvicėr e tash nė Francė, nė njė intervistė pėr “Express Live” ka zbuluar disa fragmente nga jeta e saj, duke sqaruar edhe disa thashetheme tė fundit pėr jetėn e saj private. Nė planin profesional, ajo tashmė ka promovuar albumit e saj tė ri “Feniks” nė njė diskotekė nė Zvicėr, ku edhe e ka edituar. Lidhur me kėtė projekt, Adelina tregon se ka pasur interesim tė madh nga publiku. Kjo, sipas saj, edhe pėr faktin se ky album ėshtė i veēantė edhe pėr mėnyrėn si ėshtė realizuar, edhe pėr mėnyrėn si ėshtė promovuar, moment ky qė ka qenė njė shou mė vete. Nga ana tjetėr, gjatė kėsaj periudhe ajo nuk pushuar asnjėherė me koncerte e mbrėmje tė shumta gjithandej nė perėndim, ndėrkohė nė mendje ka edhe njė turne tjetėr nė Amerikė, i cili “dashtė Zoti do tė pėrsėritet edhe sivjet”, shprehet kėngėtarja. Nė kėtė intervistė, ajo ka treguar pėr projektet qė po realizon nė perėndim, albumin e ri, pėr intervistėn dhėnė BBC-sė, pėr konkurrimin nė “Kėngėn Magjike”, pėr videoklipet “Tribalb” dhe “Urdhėr i ri-Illyric”, si dhe sqaron thashethemet pėr martesėn e saj dhe hyrjen nė politikė me njė parti tė veten.

Jeta nė Zvicėr e nė Francė

Nė fakt, nė fillim kam qenė mė e koncentruar nė Zvicėr, atje kam filluar prej zeros, atje kam nisur t’i mbroj veprat e mia, tė drejtat e mia. Por, momentalisht, jam duke jetuar nė Francė, ku po bėj diēka... po punoj pėr albumin qė do tė editohet nė Francė e nė Zvicėr. Qyshkur u barta atje, vendosa tė punoj me emra tė njohur tė muzikės. Atje po pėrpiqem tė jem si gjithnjė ndryshe, por gjithmonė duke tentuar tė promovoj kulturėn, muzikėn dhe gjuhėn time. Megjithėkėtė, nė kėtė album tė ri do tė ketė kėngė edhe nė gjuhėn angleze e franceze. Tash pėr tash kaq. Pėr mė shumė detaje nuk mund tė flas, sepse as vetė s’i kam tė gjitha gjėrat e qarta.

Intervista pėr BBC-nė

Intervista pėr BBC-nė ka qenė e rastit, ka qenė njė intervistė e bukur, me pyetje tė llojllojshme, qė mė ka argėtuar. Pėr kėtė dua ta falėnderoj personin qė mė ka dhėnė kėtė mundėsi dhe mė ka intervistuar. Pa hyrė mė tej, vetėm po them se jam personi i parė qė kam dhėnė kėtė intervistė pėrmes telefonit pėr BBC-nė.

“Tribalb” dhe “Urdhėr i ri-Illyric”

Kėto dy projekte janė bėrė pėr tė pėrmbushur kėrkesat e publikut, pasi fansat e mi filluan tė mė kritikonin qė s’po nxirrja ndonjė kėngė a klip tė ri. Por, unė i kam bėrė mė shumė si hobi, sepse kam projekte edhe mė tė mėdha, realizimi i tė cilėve kėrkon vite. “Tribalb” ka tė bėjė me tolerancėn fetare, unė gėzohem qė ne shqiptarėt e kemi kėtė virtyt, por meqė jemi nė kohėn kur flitet kaq shumė pėr kėtė fenomen, atėherė e kam trajtuar edhe unė kėtė nė kėngė. Ndėrsa ndaj videos “Urdhėr i ri-Illyric” ka pasur reagime tė shumta dhe tentime pėr ta censuruar. Kėtė e kam parė edhe nga njė intervistė qė kam dhėnė nė Mal tė Zi. Nisur nga kjo situatė, jam hedhur bashkė me bashkėpunėtorėt e mi pėr t’i dhėnė tė drejtėn kėngės qė tė transmetohet dhe ia kemi arritur qėllimit.

E martuar?

Jo, jo, nė asnjė mėnyrė, si mundet dikush tė mendojė se unė martohem fshehtas, kur dihet qė martesa ėshtė akti mė i bukur nė jetėn e njė femre. Unė e di qė tendenca pėr ta denigruar njė artist ka eksituar gjithnjė te ne, si edhe nė gjithė botėn, por, kur ėshtė fjala pėr martesėn time, nė momentin qė do tė martohem, do ta marrė vesh krejt bota.

Nė politikė?

Unė s’kam kurrfarė ambiciesh politike, edhe ky ka qenė trill i njė gazetari tė caktuar, e as parti s’ka nga unė, s’kam qenė kurrė pėrkrahėse e politikave, e as e partive, jam pėrkrahėse e njė ideologjie, e cila ka lindur dhe jeton me mua derisa tė vdes. Prandaj, politikanėt s’kanė nevojė as tė gėzohen e as tė hidhėrohen, sepse unė nuk do tė jem kurrė nė politikė.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

3 Re: Jeta e Adelina Ismailit 2010 on Tue Nov 23, 2010 11:35 am

Adelina Ismajli vendoset nė Francė dhe fillon studimet pėr drejtėsi

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kėngėtarja e njohur kosovare vazhdon suksesin me turneun nėpėr Kosovė, Shqipėri, Maqedoni e Mal tė Zi, ndėrsa pregadit album pėr tregun europian dhe gjithashtu ėshtė duke realizuar njė projekt tė madh filmik sė bashku me disa emra tė njohur tė artit.

Fillon aktrimin
Njė pasion i madh i kėngėtares si duket po fillon tė ngrejė krye kohėve tė fundit. Pjesmarrėse nė shumė humore dhe pjesė filimike tė metrazhit tė shkurtėr, Adelina asnjėherė nuk e ka fshehur ambicien e saj pėr tė filluar edhe me aktrim por duke qenė njė ndėr emrat mė tė angazhuar tė estradės, koha nuk i ka mjaftuar pėr pėrkushtim mė tė madh ndaj aktrimit. Nė kėtė drejtim njė kontribut tė madh ka dhėnė edhe njė aktor i madh kosovar tashmė i ndjeri Faruk Begolli, i cili sa herė takonte Adelinėn, i thoshte pse nuk fillon tė merret me aktrim. Dhe si duket ka ardhur koha dhe momenti qė Adelina tė shfaqė talentin e saj nė njė projekt tė madh filmik me buxhet tė madh ku ajo do tė aktrojė pėrkrah emrave tė mėdhej tė artit filmik. Kėtė gjė e ka pohuar edhe vetė Adelina nė njė emision televiziv nė Kosovė.

Fillon studimet pėr drejtėsi

Adelina ka mbaruar shkollėn fillore dhe tė mesme tė muzikės me disa profesorė tė mėdhenj tė muzikės nė Kosovė, ndėrsa studimet i kishte filluar nė Kolegjin “Fama” nė Prishtinė si studente me korespondencė, por mė vonė i ka ndėrprerė pėr shkaqe tė panjohura. Mes shumė angazhimeve tė mėdha qė ka ajo, njė kujdes tė veēantė ka filluar t’u kushtojė edhe studimeve qė ka filluar nė fushėn e drejtėsisė, studime kėto qė i ka mbaruar edhe e motra e saj, Zanfina.

Projekti pėr Europė nė anglisht dhe frėngjisht

Njė tjetėr projekt tė madh qė po pregadit Adelina, ėshtė edhe albumi i ri pėr Europė edhe atė nė gjuhėn angleze dhe franceze. Siē thekson ajo, insistimi pėr tė vendosur edhe ndonjė kėngė nė gjuhėn shqipe do tė vazhdojė, por fjalėn e fundit do e kenė producentėt e huaj me tė cilėt bashkėpunon. Nuk flet mė shumė rreth projekteve pasi kontratat e nėnshkruara nuk lejojnė tė thuhet diēka para se tė realizohet. I gjithė projekti ėshtė i dedikuar tregut europian duke pėrfshirė kėtu vendet e Bashkimit Europian, ndėrsa pėr shitjen e albumit do tė pėrkujdeset kompania e famshme “Media Markt”. “Momentalisht aktivitetin tim jam duke e realizuar nė Francė, ku jam duke bashkėpunuar me disa producentė tė njohur atje pėr realizimin e albumit tė ri, dhe normal pėr kėtė investim duhet kohė dhe financa pėr shkak se nuk bėhen gjėrat siē bėhen tek ne pėr njė kohė tė shkurtėr”, ka theksuar kėngėtarja nė njė intervistė televizive.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Sponsored content


Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum