Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Muzike » Bota e Yjeve » Intervistė me Alban Skėnderaj nė prag tė koncertit nė Firenz

Intervistė me Alban Skėnderaj nė prag tė koncertit nė Firenz

Go down  Message [Page 1 of 1]

Ti ke jetuar disa kohė nė Itali. Si ndodhi qė u riktheve nė atdhe dhe ju fute muzikės?

Unė praktikisht jam rritur nė Itali, pasi kam jetuar qė prej moshės 14 vjeē atje. Kjo moshė pėrkon edhe me formimin e karakterit tė njė adoleshenti dhe artistikisht Italia pėr mua ka qenė shumė, sepse atje kam hedhur hapat e para tė muzikės. Kthimi nė Shqipėri ka qenė krejt i rastėsishėm dhe kryesisht ishte familja ime qė insistente qė tė bėja diēka nė Shqipėri, edhe pse aspirata ime kryesore ishte tregu italian dhe ai perėndimor. Gjithsesi Shqipėrinė e ndieja si shtėpinė time.


Cilat kanė qenė hapat e tua tė para nė kėtė fushė dhe si ėshtė treguar tregu dhe publiku shqiptar karshi teje?

Hapat e para kanė qenė nė Itali, fillimisht duke studiuar kitarė dhe duke shkruar vetė tekstet kėngėsh. Gradualisht kalova te disa performanca live me grupe miqsh dhe me pjesėmarje nė konkurse dhe regjistrime profesionale nė studio. Kėngėt e para nė shqip patėn njė efekt tė menjėhershėm te publiku shqiptar dhe natyrisht kjo ndikoi pozitivisht edhe te mua. Ėshtė njė diēka e vėshtirė tė shpjegohet me fjalės, sepse gjėrat kanė ndodhur aq shpejt sa qė nuk mė kanė lėnė as kohėn tė kuptoj se si ndodhi. Ka qenė njė surprizė e bukur, dhe vazhdon tė mbetet e tillė, feeling qė kam krijuar me publikun, tė cilit i jam mirėnjohės, sepse njė artist pa publikun e tij ėshė si njė jetim.


Si lindi ideja e impenjimit jo vetėm muzikor por edhe social, nėpėrmjet angazhimit si testimonial me RAT (Rete albanesi in Toscana)? Ka ndikuar ndoshta eksperienca jote personale nė Itali?

Eksperienca ime ka qenė e rėndėsishme nė kėtė angazhim, pasi unė emigracionin e kam jetuar vetė dhe e ndiej si temė shumė personale. Si natyrė mė pėlqen, pėrveē planit artistik, ta shfrytėzojė imazhin tim edhe pėr gjėra qė mund tė kenė njė dobi sociale. Propozimi i RAT pėr tė mė pasur si testimonial nė promovimin e kėtij rrjeti nė rajonin e Toskanės, mė gjeti entuziast dhe bėra tė pamundurėn pėr tė qenė i pranishėm mė njė performancė live, qė nuk do tė jetė e vetmja natyrisht. Jam pėrpjekur dhe do pėrpiqem mė shumė nė ardhmen tė jem afėr ēdo organizate qė meret dhe ndihmon integrimin e komunitetit shqiptar ne vendet perėndimore ku jetojnė.


Cilat janė projektet e tua aktuale,nė planin muzikor dhe atė personal?

Plani i parė afatshkurtėr ėshtė realizimi me sukses i koncertit qė kemi mė datė 7 nėntor nė auditorium Flog nė Firenze, zonė ku jam rritur dhe qė kam shumė pėrzemėr. Me kėtė rast unė do kėndoj disa kėngė, pėr herė tė parė nė publik dhe live, nga albumi italisht qė jam duke pėrfunduar. Pėrveē albumit jam duke pėrfunduar edhe njė videoclip po nė italisht. Jam duke punuar njėkohėsisht edhe nė albumin tim tė tretė shqip qė pritet tė dali nė treg verėn e ardhshme.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum