Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Mos helmoni tė tjerėt me tymin e cigares!

Mos helmoni tė tjerėt me tymin e cigares!

Go down  Message [Page 1 of 1]

Laboratori pėr kėrkimet dhe eksperimentet e kafshėve nė Fakultetin e Mjekėsisė Cerrahpasha tė Universitetit Istanbul, me anė tė njė eksperimenti tė realizuar mbi minjtė, analizoi ndikimin e tymit tė duhanit tek pėrdoruesit pasivė.Studimi tregoi se personat tė cilėt janė tė ekspozuar ndaj tymit tė duhanit, edhe pse nuk janė duhanpirės, ndodhen ballė pėr ballė me rreziqe vdekjeprurėse. Drejtori i laboratorit Doē.Dr.Vehbi Altunēul theksoi se personat, tė cilėt gjenden nė njė ambient ku pihet cigare, janė tė rrezikuar njėlloj si duhanpirėsit dhe ky fakt ėshtė provuar me argumente shkencorė.

Ja si shprehet ai rreth rėndėsisė sė rezultatit tė arritur pėr sa i pėrket familjeve: “Nėse nė atė ambient gjenden fėmijė, atėherė ėshtė edhe mė e rrezikshme. Nėse mushkėrive tė reja nė zhvillim tė fėmijėve, nė vend tė oksigjenit do t’i japėsh dioksid karboni, i hap rrugėn njė rreziku shumė tė madh. E njėjta gjė vlen dhe pėr gratė shtatzėna".

Sipas informacionit tė dhėnė nga Altunēul, nė eksperiment janė pėrdorur 39 minj tė cilėve iu ėshtė hequr qumėshti i nėnės. Kėta specie tė cilat korrespondojnė me fėmijėt e moshės 6-7 vjeē janė ekspozuar ndaj tymit tė duhanit nė orare tė caktuara.

Grupi tjetėr ėshtė mbajtur nė kushte normale. Pas njė muaji tek minjtė e ekspozuar ndaj tymit tė duhanit (pėrdorues pasivė) ėshtė vėnė re njė zhvillim i vonuar. U ranė qimet dhe u sėmurėn duke u dobėsuar dita ditės. Qendrat e memories u dėmtuan. Dhe nuk mundėn tė arrijnė deri nė fund tė labirintit pasi kishin nuhatur erėn e djathit.

Duke pohuar se duhanpirėsit ndikojnė negativisht jo vetėm tek vetja e tyre por edhe tek personat pėrreth, drejtori i laboratorit Doē.Dr.Vehbi Altunēul u shpreh se "Mushkėritė e pastra tė personave tė cilėt nuk konsumojnė cigare ndikohen shumė shpejt kur ekspozohen apo janė tė pranishėm nė njė ambient me tym duhani. Tek eksperimenti me minjtė provuam edhe njė herė se pėrdoruesit pasiv qė ekspozoheshin ndaj tymit tė duhanit rrezikoheshin njėlloj si duhanpirėsit."

Duke nėnvizuar rėndėsinė e rezultatit tė studimit shkencor, Altunēul gjithashtu pohoi se asnjė njeri nuk ka tė drejtė tė helmojė tė tjerėt. Vehbi Altunēul deklaroi se vartėsia ndaj nikotinės ėshtė njė problem shumė serioz e i rėndėsishėm dhe se nė mushkėritė e personave qė konsumojnė njė paketė nė ditė, nė 20 vjet mblidhen 7kg katran. “Nėse brenda familjes suaj keni duhanpirės atėherė edhe ju jeni nė pozicionin e duhanpirėsve pasivė. Qėndrimi nė njė ambient ku pihet cigare ju ekspozon edhe ju ndaj rreziqeve tė cigares njėlloj si duhanpirėsit aktiv. Nėse kėtij ambienti do t’i shtonim edhe fėmijėt, do tė pėrbėnte njė rrezik mė tė madh. Mushkėritė e fėmijėve janė nė zhvillim e sipėr dhe nėse nė vend tė oksigjenit do tė thithnin dioksid karboni atėherė do tė rrezikoheshin mė shumė. Tė njėjtėn gjė mund tė themi dhe pėr gratė shtatzėna” pohoi Altunēul.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum