Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Diskutime » Thenie » Mendime te Arta mbi durimin

Mendime te Arta mbi durimin

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Mendime te Arta mbi durimin Empty Mendime te Arta mbi durimin on Fri Nov 26, 2010 12:38 pm

Vrapimi i ngadalshem dhe i sigurt e fiton garen.
Ezopi (620 �?? 560 p.e.s.); Fabulist grek

Nese shtoni madje edhe pak nga pak dhe nese e beni kete shpesh, shume shpejt kjo do te behej e madhe.
Hesiod-i (shekulli i tete p.e.s.); Poet grek

Nuk ka rruge te pakalueshme per njeriun i cili shkon perpara me nje qellim ne koke dhe pa u ngutur aspak; nuk ka nderime te paarritshme per njeriun i cili pergatitet t'i fitoje ato me durim. Jean De La BruyFre (1645 �?? 1696); Shkrimtar francez i klasicizmit

Edhe personat te cilet vetem rrine ne kembe dhe presin jane shume te dobishem.
John Milton (1608 �?? 1674); Poet britanik

Ai qe pret do t'i realizoje te gjithe gjerat �?? por me kusht qe ta dije se cfare po pret.
Woodrow T. Wilson (1856 �?? 1924); Presidenti i 28-te i Shteteve te Bashkuara te Amerikes

Persosmeria arrihet me hapa te ngadalshem; ajo kerkon
pakez kohe.
Voltaire (1694 �?? 1778); Historian dhe shkrimtar france

Durimi eshte ilac per te gjitha vuajtjet.
Publilius Syrus (shekulli i pare p.e.s.); Shkrimtar romak

Vetem ata te cilet kane durim t'i bejne gjerat e thjeshta ne menyre te persosur, do te arrijne te mesojne si t'i bejne gjerat e veshtira ne menyre te lehte.
Johann Friedrich Von Schiller (1759 �?? 1805); Dramaturg, poet dhe historian gjerman

Durimi eshte i hidhur, por frytet e durimit jane te embla.
Jean-Jacques Rousseau (1712 �?? 1778); Filozof politik, pedagog dhe eseist zviceran

Nese kam bere ndonje zbulim te madh, atehere kete e kam arritur shume me teper fale dhuntise se durimit se sa fale cilitdo talent tjeter.
Sir Isaac Newton (1642 �?? 1727); Shkencetar dhe matematikan britanik

Durimi do te arrije shume me teper se sa forca.
Edmund Burke (1729 �?? 1797); Shkrimtar politik dhe burreshtetas britanik

Durimi dhe kalimi i kohes vlejne me shume se sa forca dhe terbimi.
Jean De La Fontaine (1621 �?? 1695); Poet francez

Njeriu i cili mund te kete durim, do te mund t'i realizoje te gjitha ato qe deshiron.
Benjamin Franklin (1706 �?? 1790); Shkencetar, botues dhe diplomat amerikan

Pershtatuni me hapin e natyres; sekreti i saj eshte durimi.
Ralph Waldo Emerson (1803 �?? 1882); Poet dhe eseist amerikan

Ne ballafaqohemi me kaq shume mjerim ne bote vetem per shkak te faktit qe njerezit mundohen te arrijne ne maje me nje kercim te vetem.
William Cobbett (1762 �?? 1835); Gazetar dhe reformist britanik

Durimi eshte dhuntia me e domosdoshme per biznes, shume njerez parapelqejne qe te tjeret ta degjojne tregimin e tyre se sa t'iu plotesohen kerkesat e tyre.
Lord Chesterfield (1694 �?? 1773); Burreshtetas dhe shkrimtar britanik


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum