Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Duhanpirja pasive vret 600 mijė persona nė vit

Duhanpirja pasive vret 600 mijė persona nė vit

Go down  Message [Page 1 of 1]

Studimi i parė i realizuar mbi duhanpirjen pasive ka dalė nė pėrfundimin se ky fenomen shkakton mbi 600 mijė viktima anekėnd botės ēdo vit.
Njė e treta e kėtyre viktimave mėsohet se janė fėmijė, shpesh tė ekspozuar ndaj duhanit nė shtėpi, thotė Organizata Ndėrkombėtare e Shėndetėsisė.Studimi i kryer nė 192 vende, tregon se duhanpirja pasive ėshtė veēanėrisht e rrezikshme pėr fėmijėt, tė cilėt rrezikohen nga sindromi i papritur i vdekjes foshnjore, pneumonia dhe azma.

Duhanpirja pasive shkakton probleme me zemrėn, probleme me sistemin e frymėmarrjes dhe kancer nė mushkėri. “Kjo na ndihmon ne tė kuptojmė numrin e vėrtetė tė viktimave nga duhani”, tha Armando Peruga i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė.

Si pajojė e problemeve nė sistemin e frymėmarrjes tė shkaktuara nga duhani, ēdo vit humbin jetėn 165 mijė fėmijė, shumica nė pjesėn e Azisė Juglindore dhe nė Afrikė. Studimi thotė se ky grup ėshtė mė i ekspozuar ndaj duhanpirjes passive se ēdo grup tjetėr, kryesisht nė shtėpitė e tyre.

“Pėrzierja e infeksioneve dhe duhanpirjes pasive, rezulton tė jetė njė kombinim vdekjeprurės”, theksoi Peruga. Ekspozimi ndaj duhanpirjes pasive mendohet tė ketė shkaktuar 379 mijė viktima nga problemet me zemrėn, 165 mijė viktima nga problemet nė frymėmarrje, 36 900 viktima nga azma dhe 21 400 viktima nga kanceri nė mushkėri


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum