Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Celular ne 1928???

Celular ne 1928???

Go down  Message [Page 1 of 1]

Nė internet mund tė gjendet praktikisht ēdo gjė. Sekrete tė publikuara online, zbavitje, punė personale, idiotėsi dhe gjenialitete nga mė tė ndryshmet dhe mė tė pafundmet e nė pararojė tė kėtyre funksioneve qendron faqja “Youtube”.
Mirėpo mė pak se dy javė mė parė njė video e publikuar pa shumė pretendime, po bėhet qendra e debatit, pėr vizitorė tė zakonshėm tė faqes, ekspertė tė gjithėfarlloj fushash, gazetash me famė dhe prestigj, pra njė infektim global.
Kjo video flet pėr premierėn e filmit tė Charlie Chaplin “Cirku”. Xhirimi ndodh ne Hollywood dhe pamjet janė lehtėsisht tė gjindshme tek dvd-ja e filmit. Nė plan tė dytė njė grua futet nė kuadėr dhe shikoni ē’po bėn.

Zonja nė video duket sikur po flet nė cellular dhe po flasim pėr vitin 1928.

Kjo video ka bėrė dhe mė skeptikėt tė heshtin, ndėrsa mė tė entuziazmuarit kanė vėrshuar nė komente. As ne nuk i shpėtuam kuriozitetit dhe pėr tė mbajtur qendrimet tona thirrėm ekspertėt nė fushė. Zamir Kokonozi, kineast dhe ekspert i analizės sė imazhit ishte para nesh nė dijeni tė videos.

“Ėshtė diēka shokuese sidomos me pamjen e parė. Mbase regjisori Charlie Chaplin mund tė jetė nisur nga njė ide e imitimit tė njė telefonate, duke qenė se ka qenė njė regjisor shumė krijues dhe ėndėrrimtar”, thotė Kokonozi.

Krahas tij nė ndihmėn tonė erdhi edhe historiani i njohur Moikom Zeqo dhe prezantimi me kėtė video pėr tė ishte mbi tė gjitha njė kėnaqėsi.

“Mund tė ketė disa pista tė kuptueshmėrisė. Njė do tė ishte mundėsia e njė falsifikimi tė ndėrhyrjes nė njė film tė vjetėr, gjė qė ėshtė e pėrjashtueshme sepse nė njė film tė vjetėr nuk ka asnjė motiv pėr tė bėrė njė gjė tė tillė. Ajo qė ka ngjallur kuriozitetin botėror ėshtė qė kjo tė kujton pozicionin e mbajtjes sė njė celulari dhe ajo qė mė bėn pėrshtypje ėshtė problemi i dorės. Ajo ėshtė e hapur dhe duket qartė se mban njė send. Nuk mund tė jetė njė xhest i tillė nė periudhėn e mesjetės, as nė fillimin e shekullit tė 20”, shprehet Zeqo.

Ndoshta udhėtimi nė kohė ėshtė njė situatė abstrakte dhe pėrgjithėsisht ėndėrrimtarėt mund tė shpenzojnė kohė duke fantazuar mbi temėn.

Profesor Kokonozi bėhet shumė i vlefshėm pėr kėrkimin tonė teksa analizon ēdo fraksion imazhi pasi na tregon qė me teknologjinė e kohės nuk ekzistonte mundėsia e manipulimit.

“Unė e ripash videon disa herė dhe duke u nisur nga disa detaje tė vogla, mendoj se ka mundėsi tė jetė njė spekulim mbi imazhin. Pėrpara se tė dalė personi qė flet nė celular ėshtė njė burrė qė kalon i cili ka fytyrėn tė maskuar. Pra njė si tip maske pėrpara dhe poshtė kapeles ka njė si tip fashoje tė bardhė shumė tė vogėl. Nė momentin qė ai kalon nė gjysmėn tjetėr tė ekranit ajo bėhet komplet e zezė, duket sikur ėshtė hija e kapeles qė ai mban. Ky ishte njė detaj qė mė bėri tė dyshoj, plus detaji tjetėr ėshtė zebra dhe pozicioni i hijeve. Hijet e personave qė kalojnė pas saj ėshtė mė e gjatė se ajo zebrės”, shpjegon Kokonozi.

Pėr shumė kohė kjo video do tė ngjallė pikėpyetje dhe kuriozitet e ka njė mėnyrė shumė tė mirė pėr tė qenė tė sigurt pėr faktin.

“Kam idenė se ajo lloj enigme ėshtė nga ato qė nė mėnyrė shteruese nuk do tė zbulohet asnjėherė. Ka disa enigma tė historisė sė qytetrimeve qė tė vėnė nė mendime. Akoma edhe sot mgjithėse shkenca ka ecur nė mėnyrė tė veēantė, ndėrtimi i piramidave tė Egjiptit pėr atė periudhė aq tė lashtė ėshtė e pakonceptueshme. Mendja jonė nuk i koncepton kėto gjėra, sepse jemi mėsuar me gjėra tė prekshme dhe tė kufizuara”, shpjegon Zeqo.

Dikush duke folur nė cellular, udhėtim nė kohė, alien, montazh, fantazi e ēmendur apo njė e ēmendur me fantazi, zgjidhni tė preferuarėn tuaj._________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum