Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Efektet anėsore mė tė ēuditshme tė ilaēeve

Efektet anėsore mė tė ēuditshme tė ilaēeve

Go down  Message [Page 1 of 1]

Ilaēet tė cilat i pėrdorim pėr shėrim edhe nėse pėrdoren nėn rekomandimin e doktorit mund tė japin efekte anėsore. Madje disa efekte anėsore qė mund tė japin disa ilaēe tė ēudisin vėrtet. Disa prej tyre tė krijojnė vartėsi ndaj kumarit, disa tė bėjnė tė flasėsh nė gjumė e disa tė tjerė i japin urinės ngjyrė tė kuqe, jeshile apo vishnje.Sipas lajmit tė dhėnė nė adresėn ‘howStuffWorks’, pa parė llojin e ilaēit, efektet anėsore mė tė pėrhapura janė pėrzierje, tė vjella, reaksione alergjike, pagjumėsi, rrahje zemre dhe vartėsi. Prandaj nėse duhet tė merrni ilaēe lexoni me kujdes fletėn e ilaēit nė tė cilėn shkruhen dhe efektet anėsore qė mund tė japė ai. Ja dhjetė efektet anėsore qė shkaktojnė ilaēet:1. Deformime tė lindura: Ilaēi Thalidomide i cili filloi tė rekomandohej me recetė qė nė vitin 1950 ėshtė pėrdorur nga mijėra gra shtatzėna nė 50 shtete tė botės pėr tė fjetur mė mire dhe pėr tė ndėrprerė tė vjellat. Por pohohet se ilaēi nuk ėshtė i sigurt pėr gratė shtatzėna. Afėrsisht 10 mijė gra tė cilat pėrdorėn kėtė ilaē gjatė viteve 1956-1962 lindėn fėmijė me deformime tė ndryshme si (pa krahė apo pa kėmbė, deformime tė kėmbėve dhe duarve). Edhe ilaēi Accutane i cili pėrdoret shumė nė kurimin e akneve mund tė shkaktojė fekomali (deformime nė trup). Prandaj ėshtė shumė e rėndėsishme qė para se tė fillojė pėrdorimi i kėtij ilaēi tė dihet nėse gruaja ėshtė apo jo shtatzėnė.
2. Vetėvrasje: ilaēi Lariam ėshtė pėrgjegjės pėr vetėvrasjen e disa ushtarėve. Ushtria e SHBA ndaloi pėrdorimin e kėtij ilaēi nė vitin 2005 tek marinarėt. Bėhet e ditur qė tė sėmurėt tė cilėt pėrdorin ilaēin antidepresiv mendojnė tė vetėvriten. Nė vitin 2003 FDA vendosi qė ky ilaē tė mos u rekomandohet fėmijėve dhe tė rinjve nėn moshėn 18vjeē.

3. Sjellje tė detyruara: efektet anėsore tė tė gjitha ilaēeve nuk janė vetėm fizike, disa prej tyre mund tė ndryshojnė sjelljen e personit. Tek disa tė sėmurė qė kanė pėrdorur ilaēin Mirapex janė vėnė re probleme nė mėnyrėn e tė sjellurit, ndėrkohė qė personat kumarxhi kishin filluar tė konsumoni alkool, atė tė cilėt nuk kishin luajtur asnjėherė bixhoz e kumar nė jetėn e tyre filluan tė shkonin tė paktėn njė here nė javė nė kazino ose tė kalonin orė tė tėra para lojėrave tė fatit. Si njė shembull konkret kemi njė njeri i cili kishte pėrdorur ilaēin Mirapex,nė vitin 2008 hodhi nė gjyq firmat Pfizer dhe Boehringer pėr shkak tė varėsisė qė ilaēi i kishte shkaktuar ndaj bixhozit dhe nga ky gjyq fitoi 8,2 milion dollarė dėmshpėrblim.

4. Probleme nė kontrollimin e zorrėve: ka shumė ilaēe tė cilat tė ndihmojnė nė dietė. Njė pjesė e tyre kanė efekte tė pakėndshme. Hapi pėr dobėsim Xenical ėshtė prodhuar pėr tė parandaluar pėrthithjen e yndyrnave nė trup dhe pėr tė pakėsuar kaloritė e pėrdoruesve. Studiuesit tė cilėt bėnė njė eksperiment klinik pohuan se ky hap mundėson nxjerrjen nga trupi tė vetėm 30% tė yndynave. Tė sėmurėt qė pėrdorėn kėtė ilaē ishin tė detyruar tė konsumonin tė paktėn 15 gr yndyrė. Kur konsumonin mė shumė se sasia e rekomanduar pas buke vihej re njė aktivizim i zorrėve tė cilin tė sėmurėt nuk mund ta kontrollonin. Pėrveē kėsaj janė shfaqur edhe efekte tė tjera anėsore si gazra, sekrecione, diarre, shkuarje e shpeshtė nė banjė .

5. Sjellje tė ēuditshme nė gjumė: disa ilaēe mund tė bėhen shkak qė tė sėmurėt tė shohin ėndrra tė pakėndshme, somnambulėsh dhe tė shfaqjes sė sjelljeve tė dhunshme nė gjumė. P.sh ilaēi Chantix qė tė ndihmon nė lėnien e cigares mendohet se shkakton ankthe dhe ėndrra tė frikshme dhe hap rrugėn e terrorit tė natės. Pėrveē kėsaj ilaēet Lunesta dhe Ambien qė jepen pėr pagjumėsi mund tė shkaktojnė tė njėjtat efekte anėsore. Efekti anėsor i ilaēit nuk ėshtė vetėm shfaqja e somnambulizmit. Efekte tjera janė si ngrėnia, bisedat telefonike dhe pėrdorimi i makinės gjatė kohės qė personi ėshtė nė gjumė.

6. Haluēinacionet: Mirapex shkakton halucinacione. Tė sėmurėt me Parkinson qė pėrdorin ilaēin theksuan se shohin gjarpėrinj qė zvarriten nėpėr mur. Nė vitin 2000 FDA vendosi qė para pėrdorimit tė ilaēit Lariam i cili bėhet shkak pėr shfaqjen e haluēinacioneve duhet tė informohemi rreth tė kaluarės sė tė sėmurit nėse ka kaluar depresion apo ndonjė psikozė tjetėr.

7. Urinė me ngjyrė: disa ilaēe tė rekomanduara me recetė mund tė ndryshojnė ngjyrėn e urinės. Ilaēet si Phenazopyridine qė pėrdoren pėr tė kuruar infeksionet e rrugėve urinare i japin urinės ngjyrė tė kuqe. Edhe ilaēet si Flagyl, Furazolidone apo Aldomet qė pėrdoren nga gratė shtatzėna pėr tė kuruar tensionin e lartė mund ta errėsojnė urinėn. Kur ilaēi Phenolphthalein pėrdoret pėr njė kohė tė gjatė e kthen urinėn nė ngjyrė vishnje. Edhe ilaēi Elavil qė pėrdoret si antidepresiv tek fėmijėt qė lagin natėn apo Roxabin qė pėrdoret pėr ēlirimin muskular e ngjyrosin urinėn me ngjyrė jeshile. Edhe Dyrenium e kthen urinėn tuaj nė ngjyrė tė kaltėr.

8. Probleme nė shikim dhe nė shqisat e tjera: Ndėrkohė qė disa ilaēe tė lėnė nė gojė njė shije tė hidhur disa tė tjerė mund tė ndryshojnė shqisėn tuaj tė tė shijuarit. Vasotec qė pėrdoret pėr kurimin e tensionit tė lartė dhe sėmundjeve tė zemrės ndikon nė pesė shqisat tuaja. Zhduk shqisėn e nuhatjes dhe tė shijuarit, shkakton oshėtimė nė vesh dhe njė shikim tė turbullt.

9. Dhimbje dhe djegie: Allegra si ilaē alergjie shkakton dhimbje shpine dhe muskulare. Ndėrsa Lipitor pėrveē shkaktimit tė lodhjes muskulare bėhet shkak edhe i djegies dhe paralizimit.

10. Humbje kujtese: Humbja e kujtesės mund tė rrjedhė dhe nga ilaēet. Tek disa pėrdorues tė Mirapex ėshtė vėnė disa here njė humbje kujtese aftashkurtėr. Ky efekt anėsor shihet dhe tek ato qė pėrdorin statinė pėr tė ulur kolesterolin.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum