Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Rėndėsia e puthjes pėr femrat

Rėndėsia e puthjes pėr femrat

Go down  Message [Page 1 of 1]

Pse puthja nuk ėshtė vetėm ēėshtje buzėsh, efektet e saj te partnerėt

Pėr femrat puthja ėshtė mė e rėndėsishme se seksi. Pėrveē tė tjerash, puthja i bėn mirė edhe shėndetit. Dy studime tė reja dėshmojnė pėr kėtė. “Asnjė fatkeqėsi nuk mund tė mė ndodhė kur ajo mė dhuron njė puthje”, kėndonte poeti trubador Colin Muset, mė 1400-n. Pa pėrfytyruar se shkenca, nė njė largėsi shekullore, do t’i jepte tė drejtė. Njė studim i kryer nga Universiteti i Vjenės, nė fakt, ka nxjerrė si pėrfundim se puthjet e rregullta i bėjnė mirė shėndetit, njėsoj si njė ilaē. Njė puthje e gjatė dhe gjithė pasion ul tensionin e gjakut dhe gjithashtu edhe nivelin e kolesterolit, duke parandaluar nė kėtė mėnyrė rrezikun e infarktit. Edhe mbrojtjet e imunitetit bėhen mė tė forta. Sepse gjatė ēdo puthjeje ēlirohet njė sasi e madhe bakteresh, tė cilat pėrēohen nga njė partner te tjetri, duke nxitur prodhimin e antitrupave tė rinj.

Domethėnia e puthjes

Domethėnia qė ka puthja pėr femrat dhe meshkujt ka qenė temė e kėrkimit tė seksologes Ingelore Ebberfeld nga Bremeni. Sipas studimit gjerman, tė kryer mbi 514 njerėz tė moshave 16-91 vjeē, ndėrkohė qė meshkujt priren ta shohin puthjen mė shumė si njė zakon, pėr femrat ajo pėrfaqėson njė pėrbėrės shumė tė rėndėsishėm pėr intimitetin e ēiftit, aq sa konsiderohet mė e rėndėsishme se seksi. Ka edhe mė: dy tė tretat e femrave qė iu pėrgjigjėn pyetėsorit tė seksologes, thonė se njė burrė qė puth mirė, ėshtė edhe njė i dashur i mirė. Nė pėrgjithėsi, ato qė thoshin se puthnin me kėnaqėsi, ishin 56 pėr qind e femrave tė pyetura, kundrejt 44 pėr qind tė meshkujve. Vetėm kur bėjnė dashuri, sjellja e tė dy gjinive duket se pėrputhet: 10.7 pėr qind e meshkujve dhe 9.7 pėr qind e femrave kanė deklaruar se nuk puthen gjatė raportit.Efektet e puthjes

Rrahjet e zemrės arrijnė 180 tė rrahura nė minutė. Presioni i gjakut shkon 150 mm. Vihet re zgjerim i bebeve tė syrit dhe thuajse bllokim i mushkėrive. Fytyra merr njė ngjyre tė kuqe tė ndezur, pėr shkak tė zgjerimit tė enėve tė gjakut. Trupi pėrshkohet nga tė dridhura dhe tė duket sikur gjithēka e jotja ėshtė nė ajėr. Ėshtė ky efekti i quajtur “zemra nė grykė”, i njėjtė si pėr gratė ashtu edhe pėr burrat, ose siē konsiderohet rėndom, ai emocioni i fortė qė provon njeriu sa pothuajse i del vetja jashtė kontrollit. Kjo ėshtė pra “puthja e parė”. Por, sipas andrologėve, gjithnjė nėse ka vėrtet njė ndjenjė mes dy vetėve, sepse pėrndryshe reagimi i vetėm do tė pėrkufizohej si ankth.

Efektet pamore

Pėlqimi “pamor” duhet tė ketė pėrkimin e tij fizik, tė prekshėm dhe tė vėrtetė dhe puthja ėshtė prova e parė e njė serie tė gjatė mes atij dhe asaj. Ndėrkohė qė buzėt afrohen, futėn nė punė hundėt tė cilat thithin feromonet e partnerit. Kėto tė fundit janė pjesėza tė padukshme, por shumė tė rėndėsishme, sepse pėrmbajnė erėn, kėshtu qė shėrbejnė si bazė pėr pėlqimin fizik. Nėse feromonet e partnerit nuk tė tėrheqin, puthja do tė jetė njė dėshtim dhe nuk do tė ēoje mė tej. Por nėse partneri pėrdor njė teknike tė pėlqyeshme dhe eksituese, adrenalina dhe noradrenalina (substanca kėto qė prodhohen nga gjėndrat mbiveshkore) japin pėlqimin e tyre. Atėherė puthjet ndjekin njėra- tjetrėn. Nėpėrmjet puthjes dhe “furtunės” kimike qė lidhet me tė, kalohet nė fazėn e seksit dhe tė ndjenjės. Sipas studiuesve faza e puthjes ėshtė vendimtare edhe pėr disa arsye tė tjera. Puthja fut nė lojė jo vetėm gojėn dhe gjuhėn, por edhe sytė dhe duart, sepse pėrkėdheljet dhe lojėrat me gishtat, nė fakt, ndihmojnė pėr ta bėrė mė tė efektshme dhe mė domethėnėse puthjen. Njė “puthje e parė” e cila ėshtė pa dyshim e paharruar, pėrbėn njė bazė jashtėzakonisht tė fortė pėr njė marrėdhėnie tė qėndrueshme.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum