Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » NJE LISTE ME KURIOZITETE!

NJE LISTE ME KURIOZITETE!

Go down  Message [Page 1 of 1]

Gruaja jotifoze

Nje grua qe shoqeronte rregullisht burrin e saj neper ndeshjet e futbollit ngaqe nuk i pelqente futbolli, punonte me shtiza gjate ndeshjes. Brenda nje periudhe rekord ajo ka arritur te thurre nje shall te gjate 18 metra dhe ka premtuar se do te vazhdoje misionin e e saj derisa me kete shall te persjkoje gjithe stadiumin. E vecanta eshte se kur tifozet kishin ftohte gjate ndeshjet e perdornin kete shall per tu ngrohur


Gjermani, nje robot qe ben seks me njerezit


Njė shpikės gjerman ka shpikur robotin seksual mė tė sofistikuar nė botė. Ky android seksual ka njė zemėr e cila rreh furishėm gjatė aktit seksual me njeriun. Kėtyre robotėve u shpeshtohet frymėmarrja dhe u rritet temperatura trupore, ndersa kėmbėt u mbeten tė ftohta, njėėsoj sikur ke para njė partner real. Roboti ėshtė vėshtirė tė dallohet nga njeriu falė dizajnit dhe njė materiali prej silikoni me tė cilin ėshtė ndėrtuar. Modeli bazė shitet 4 mijė dollarė, por Ƨmimi mund tė rritet nėse klienti ka kėrkesa specifike, nė lidhje me disa pėrmasa tė robotit, i cili komandohet me telekomandė.


Foshnja 250 gramesheDoktoret ne Firence te Italise thone se nje foshnje, qe kur lindi ne shkurt te ketij viti, peshonte me pak se nje shishe e vogel koka-kole, do te mund te kete nje jete normale.

Vajza e vogel, te ciles doktoret dhe infermieret i vune me perkedheli emrin ”Perla”, peshonte vetem 285 grame kur lindi.

Doktoret e spitalit Careggi te Firences thane se foshnja qe lindi tre muaj para kohe ishte aq e vogel saqe mund ta mbaje ne pellembe. Pas lindjes, Perlen e vune ne nje inkubator dhe e ushqyen me nje pikatore fare te vogel, qe u be posacerisht, sepse ato qe ishin ne dispozicion ishin shume te medha per te.

Doktoret e spitalit thone se Perla eshte bebja me e lehte, qe ka arritur te mbijetoje ndonjehere, pas lindjes. Ata thone gjithashtu se pavaresisht nga trupi i saj i vockel, Perla gjithmone kishte vepruar si nje bebe krejtesisht normale.

Foshnja e gezueshme peshon tani plot dy kilogrameFemija Me i Zgjuar ne BoteFemija amerikam Michael Kimi nga Pensakola e Florides,eshte me inteligjenti ne rruzullin tokesor.Si 6 vjeēar mbaroi shkollimin e larte.Dhe si 10 vjeēar mbrojti tezen e doktoraturesGjyshja denohet te qepe pulovra per ate qe grabiti

Njė gjyshe 89-vjeēare qė shpoi gomat e tė gjitha makinave nė lagjen e saj, ėshtė dėnuar tė qepė me shtiza pulovra pėr viktimat e saj. Heidi Kohl u arrestua pas dėmit tė shkaktuar nė Rockenhausen, nė Gjermaninė perėndimore. Ajo thotė se nė rrugėn para shtėpisė sė saj parkoheshin aq shumė makina, sa nuk ishte vend i sigurt pėr banorėt. Ajo duhet medoemos tė vepronte duke marrė masa. Ajo ēau gomat e dhjetave makinave, duke menduar se ky fakt do t’i detyronte ata tė mos parkonin atje. Por dikush e pa dhe ajo u dėnua me gjobė. Pėr arsye se nuk kishte para tė paguante gomat, gjykatėsi vendosi pėr pulovrat.


Lamtumire shiringa dhe age,ne Japoni shpiken injeksonet me ajer


Keni frikė nga gjilpėrat? Njė lajm i mirė pėr fėmijėt e vegjėl, por edhe pėr ata qė vuajnė nga fobia e gjilpėrave. Shpikėsi Yoshio Oyama ka shpikur diēka pėr ju: njė shiringė pa gjilpėrė qė pėrdor presionin e ajrit pėr tė injektuar ilaēin. Sistemi Yoshio, quhet “Mother’s kiss” dhe lajmi ėshtė raportuar nė revistėn “National Geographic News”. Shiringat pa gjilpėra pėrdorin presionin e ajrit apo gazeve pėr tė injektuar ilaēin dhe shpikėsi japonez thotė se ky nuk ėshtė pėrfitimi i vetėm. Nė kėtė mėnyrė shkurtohen edhe kostot e shiringave dhe efikasiteti ėshtė mė i lartėDentisti grabit protezat se klientja nuk i dha parate


Njė dentist gjermane hyri nė shtėpinė e njė klienteje dhe i mori dy ura dentare nga goja, sepse ajo nuk i kishte paguar faturėn. Dentisti nga qyteti bavarian, Neu-Ulm po hetohet pėr sulm dhe grabitje, pasi shkoi nė shtėpinė e klientes me instrumentet mjekėsore pėr tė kryer kirurgjinė e padėshiruar. Sipas policisė, dentisti trokiti nė derėn e 35-vjeēares dhe pa i thėnė asnjė fjalė e detyroi tė shkojė nė dhomėn e ndenjes dhe i lidhi duart. Mė pas e detyroi tė hapė gojėn e i mori protezat qė kishin kushtuar 320 paund.


8 kuriozitete mbi gjumin


1. Rekordi i gjumit me te gjate eshte 18 dite, 21 ore, dhe 40 minuta. Mbajtesi i ketij rekordi pas venies se rekordit ka patur alucinacione, paranoja, humbje te perqendrimit dhe te memories.

2. Endrrat, mendohej se shiheshin vetem gjate fazes REM (rapid eye movement) te gjumit, ndersa ne ditet e sotme eshte vertetuar qe ato mund te shihen edhe gjate fazave te tjera te gjumit.

3. Endrrat gjate fazes REM karakterizohen nga ngjarje te cuditshme, ndersa ato te fazes jo REM jane shume te perseritshme dhe varen nga mendimet e fundit qe kemi patur para gjumit

4. Disa levizje te syve gjate fazes REM, jane te lidhura me levizje specifike gjate endrrave, dhe duket se procesi i gjumit eshte i ngjashem me procesin e shikimit te nje filmi.

5. Elefantet qendrojne ne kembe gjate fazes jo REM, dhe shtrihen gjate fazes REM.

6. Kerkuesit e Ministrise se Mbrojtjes britanike, ishin ne gjendje te benin nje reset(riperteritje) te trupave te ushtareve, ne menyre qe t’i benin te rrinin pa fjetur per gati 2 dite.
Fibra optike te lehta aplikoheshin ne disa lente speciale qe projektonin nje drite te bardhe rreth retines, duke kerkuar t’i benin te mendonte trurit te tyre sikur sapo ishin zgjuar. Ky sistem eshte perdorur per here te pare nga pilotet amerikane gjate luftes ne Kosove.

7. Eshte studiuar se nderrimi i ores ne Kanada, pra zgjimi 1 ore me perpara, sjell nje rritje te aksidenteve rrugore.

8. Studiuesit jane te bindur se interneti i disponueshem 24 ore eshte nje nga shkaqet qe ndihmojne ne uljen e kohes se fjetjes.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum