Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Zbulohen 300 vepra tė panjohura tė Pikasos

Zbulohen 300 vepra tė panjohura tė Pikasos

Go down  Message [Page 1 of 1]

Rreth 300 vepra tė panjohura tė piktorit tė famshėm Pablo Pikaso janė sekuestruar mė 5 nėntor nė banesėn e ish-elektricistit tė piktorit nė njė qytet nė jug tė Francės.


Mesatarisht, vlera e pikturave tė panjohura shkon rreth 60 milionė euro, ndėrsa ka nisur njė betejė ligjore mes elektricistit Pier Le Guennec dhe trashėgimtarėve tė artistit. Elektricisti kishte punuar pėr disa instalime nė tre nga shtėpitė e piktorit gjatė tre viteve tė fundit tė jetės sė kėtij tė fundit. Sipas tij, ka qenė vetė Pikaso dhe bashkėshortja e tij qė ia kanė dhuruar ato vepra. Gjatė janarit tė kėtij viti, elektricisti 71-vjeēar ka kontaktuar tė birin e piktorit Klod, nė mėnyrė qė koleksioni i tij tė vlerėsohej si autentik.

Nė muajin shtator, ata takohen dhe zbulohet se veprat i pikasin periudhės 1930-‘32. Me t’u siguruar pėr autenticitetin e veprave tė panjohura, djali i piktorit denoncon tek autoritetet elektricistin. Sipas Klod, i ati nuk bėnte asnjėherė dhurata, por edhe nėse ndodhte, linte shenjė pėr ta vėrtetuar kėtė. Tashmė koleksioni ėshtė konfiskuar nga policia deri nė njė sqarim tė mėtejshėm. Nė favor tė elektricistit ėshtė vetėm fakti se Pikaso njihej si njė artist bujar e qė shpesh u dhuronte miqve dhe tė njohurve vepra tė tij.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum