Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » NDARJA ĖSHTĖ E DHIMBSHME

NDARJA ĖSHTĖ E DHIMBSHME

Go down  Message [Page 1 of 1]

I dashur Facebook, Duhet tė bisedojmė. Gjėrat mes nesh, thjesht nuk po ecin mė. Ti je vėrtetė njė shipkje e hatashme, por jo pėr mua. Mė duhet tė koncetrohem nė gjėrat qė shfaqin mė tė......mirėn time, e kur jam me ty, unė bėhem cyber - verzioni mė i keq i vetes sime.

Nuk tė besoj. Nuk mė pėlqen intimiteti yt i rrejshėm, si mundet qė pasi tė takova ty,njerėz tė thjeshtė filluan tė mė duken shumė tė afėrt, ndėrsa nuk i njihja nė tė vėrtetė por,pikėrisht nėpėrmjet teje. Me tė vėrtetė e urrej faktin qė kam filluar tė krahasoj veten time me njerėzit qė ti mė mbush me tė reja rreth tyre.

Dhe pse vazhdon tė mė pėrmendėsh njerėz tė cilėt njėmijė herė tė kam thėnė qė s’i njoh. Mendoj qė e di se ē’po bėn – e ke kuptuar qė kam rėnė nė depresionin e mė tė rejave qė mė jep ti, mė mban lidhur me lloj-lloj sugjerime, pėr orė tė tėra. Po tė paralajmėroj Facebook: Nuk jam e interesuar pėr asnjė lloj ilaēi tė cuditshėm e tė lashtė pėr eliminimin e yndyrnave nė trup; as nuk dua tė di se si shėrohet papjellshmėria; dhe s’dua, s’jam e interesuar, aspak fare pėr asgje qė ka tė bėjė me Rush Limbaugh.

E mban nė mend atė fjalėn e urtė: “Mbaj miqtė afėr, armiqtė edhe mė afėr”? Epo, qė kur kemi filluar tė shoqėrohemi, miqtė dhe armiqtė e mij janė ngatėruar aq shumė sa qė s’di t’i dalloj tash mė. Facebook, ti ke pėr qėllim tė shfaqėsh mė tė keqen e njeriut. Ke hapur njė kanal perfekt pėr tė shfaqur sjelljen tone agresive dhe passive. Nuk mund tė mendoj mė ndonjė bisedė e cila nuk fillon, vazhdon apo pėrfundon me fjalinė: “E shikove se ē’kishte postuar/botuar/komentuar nė Facebook?”

Facebook, pėr shkakun tėnd, njerėzit po enden rrugėve duke menduar qė dinė gjithēka rreth meje sepse kanė parė tė gjitha fotot e mija. Pėr fajin tėnd ata mendojnė qė unė jam e ēuditshme sepse kujdesem e patrembur dhe rreptėsisht pėr shėndetin nė pėrgjithėsi. Edhe unė kam faj – sepse duhej tė kujdesem mė shumė kur ndaja detaje personale me dikė qė jeton, merr frymė duke shpėrndarė sekrete, duke bėrė thashetheme virtuale me njė miljard tė panjohur.
E dua privatėsinė time. Dua qė miqtė e mij t’i dijnė gjėrat sepse i marr nė telefon, ju shkruaj ndonjė mesazh me shumė detaje e informacione tė rėndėsishme, unė, jo ti. Kėshtu qė do t’i mbaj miqtė e mij nė zemrėn time e jo nė kompjuter. Mendoj qė mė sė miri do tė ishte t’i bėj sėrish ato telefonata tė vonshme, tė shtunave duke shėtitur do bėj pazar aty pėr aty, pa mė sugjeruar, do organizoj edhe darka e mbrėmje me miqtė e mij, ku do kėnaqemi me ēmendurina. Do t’i mbaj dhimbjet dhe triumfet e mija aty ku kam besim, nė veshin e njė miku tė vėrtetė. E kur ata tė mė pyesin “ē’ka ke nė mendje?”, nuk duhet tė tregohem e menēur, duhet tė tregohem e sinqertė.

Nė njė botė ideale, unė dhe ti do mund tė mbeteshim miq, tė tė vizitoja ndonjė herė, por tė jemi tė sinqertė, tė dy e dijmė qė s’do funkisononte. Ti kėrkon vėmendje konstante, ndėrsa unė? Eh, kur bėhet fjalė pėr ty, unė kam atė vetė-kontrollin e njė duhanpirėsi kur sheh pakot e cigareve nė dyqan.

Kėshtu qė, tash qė jemi nė kulmin e simbiozės dhe parazitizmit mes nesh, mė dhemb shumė tė tė them por, Facebook, ka marrė fund mes nesh. Po ndahemi!

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum