Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Diskutime » Thenie » Aforizma mbi politiken

Aforizma mbi politiken

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Aforizma mbi politiken  Empty Aforizma mbi politiken on Sat Dec 04, 2010 6:37 pm

simpatikja

simpatikja
PrinCesh
PrinCesh
Nuk ka mė komunist se ish-komunisti, qė lufton komunizmin. Valsav Havel
“Ē’fat pėr sundimtarėt qė njerėzit nuk mendojnė!”Adolf Hitler
“Votoni pėr njeriun qė premton mė pak, sepse ai do t’iu zhgėnjejė mė pak”. Bernard Baruh
“Mos e merrni me frikė kur ju japin tė qeverisni njė popull, nuk e merrni me mend sa pak mend duhet pėr ta qeverisur”.
“Supozohet se politika ėshtė profesioni i dytė mė i vjetėr. Unė kam kuptuar qė ai ka shumė ngjashmėri me profesionin e parė mė tė vjetėr”.Ronald Regan
“Ai qė ėshtė nė pozitė tė lartė, asnjėherė s’mund ta dijė vuajtjen e popullit, sepse e pengon mendjelartėsia”.
“Presidenti harxhon mė shumė kohė pėr tė puthur njerėzit nė faqe, me qėllim qė t’i bėjė ata tė bėjnė atė qė duhet tė bėjnė, pa i puthur”.Harri S. Truman
“Politikani ėshtė ai person me politikėn e tė cilit nuk jeni dakord; nėse jeni dakord me tė, ai ėshtė burrė shteti”.Dejvid Llojd Xhorxh
“Politikanėt janė gjithandej tė njėjtė. Ata premtojnė tė ndėrtojnė njė urė edhe aty ku nuk ka lumė”.Nikita Hrushov
“Nėse tani nuk mund t’u japim fund ndryshimeve tona, tė paktėn mund tė ndihmojmė ta bėjmė botėn mė tė sigurt pėr diversitet”.Xhon F. Kenedi
“Konservatori ėshtė ai qė i zė rrugėn historisė duke i bėrtitur “Ndal!”.Uilliam F. Baklej( i riu)
“Nėse jemi tė fortė, forca jonė do tė flasė vetė. Nėse jemi tė dobėt, fjalėt nuk tė ndihmojnė dot”.Xhon F. Kenedi
“Unė kurrė nuk do tė kėrkoj, kurrė nuk do tė refuzoj, madje kurrė nuk do tė jap dorėheqjen nga njė post”.Xhorxh Uashington
“Njė nga lukset e jetės sė njė politikani ėshtė se e shikon veten, ashtu siē e shikojnė atė tė tjerėt”.Xho Klark
“Liberali ėshtė ai qė ėshtė aq tolerant, sa mund tė mos mbajė as anėn e tij nė njė grindje”.Robert Frost
“Politikani e ndan njerėzimin nė dy klasa: Nė vegla dhe nė armiq”.Fridih Niēe
“Arti i tė qenit burrė shteti ėshtė tė parashikojė tė pashmangshmen dhe tė pėrshpejtojė shfaqjen e saj”.Talejrand
“Pėrderisa njė politikan nuk e beson kurrė atė qė thotė, ai befasohet kur tė tjerėt e befasojnė”.Charles de Gaulle
Rreziku i luftės lind atėherė kur njė komb bėhet pafundėsisht mė i fuqishėm se konkurruesi i mundshėm i tij.Richard Nikson
Terrori i vėrtetė ėshtė sikur tė zgjohesh nė mėngjes dhe tė gjesh qė kombi yt drejtohet nga klasa tėnde e shkollės sė mesme.
“Kurrė mos u tėrhiq, kurrė mos jep shpjegime, kurrė mos kėrko ndjesė: Ēoji gjėrat deri nė fund dhe lėri ata tė bėrtasin vetė”.Neli MakKlung
“Ēdo grua, qė kupton problemet e drejtimit tė njė shtėpie, do ta ketė mė tė lehtė tė kuptojė problemet e drejtimit tė njė shteti”.Margaret Theēer
“Nė politikė ėshtė e nevojshme tė tradhtosh ose vendin, ose elektoratin tėnd. Unė parapėlqej tė tradhtoj elektoratin”.Charles de Gaulle
“Ndėshkimi mė i rėndė pėr tė vendosur tė angazhohesh nė politikė, ėshtė tė urdhėrohesh nga dikush, qė ėshtė inferiori juaj”.Platoni
Nė politikė nuk ka miqėsi tė pėrjetshme, por interesa tė pėrjetshme.Charles de Gaulle
“Bota ėshtė njė vend i rrezikshėm pėr tė jetuar, jo pėr shkak tė njerėzve qė veprojnė si djalli, por pėr shkak tė njerėzve qė nuk bėjnė asgjė pėr kėtė”.Albert Ajnshtajn
“Nuk mund tė ketė ndonjė krizė javėn qė vjen. Kalendari im ėshtė mbushur plot”.Henri Kisinger
“Tre njerėz, tė braktisur nė njė ishull tė izoluar, do tė shpiknin shumė shpejt politikėn”.Meson Kulej
Njė politikan mendon pėr zgjedhje tė ardhshme, kurse njė burrė shteti mendon pėr brezin e ardhshėm.James Clark
“Ishte furtunė nė njė kupė ēaji, por, nė politikė, ne lundrojmė nė varka prej letre”.Harold Makmillan
“Shpirti partiak…, i cili, nė rastin mė tė mirė, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse ēmenduria e shumė njerėzve pėr tė fituar pak vetė”.Aleksandėr Poup
“Politika e shkallės mė tė lartė nė njė demokraci pasqyron vlera, mė shumė se sa i informon ato”.Arnold A. Rogou
“Politika nuk ėshtė njė vend ose njė profesion i mirė pėr dikė qė ėshtė dembel, delikat apo qė i mungon njė sens humori”.Xhon Bejli
“Politika, emėr diplomatik pėr ligjin e xhunglės”.Eli Kultbertson
“Nuk ka herezi mė tė madhe se sa posti tė vendosė vlerat e atij qė e mban”.Lord Akton
“Sa mė shumė lexoni pėr politikėn, aq mė shumė arrini tė pranoni se ēdo parti ėshtė mė e keqe se tjetra”.Uill Roxhers
“Nė pikėpamjen akademike pėrpiqeni tė pohoni tė vėrtetėn absolute; nė politikė kėrkoni qė tė vėrtetėn t’ia pėrshtatni fakteve pėrreth jush”.Pierr Eliot Trudo
“Nė politikė, njė bashkėsi e njerėzve qė urrehen, ėshtė pothuaj gjithnjė baza e miqėsisė”.Aleksis de Tokevil
“Paraja ėshtė pėr politikėn si nėna qė ushqen me qumėshtin e saj”.Xhesi Anruh
Njė burrė shteti ėshtė njė politikan qė e vė veten nė shėrbim tė kombit, ndėrsa njė politikan ėshtė njė shtetar qė e vė kombin nė shėrbim tė vetes.Georges Pompidou
“Unė nuk jam i referuar kurrė politikės si arenė e moralit. Ajo ėshtė arenė e interesave”.Xhon P. Rosh
“Me qėllim qė tė bėhen zotėrinj, politikanėt pozojnė si shėrbėtorė”.Charles de Gaulle
“Politika ėshtė mė e rrezikshme se lufta, sepse nė luftė ju vriteni vetėm njėherė”.Uinston Ēurēill
“Njė e pesta e njerėzve janė kundėr pėr ēdo gjė, gjatė gjithė kohės”.Robert F. Kenedi
“Ata qė bėjnė tė pamundur revolucion paqėsor, do tė bėjnė tė pashmangshėm revolucionin me dhunė”.Xhon F. Kenedi
“Nuk ėshtė pushteti ai qė tė korrupton, por ėshtė frika. Frika se mos humbasim pushtetin korrupton ata qė e ushtrojnė atė dhe, frika pėr tė mos e pėsuar nga pushteti, korrupton ata qė janė subjekt i saj”. Aung Sang Suu Kyi
“Njerėzit zotėrojnė njė zgjedhje tė pandėrgjegjshme pėr t’u influencuar”.T.S Eliot
“Nėse doni tė dėshtoni nė politikė… flisni me popullin sinqerisht”.
“Tė drejtėn e fjalės e kanė tė gjithė! Kjo s’do tė thotė se ēdokush di tė flasė mirė e saktė!”
“Ata qė rastėsisht i kanė hipur kalit njė herė, mendojnė se pėrjetė do tė jenė kalorės. Pikėrisht, ata nė tė parin hendek bien dhe mbesin pėrjetė kėmbėsorė!”
“Kur ėshtė paqe dikush kėrkon luftė. Ndėrkaq kur ėshtė luftė, dikush kėrkon paqe!”
“Nė politikė, njė javė ėshtė kohė shumė e gjatė”.Harold Uillson
“Kėshilla mė e mirė qė mund t’u japėsh tė rinjve pėr karrierėn ėshtė: Zbuloni ēfarė ju pėlqen tė bėni mė shumė dhe pastaj gjeni dikė t’ju paguajė pėr kėtė”.Oscar Wilde
“Nacionalisti mė i mirė ėshtė ai qė dallon tė metat e popullit tė vet”.
“Pasuria ėshtė diēka qė mund tė ndihmojė nė jetė, por jeta nuk ėshtė diēka qė kalohet pėr tė grumbulluar para”.J.V.Gėte
“Qė tė ngjitesh nė sferat mė tė larta tė kėsaj bote, duhet medoemos, qė zgjuarsinė ta kthesh nė dinakėri tė zhdėrvjelltė,vullnetin nė egėrsi prej bishe, ambicien nė cinizėm, moralin nė mirėsjellje formale dhe ndėrgjegjen nė librezė ēeqesh….” L.Uoller
Ne botė do tė kishte mė pak ēaste tė kobshme, nėse tė kėqijat s’do tė bėheshin nė emėr tė ndonjė tė mire. Marvie V. Ebner.
“Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen, zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin”.Erik Holar
“Demokracia ėshtė sistemi mė i keq i mundshėm, pėrveē sistemeve tė tjera qė kemi njohur deri tani”.W. Churchill
“Diplomacia ėshtė arti patriotik i gėnjeshtrės pėr tė mirėn e vendit tėnd”.
Gati c’do lidhje fillon dhe vazhdon ne formen e nje perfitimi te dyanshem. Shkembim mendor apo fizik, i cili perfundon kur njera nga palet nuk ka me c’fare te jape.W.H. Auden
“Diktatura ėshtė njė vend ku politikėn e kanė nxjerrė jashtė politikės”.Sem Himel

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum