Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Diskutime » Thenie » PĖR MUA DHE PĖR TY - Proze

PĖR MUA DHE PĖR TY - Proze

Go down  Message [Page 1 of 1]

1PĖR MUA DHE PĖR TY - Proze  Empty PĖR MUA DHE PĖR TY - Proze on Sat Dec 04, 2010 7:08 pm

simpatikja

simpatikja
PrinCesh
PrinCesh
PĖR MUA DHE PĖR TY

Me qepallat e rėnduara nga gjumi, pėrsėri me njė gjysmė buzėqeshjeje nė buzė, shikoj natėn qė kishte pikturuar hėnėn gjysmake, nė tė cilėn rrotulloheshin plot yje tė gėzuar e tė vuajtur. Ndjej se si diēka krejt papritur mė ikėn nga duart; ca herė fundosem nė njė det tė thellė mendimesh, pastaj ngrihem, dal sėrish, si diell. Ndjej se si gotat e kristalta thėrrasin emrin e tij. Heshtje. Qetėsi.Tė lutem, orė e dashur, pushoje pak tik-takun, meqenėse dua tė dėgjoj tani cakrimėn e gotave. Dėgjon? Ndjen se si thėrrasin emrin e tij, e thėrrasin, ja, ndjej, po, po, atė e thėrrasin. Po ku janė futur vallė ata veshė tė shurdhėt, qė s’po i dėgjojnė?

Mos heshtni, pėlcisni, ju lutem, gotat e mia.
Bėja ēmos qė tė mbaja gjallė atė bisedė pa skelet dhe rrija nė heshtje me sytė e ngulur nė boshllėk. Doja tė vrisja ēdo gjė qė kishte ngjyrėn e zhurmės.

Gjithėkund vinte era ndarje! Por vetėm plagėn e zemrės nuk mund ta vrisja me armė; kjo plagė ishte peshqesh nga dashuria ime e parė, qė mė kishte pushtuar me tėrė forcėn e saj tė ėmbėl dhe tė hidhur, e pajisur me disa ndjenja tė ēuditshme, tė cilat gjer atėherė nuk i kisha provuar kurrė.

Mė vėrviste si pendė nė erė dhe mė shpinte nga tė donte, ndėrsa ti, i dashuri im, u ngatėrrove dhe humbe nėpėr labirinte zhgėnjimesh, nėpėr copėza harrimesh, kurse frika qė tė ka shpėtuar krijon vegime parandjenjash.

Tani kėmbėt e mia fluturojnė nė tė gjitha rrugėt, duke luftuar qė tė arrijnė vrapin e zemrės tėnde, por asnjė shenjė s’jam duke parė.
A mos vallė ishe engjėll dhe erdhe pėr ta burgosur dashurinė time, qė nuk ia di as emrin, as vendin, mė thuaj, mos e shndėrro veten nė djall.
Mos qėndro para fatit tonė i shurdhėt, sepse *jeta ėshtė e vetmja dramė qė nuk pėrsėritet. Pėrgjigja e vėrtetė ishte njė fshehtėsi e ndryrė nė zemrėn e tij, ajo fshehtėsi mund tė shprehej vetėm me lotė, por jo dhe me fjalė.

Shumė fshehtėsi ka njeriu gjatė jetės, prandaj ato mė tė llahtarshmet thuhen vetėm me lotė, por pėrsėri lotėt, edhe pse mund ta lehtėsojnė shpirtin, nuk mund ta ndryshojnė realitetin. Njeriu qė qan, mendoj se ėshtė frikacak, por mua s’mė pėlqejnė frikacakėt ballė ndjenjės sė dashurisė. Nuk i dua…Mė pėlqejnė trimat, qė kanė forcė ndaj pėrbindėshave, ndaj hajnave, ndaj shkatėrruesve tė ėndrrave. Mė pėlqen besnikėria dhe dashuria e pavdekshme.

E kėtė, me keqardhje ta them, se ti nuk e pate; ti s’dite ta ruaje, por e shite mu si ato kartmonedhat qė i shfrytėzon dhe nė momentin kur e sheh se e ke kuletėn plot, mundohesh tė jesh mė dorėlėshuar.Idiot i dashur! Ē’dobi ka tė gėnjejmė veten e kujtimet, kur unė tė dua kaq shumė dhe e ndjej tmerrėsisht mungesėn tėnde? O zemra e zemrės time! Ditėt pa ty janė njėlloj, si malet e mbuluar me re.
O agim i ėmbėl veror! Shpresat e mia i ngulfate pėrgjithmonė; s’mė ka mbetur gjė tjetėr, pos tė marr qiriun nė dorė dhe tė zbres te liqeni, qė njėjtė si unė, ėshtė mjaft i trazuar. Para erės tė mbaj fjalimin tim tė mbramė.

O zogu im i vogėlth, qė rri nė fole i mbyllur, nėse dėgjon pėr vdekjen time aspak mos u dėshpėro, madje as njė qiri mos e ndiz, por hap menjėherė shishen e konjakut dhe pi tri gota rresht. Njė pėr mua!

Njė pėr ty!
Njė pėr ne tė dy!
Dhe aty, engjėlli im, pėrshpėrit po deshe ca fjalė magjike.
Pėr mua!
Pėr ty!
Pėr ne tė dy!

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum