Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Hipokondriaket e internetit

Hipokondriaket e internetit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Hipokondriaket e internetit on Sun Dec 05, 2010 8:58 pm

Simptomat virtuale tė tė sėmurėve imagjinarė, Doktor Interneti tė pret gjithmonė. Sa herė qė dėshirojmė, ai ėshtė gati tė na japė pėrgjigjet e pyetjeve qė na mundojnė.
Mbi tė gjitha, pėr ēdo lloj argumenti tė tipit mjekėsor: nga tumoret te krizat e panikut, nga dietat pėr t’u dobėsuar e deri te sėmundje mė tė rralla. Sajte, cacte, forume, bloge tė ofrojnė sot njė informacion pa kufi pėr patologjitė e zakonshme dhe jo vetėm. Por, sipas specialistėve, kjo tendencė ėshtė “parajsa” e vėrtetė pėr hipokondriakėt, personat qė kanė frikė nga sėmundjet.

Mė tė fiksuarit janė pagėzuar me emrin “cyberkondriak” dhe janė pikėrisht ata nė kėrkim tė lajmeve pėr t’u siguruar rreh simptomave apo patologjive qė kanė. Nė Itali, pėr shembull, populli i “gjuetarėve” qė kėrkon vazhdimisht informacione shėndetėsore nė internet numėron 16.6 milionė persona. Sipas statistikave, 34 pėr qind e 23 milionė pėrdoruesve tė internetit futen nė rrjet pėr tė gjetur dhe lexuar tė dhėna mjekėsore. Por jo vetėm kaq, pėr 18 pėr qind tė tyre, interneti pėrfaqėson burimin e parė nė kėtė fushė. Sipas mjekėve, “tjetėr gjė ėshtė tė kėrkosh lajme mbi njė sėmundje nga e cila vuan ai apo ndonjė familjar, dhe tjetėr gjė ėshtė kur ēdo simptomė qė ai ka i shkakton ndjesinė e ankthit. Kėta tė fundit janė nė minorancė, e nuk bėhet fjalė pėr persona hipokondriakė, por pėr njerėz tė prekur nga njė shqetėsim qė shkon pėrtej mjetit pėrmes tė cilit manifestohet”.

Pėr mjekėt, kjo minorancė nuk shkon mė shumė se 1 pėr qind e naviguesve. Tė drejtė mjekėve u japin edhe statistikat e “Google”, qė tani ofrojnė njė panoramė mė tė gjerė mbi atė qė kėrkojnė tė lexojnė mė shumė nė rrjet pėrdoruesit. Kėshtu zbulohet se nga pjesa mė e madhe e europianėve, pėr kėtė muaj, artikujt qė kėrkonin mė shumė nė internet ishin ata qė lidheshin me tumorin, si atė tė gjirit, ashtu edhe atė tė zorrės sė trashė. "Rezultatet tregojnė se ekziston njė lidhje e qartė mes internetit dhe jetės sė pėrditshme.

Me mė shumė se njė milion kėrkime nė motorin e kėrkimit “Google”, kemi arritur nė pėrfundimin se disa tipologji kėrkimi kanė prirjen tė pėrsėriten nė periudha tė caktuara tė vitit nė fushėn e shėndetit, si pėr shembull nė kohėn e rėnies sė virusit tė gripit”, tregojnė drejtuesit e kompanisė “Google”. Kjo ishte njė shtesė qė kjo kompani nxori, “Flu trends”, njė instrument i ri i “Google”, pėr momentin i disponueshėm vetėm nė disa vende.

“Ai ėshtė nė gjendje tė ofrojė informacione nė kohė reale mbi shpėrndarjen e influencave dhe pandemive. ‘Flu trends’ analizon tė dhėnat e kėrkimeve nė ‘Google’ pėr tema tė lidhura me gripin dhe sėmundjet dhe i krahason me ato tė dala nga entet publike qė marrin pjesė nė projekt”. Por popullsia e hipokondriakėve tė internetit po fiton gjithmonė e mė shumė terren: nė Britaninė e Madhe, pėr shembull, njė studim i fundit, bėrė nga shoqėria “Engage Mutual”, ka treguar se gjashtė persona nė dhjetė navigojnė nė internet, nė vend qė t’i drejtohen mjekut kur kanė ndonjė shqetėsim. Pėr mė tepėr, gjysma e tyre bindet plotėsisht se janė tė sėmurė rėndė. Sipas Giuseppe Lavenia, docent i psikologjisė nė Universitetin e Urbinos dhe ekspert i vartėsive tė ndryshme, “vėmendja maniake pėr kujdesin ndaj trupit dhe shėndetit nė kohėn e internetit nuk ka bėrė gjė tjetėr veēse ka shtuar hipokondrinė nė masė.

Janė me qindra informacionet qė kėta njerėz kėrkojnė, pasi duke kėrkuar tė sigurohen bėhen maniakė pas asaj qė lexojnė. Bėhet fjalė pėr njė shqetėsim tė vjetėr, por qė nė kohėt e internetit ka marrė pėrmasa tė reja dhe shumė herė mė tė mėdha. Ky lloj fenomeni verifikohet kur merr shumė informacion pėr njė ēėshtje tė caktuar dhe nuk di kė tė zgjedhėsh, apo ku ta pėrqendrosh vėmendjen. Ajo e uebit nuk mund tė pėrcaktohet njė lloj hipokondrie klasike. Bėhet fjalė pėr njė formė tė re. Interneti mund tė kthehet nė pėrforcues tė njė shqetėsimi qė nė disa raste mund tė gjenerojė njė formė psikopatologjike me tipare obsesive-kompulsive”.

Me pak fjalė, mirė ėshtė tė navigosh, por pa e ekzagjeruar. Kjo nėnvizohet edhe nga “Microsoft”, qė ka bėrė njė studim pėr ankthet qė gjenerohen nga kėrkimi nė internet i temave pėr shėndetin. Shpesh pėrdoruesit ndalen tė lexojnė faqet e para qė dalin pasi kėrkojnė dhe pasi i pėrpunojnė, arrijnė tė frikėsohen duke menduar se ēdo lloj migrene mund tė transformohet nė tumor apo se dhimbja e kraharorit ėshtė gjithmonė njė shenjė e infarktit. Ėshtė mirė mos t’i nėnvlerėsosh simptomat, por mjeku ėshtė i vetmi person nė gjendje pėr tė vendosur diagnozėn.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum