Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete »  Njė pajisje qė zbulon shenjat e dashurisė

Njė pajisje qė zbulon shenjat e dashurisė

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Njė pajisje qė zbulon shenjat e dashurisė on Mon Dec 06, 2010 12:50 pm

Me afrimin e ditės sė Shėn Valentinit, shumė njerėz janė vėnė nė kėrkim tė dashurisė sė vėrtetė. Por tė gjesh partnerin e pėrshtatshėm nuk ėshtė diēka e lehtė.


Pikėrisht pėr gjetjen e partnerit ideal, nė Izarel kanė zbuluar njė mjet tė quajtur “Zbuluesi, apo Detektori i dashurisė”.

Nė njė bar nė qendėr tė Tel Avit njerėzit takohen, nė pėrpjekje pėr tė gjetur partnerin e pėrshtatshėm brenda disa minutash. Por si mund tė zbulosh nė se ke gjetur pikėrisht personin e veēantė pėr ty?
Dhe pėr mė tepėr, si ta kuptosh qė ndjenja mes jush ėshtė reciproke? Jemi nė shekullin e 21-tė dhe disa besojnė se teknologjia moderne i jep pėrgjigje kėsaj pyetjeje shumė-shekullore. Amir Liberman thotė se kompania e tij ka pajisjen perfekte pėr t’i dhėnė pėrgjigje kėsaj dileme, Detektorin e Dashurisė.

“Nė ekran, – shpjegon Amir, – duken shenjat e atraksionit, le t’i quajmė flutura, qė tregojnė se sa i lumtur ėshtė njė person kur flet me ty”.

Kompania Nemesisco ėshtė e specializuar nė sistemet pėr zbulimin e zėrit, pjesa mė e madhe e tė cilave pėrdoren nė fushėn e sigurisė, pėr zbulimin e rasteve kriminale. Detektori i dashurisė filloi si njė shaka, por mė pas ai u perfeksionua nė njė program kompjuterik qė zbulon emocionet, dhe pėrmes tyre, atraksionin, duke analizuar zėrin e njerėzve.Kur dy njerėz flasin nė programin kompjutrik qoftė pėrmes tele-internetit, apo telefonit, detektori i dashurisė analizon njė bisedė normale dhe gjen momentet e ngarkuara me ndjenja, ose mungesėn e tyre.

Detektori mat parametra tė ndryshėm, i analizon dhe i jep personit njė raport tė hollėsishėm pėr zbulimin e ndjenjave. Kėshtu psh, nė mėnyrė grafike, programi tregon njė lule tė mbushur me petale, nė se personi ka gjetur partnerit e pėrshtatshėm. Psikologia Iris Solomon thotė se detektori mund tė jetė njė instrument i pėrdorshėm pėr cilindo qė nuk ėshtė i sigurtė nė se duhet ta vazhdojė njė lidhje dashurie.

“Shpeshsherė njė njeri nuk e di nė se partneri ka interes tek ai dhe njė instrument si ky mund tė jetė si njė lloj pėrforcimi pėr ndjenjat”.

Por detektori i dashurisė nuk ėshtė nė gjendje tė gjejė tėrheqjen fizike mes njerėzve. Kjo pajisje gjithashtu ngre pikėyetje pėr rolin e teknologjisė nė gjetjen e dashurisė. Komunikimet nė internet mes ēifteve janė njė mėnyrė e zakonshme pėr gjetjen e partnerit tė pėrshtatshėm, por disa njerėz mund tė mos ndjehenmirė qė tė dashurin e zemrės t’ua gjejė njė makinė.

“Unė mendoj se makina tė jep njė perceptim tė gabuar tė realitetit, dhe tė pranosh rezultatin e detektorin tė dashurisė ėshtė njėsoj si tė besosh ēfarė tė thotė njė makinė”, thotė ky banor i Tel Avivit.

Mikesha e tij, po ashtu mendon se makina, nė rastin tonė detektori, duket sikur ndėrhyn mes ndjenjave tė njerėzve.

“Kjo nuk ėshtė diēka e natyrshme”, thotė ajo, “Nė se flet me njė njeri, je nė gjendje ta kuptosh atė, pra nuk ke nevojė pėr detektorin”.

Tė tjerė si Nina Lemansky, qė ėshtė ulur me tė dashurine saj nė njė bar tė Tel Avivit, u shprehėn mė me optimizėm:

“Unė mendoj se tė bėsh gjithė ato intervista ėshtė humbje kohe”, thotė ajo.

Por nė se punon apo jo Detektori i Dashurisė, ndjenja qė provon kur gjen partnerin e pėrshtashėm, ėshtė e pamohueshme. …Dhe ēiftet e dinė mirė, se asgjė nuk ka tė krahasuar me ndjenjėn e vėrtetė.
__________________


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum