Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » Foshnja e porsalindur:10 pyetje pėr javėn e parė

Foshnja e porsalindur:10 pyetje pėr javėn e parė

Go down  Message [Page 1 of 1]

Sjellja e njė foshnje tė re nė shtėpi ėshtė njė pėrvojė emocionuese dhe e jashtėzakonshme. Pavarėsisht sa jeni tė gatshėm, ju jeni tė shtyrė tė bėni shumė pyetje pėr tė. Do t’ju ndihmonte mjaft, sikur tė kishit ndonjė idese ēfarė problemesh vijnė dhe si tė pėrballeni me to. Para se bebja juaj tė lind, ose para se ju tė lėshoni spitalin, kaloni nė kėtė listė tė pyetjeve rreth kujdesit pėr foshnjėn e lindur, gjatė njė takimi me pediatrin tuaj.

1. Si mund ta mbroj nga sindromi i vdekjes sė papritur tė foshnjave (SVPF)?

Ekspertėt e kujdesit tė tė porsalindurve, thonė se rruga mė e mirė pėr tė mbrojtur beben tuaj nga SVPF ėshtė qė ta leni tė flejė gjithmonė nė shpinė. Shkalla e vdekjes nga SVPF nė SHBA, pėr shembull, ėshtė nė rėnie
qė kur Akademia e Pediatėrve Amerikan ka hedhur fushatėn e saj “Fjetja nė shpinė”. Pyeteni mjekun rreth hapave qė ju mund tė merrni pėr tė ulur rrezikun e bebes tuaj.

2. A do tė afrohemi menjėherė unė dhe bebja ime, dhe ēfarė duhet tė bėj nėse ndodh e kundėrta?

Shumica e prindėrve shqetėsohen se nuk do tė jenė tė pushtuar nga adhurimi nė shikim tė parė nga foshnja e tyre e porsalindur. Tento tė jesh i durueshėm. Ditėt e para nuk janė tė lehta, as pėr ju as pėr fėmijėn tuaj dhe do tė ju duhet kohė pėr tė njohur mirė
dhe ndjerė afrinė e njėri tjetrit. Flisni me ndonjė mjek rreth asaj ēfarė tė shpresoni.

3. Kur duhet bėrė vizitėn e parė mjekėsorė? Ēfarė do tė ndodhė nė kontrollin e parė?

Shumica e mjekėve e planifikojnė kontrollin e parė pas 2 javėsh, sidomos nėse ėshtė foshnja e parė. Pyeteni pėr vaksinat dhe testet e hershme ekzaminuese tė cilat do t’i marrė i porsalinduri. Tė gjithė foshnjat kanė nevojė tė kontrollohen dhe fillojnė imunizimin e zakonshėm nė muajin e 2-tė.

4. Si duhet tė kujdesem pėr kėrthizėn e bebes?

Mjeku i juaj duhet t’ju japė udhėzime tė detajuara rreth kujdesit pėr cungun e kėrthizės sė tė porsalindurit tuaj dhe zonėn e synetit. Mjeku juaj duhet t’ju
kėshillojė, po ashtu, pėr hapat tuaj nė rast tė infeksioneve.

5. Sa kohė do tė flejė bebja dhe si mund ta kuptoj nėse flenė shumė?

Bebet e porsalindura flenė shumė gjatė ditėve tė tyre tė para. Mjeku ju tregon sa ėshtė normale tė flejė dhe kur do tė duhet ta zgjoni beben pėr ushqim.

6. Sa shpesh duhet tė hajė dhe si duhet tė pėrballem me ndonjė problem nė ushqim?

Derisa e ushqeni me gji ose me shishe, do tė jeni tė shtyrė tė bėni pyetje. Pyeteni mjekun tuaj ose stafin nė spital pėr ndonjė kėshillė rreth laktacionit, nė rast se keni ndonjė problem me dhėnien e gjirit. Kėshillat do t’ju ndihmojnė juve dhe foshnjės tuaj tė siguroni njė fillim tė mirė. Qumėshti i gjirit ėshtė “ushqimi perfekt” pėr tė porsalindurit deri nė, sė paku, katėr muajt e parė tė jetės. Kjo sjell dobi, siē ėshtė mbrojtja nga infeksionet pėrmes transferimit tė antitrupave tė nėnės, tė cilėn gjė nuk mund ta bėjė asnjė ushqim artificial.

7. Sa herė bebja do tė duhet tė shkojė nė banjė dhe si do ta di nėse ka probleme?

Eliminimi varet nga fjetja dhe ushqimi, nė listėn e aktiviteteve
tė tė porsalindurit. Kėshillohuni me mjekun tuaj.

8. Kur dhe sa herė duhet larė foshnja?

Pyeteni mjekun kur duhet t’ia bėni bebes tuaj larjen e parė, dhe
konsultojeni edhe rreth higjienės sė foshnjave. Mos e tepro: bebet e porsalindura nuk kanė shumė mundėsi tė bėhen tė pistė dhe pastrimi i tepėrt mund tė irritojė lėkurėn delikate.

9. Si mund ta kuptoj nėse foshnja ime ka verdhėzėn?

A ka edhe gjendje tjera shėndetėsore pėr tė cilat duhet tė kem
kujdes? Shumė bebe tė porsalindura kanė njė verdhėz tė lehtė, pasi qė mėlēia e tyre nuk ėshtė plotėsisht e zhvilluar. Pyeteni mjekun tuaj rreth verdhėzės dhe situatave tjera shėndetėsore tė foshnjave.

10. Kur duhet ta thėrras mjekun?

Gjeni ēfarė simptomash ose sjelljesh mund tė ju shtyjnė tė
thėrrisni mjekun ose tė bėni vizitė tek ai. Pyeteni se nė ēfarė rastesh duhet ta kontaktoni.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum