Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » Ushqimet E Pasigurta Per Foshnjen Tuaj

Ushqimet E Pasigurta Per Foshnjen Tuaj

Go down  Message [Page 1 of 1]

Sa me shume qe rritet foshnja aq me shume i shtohet deshira per te provuar gjera nga pjata juaj dhe ju gjithashtu deshironi ta njoftoni me gjera ushqimore te reja. Por jo te gjitha ushqimet jan te sigurta per foshnjen tuaj. Disa jan rrezik per ngulfatje e disa tjere nuk jane te mire per foshnjen stomaku e te cilive eshte ende ne zhvillim e siper.

Ushqimet qe duhet shmangur: 4 deri 6 muaj

Te gjithe ushqimet e ngurta: Akademia Amerikane e Pediaterve rekomandon ushqim vetem me gji apo formule (qumesht per femij) per gjashte muajt e pare.

Ushqimet qe duhet shmangur: 4 deri 12 muaj

Mjalti: Mjalti mund strehon spore te Clostidium botulinum, te cilat shkaktojne botulizmin qe eshte helmim fatal nga ushqimi qe karakterizohet me turbullim, vjellje, pamje te dobet, dobesim te muskujve dhe plogeshti. Tek te rriturit trakti intenstinal mund te parandaloj rritjen dhe shumimin e ketyre sporeve por tek foshnjet keto spore mund te rriten dhe prodhojne toksin qe kercenon jeten e foshnjes.

Gjalp Kikiriku: Permbajtja ngjitese e gjalpes se kikirikut mund ta veshtirsoj perbirjen e sigurt tek femijet e vegjel.

Qumesht Lope: Vazhdo me ushqim gjiri apo formule deri ne ditelindjen e pare te femis. Pse? Foshnja juaj nuk mund te tret qumeshtin e lopes gjate vitit te pare dhe nuk i ka te gjithe materiet ushqyese qe i duhen foshnjes e perveq tjerash permbane minerale ne sasi qe mund t’i demtoj veshket e foshnjes.

Kujdesi nga rreziqet e ngulfatjes.

Cope te medha: Pjeset e vogla te ushqimit jane te sigurta – nuk mbesin ne fytin e foshnjes suaj. Perimet sikur karrota, selino, dhe grosha gjelber duhet te copetohen, grihen apo zihen dhe priten. Prisni frutat sikur rrushin, domated e kuqe dhe frutat tjera para se ti servoni. Prisni copezat e mishit apo djathit ne copeza shume te vogla apo grini.

Ushqimet e vogla dhe te ngurte: Kokrrat e arres dhe kikirikut, bombonet, rrushi thare, ushqimet tjera te vogla dhe thara dhe farat jane rrezik potencial per ngulfatje.

Ushqimet e buta: Ushqimet e buta sikur alta (marshmallow) dhe xhelatinet mund te ngecin ne fytin e femis tuaj.

Masa preventive shtese qe duhet keni parasysh:

Mos lejo femin qe te han ne veture. Eshte veshtire ta mbikqyresh gjersa ngasni automjetin.
Nese femiju perdor gome per daljen e dhembeve shikoje me kujdes pasiqe mund te mpij fytin e femis dhe keshtu shkakton pengesa ne perbirje.
Ushqimet qe duhet shmangur: 12 deri 36 muaj

Rreziqet e Ngulfatjes: Edhe pse femiju juaj po behet dita dites me i aft per te ngren prapeseprape egziston mundesia qe te ngulfatet nga ushqimi tij. Vazhdo te shmangesh rreziqet e ngulfatjes te permendur me larte dhe shkurajo femin tuaj qe te haje gjersa eshte duke ecur, shikuar TVn apo duke bere cfardoqoft tjeter qe mund te shperqendroj ate nga ushqimi tij.

Ushqimet qe duhet shmangur: mosha 3 e siper

Rreziqet e Ngulfatjes: Femiju juaj tashme eshte nje ngrenes shume kompetent por ju ende duhet te keni sysh per copeza te ushqimit nga te cilat mund te ngulfatet. Vazhdo duke coptuar ushqimin e tij ne copeza te vogla e veqanarisht gjerat sikur rrushi dhe copeza te mishit qe te cilat plotsisht mund te bllokojne rruget e frymemarrjes.

Vazhdo duke shmangur kokoshkat (popkorn), kokrrat si arra e kikiriku dhe qamqakezat. Dhe shkurajo femin tuaj qe te haj gjersa eshte i shperqendruar.

Infot e fundit rreth alergjive te femijeve

Mjeket me pare rekomandonin pritje derisa femiju mbush nje vit apo edhe me teper per te perfshire ushqime te ngurta qe gjithashtu jane edhe alergjent te zakonshem e veqanarisht tek femijet me rrezik per alergji. Por Akademia Amerikane E Pediaterve ka ndryshuar ket qendrim mu pershkak se studimet tregojne se keto vonime ndoshta nuk ndihmojne ne parandalimin e zhvillimit te alergjive.

Prape se prape eshte ide e mire qe keto ushqime te ngurta tu ipen femis gradualisht duke pritur me disa dite qe te fusesh dicka tjeter ne menyn e femis keshtu duke siguruar qe femia nuk reagon ndaj tyre. Dhe nese besoni se femiu juaj ka gjasa te ket alergji nga ushqimet – per shembull nese alergjit jane pasues ne familje – shqyrto me mjekun e femis per te percaktuar strategjin me te mire te perfshirjes se ushqimeve alergjenik sikur vezet, qumeshti, gruri, soja, peshku dhe ushqimet tjera.

Keni parasysh se nuk ka falje tek moskujdesi ndaj femis andaj keni kujdes.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum