Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » Kujdesi ndaj lėkurės sė foshnjės i domosdoshėm

Kujdesi ndaj lėkurės sė foshnjės i domosdoshėm

Go down  Message [Page 1 of 1]

Lėkura e fėmijėve, nė veēanti e tė porsalindurve, dallon nė masė tė madhe nga lėkura e tė rriturve, si nė aspekt fiziologjik po ashtu edhe nė aspekt histologjik.
Ėshtė mė e hollė, ka mė pak qime, mė pak keratinė dhe ėshtė mė e lėshueshme pėr substanca tė ndryshme. Gjėndrat e djersės janė nė numėr tė madh, dhe kanė funksion mė tė dobėt, sidomos nė javėt e para tė jetės, kėshtu qė nuk mund tė rregullohet temperatura me anė tė djersitjes. Gjėndrat dhjamore janė po ashtu tė pazhvilluara nė muajin e parė tė jetes.
Krahas kėtyre, lėkura e foshnjės nga infeksionet mbrohet me anė tė shumė faktorėve tė barrierės sė shtresės keratite, me deskuamimin e vazhdueshėm me anė tė tė cilit i largon nė mėnyrė mekanike mikroorganizmat, me anė tė aciditetit tė sipėrfaqes sė saj, ku pH ėshtė mė e vogėl nė sipėrfaqet e lėmuara, dhe mė e lartė nė vendet e rrudhosura.
Preparatet pėr pastrimin e lėkurės sė fėmijės kanė pėr qėllim largimin e papastėrtisė dhe sekreteve tė prodhuara nga organizmi, largimin e mikroorganizmave patogjenė dhe mbetjeve tė preparateve kozmetike mbi sipėrfaqen e lėkurės.
Mė parė ka ekzistuar qėndrimi tradicional se foshnjat duhet tė lahen ēdo ditė. Mirėpo, tani prindėrve u rekomandohet qė ēdo ditė tė pastrojnė vetėm vendet intime tė foshnjės ndėrsa lakuar tė fshihet me pelenė tė njomė ose peshqir.
Pas larjes, domosdoshmėrish foshnja duhet tė lyhet me ndonjė preparat hidratues (mė sė shpeshti qumėsht). Preparatet pėr kujdesin ndaj lėkurės sė fėmijės, i sigurojnė lėkurės sasinė e mjaftueshme tė lipoideve tė cilat largohen gjatė larjes, e mbajnė lėkurėn tė njomė, zvogėlojnė ngjitjen dhe mbrojnė nga papastėrtia. Kėto preparate mbrojtėse mund ta mbrojnė lėkurėn e foshnjės nga veprimi i urinės dhe recesit, nga ndikimi i dėmshėm i diellit, si edhe nga pickimi i insekteve.
Kujdesi ndaj lėkurės sė fėmijės duhet tė bėhet me preparate tė cilat i pėrshtaten moshės. Nė kohėn moderne preparatet mbrojtės pėr fėmijėt janė tė prodhuara nė mėnyrė shumė tė kujdesshme duke pasur parasysh ndjeshmėrinė e lėkurės sė fėmijės, si dhe duke pasur pėr bazė principet e kujdesit ndaj foshnjave: pastrim dhe mbrojtje.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum