Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve »  Sporti pėr fėmijėt

Sporti pėr fėmijėt

Go down  Message [Page 1 of 1]

Specialistet shprehen se prindėrve ju takon tė merren mė shumė mė fėmijėt e tyre dhe t’i angazhojnė ata mė shumė nė aktivitete sportive, por qė gjithēka duhet tė organizohet sipas moshės sė fėmijės. Ata shprehen se “kompjuteri” dhe “televizori” janė dy faktorė qė ndikojnė drejtpėrsėdrejti nė aktivitetet sportive tė fėmijėve.

Specialistėt japin disa sugjerimi lidhur me mėnyrėn se si prindėrit duhet tė adresojnė fėmijėt e tyre sipas dhuntive dhe moshės qė ata kanė:

Aktivitetet pėr grupin 2-5 vjeē: Pėr fėmijėt qė sapo kanė nisur tė ecin dhe ata qė shkojnė nė arsimin parashkollor, mund tė bėhen disa lėvizje dhe ushtrime sportive, por nuk ėshtė e pėrshtatshme qė ata tė aktivizohen nėpėr sporte tė ndryshme, pasi mosha ėshtė ende e vogėl. Mė e mira pėr ta, ėshtė liria nė veprimet e tyre. Ata mund tė lejohen tė luajnė, tė vrapojnė, tė notojnė tė shoqėruar, tė hipin nė biēikletė etj, por qė pranė tyre duhet tė jetė edhe njė familjar.

Aktivitetet pėr grupin 6-7 vjeē: Me rritjen e fėmijėve, edhe pėrqendrimi i tyre ndryshon. Ata bėhen mė bashkėpunues dhe mė bindės ndaj atyre qė ju kėrkon. Pėr kėtė, nė kėtė moshė mund tu sugjerohen kėto lloje sportesh: basketboll, futboll, gjimnastikė, not, tenis, golf, atletizėm, etj.

Aktivitetet pėr grupin 8 vjeē: fėmijėt e kėsaj moshe, mund tė angazhohen nė tė gjitha llojet e sportit. Nė kėtė moshe, mund tė fillohet edhe me sportet e vėshtira qė paraqesin pėrballje fizike.

Detyrat qė u takojnė familjeve?

- Nėse fėmija juaj nuk merret me ndonjė sport tė caktuar, atėherė mund tė pėrdoren edhe mėnyra tė tjera qė vėnė atė nė lėvizje si psh shėtitje familjare nėpėr parqe, ecje me biēikletė, piknik etj
- Duhet tė nxisni fėmijėt tuaj qė tė jenė pjesė e lojėrave tė ndryshme. Pėr kėtė, duhet tė krijoni deri diku edhe kushtet. Pėrpiquni ti angazhoni ata me shokėt dhe shoqet.
- Nėse fėmija juaj humbet nė diēka, bėjeni qė ai tė ndiej se ju e doni sėrish dhe pa asnjė ndryshim nga mė parė. Mos harroni qė qėllimi i kėsaj ėshtė qė fėmija tė fitojė besimin tek vetja dhe tė zhvillojė talentet e tij.
- Jini real nė mundėsitė qė fėmija juaj paraqet
- Mos e shtyni fėmijėn tė marrė pjesė nė aktivitete qė nuk dėshiron
- Jini mė parė vetė optimist dhe dėshirues tė sportit. Nė kėtė mėnyrė, ju do tė bėheni njė shembull pėr fėmijėn tuaj. Mos harroni se fėmijėt ndikohen mė shumė nga ata qė shikojnė, se sa nga ato qė dėgjojnė


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum