Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » 5 Keshilla qe femijet tuaj te jene ne forme te shkelqyer!

5 Keshilla qe femijet tuaj te jene ne forme te shkelqyer!

Go down  Message [Page 1 of 1]

Femija juaj po shendoshet dita dites! Ne fillim ju pelqen fakti po me pas shqetesoheni? E vertet! Ja disa keshilla qe femija juaj te jete gjithmon ne forme.


Jepeni ju shembullin. "Femijet kuptojne duke imituar - mbi 8% te femijeve nuk bejne megjes, dhe 25% e bejne ne menyre insuficente: zakon i cili eshte eredituar nga prinderit. Ndryshoni zakonet tuaja para se tia mesoni femijeve!

Mė tė shumtėt e fėmijėve preferojnė mishin sesa gjellėrat e lėngshme.

- Gjithashtu, konsumojnė shumė pak perime dhe fruta.

- Fėmijėt kanė nevojė tė konsumojnė ushqime tė pasura me proteina ēdo ditė, por nuk ėshtė e nevojshme qė burimi i proteinės tė vijė gjithmonė nga mishi.

- Mirė ėshtė qė konsumimi i mishit tė mos i kaloj dy herė nė javė.

- Njė fėmijė duhet qė i vogėl tė hajė bishtaja, fasule, bizele, qiqra, oriz etj dhe gjellė tė lėngshme.

- Tė hajė sallata, perime dhe fruta.

- Nėse ėshtė i shėndoshė, njė dietė me perime do ta ndihmonte tė humbė peshė.

- Gjihashtu njė dietė e tillė ul mundėsitė e shfaqjes sė sėmundjeve tė ndryshme siē janė pasojat nė zemėr, kanceri etj.

KĖSHILLĖ: Mos ia plotėsoni tė gjitha tekat fėmijės tuaj. Fėmijėt zgjedhin ushqimin e tyre me bazė shijen dhe jo llogjikėn. Nėse ua lejojmė, do tė pėrfundojnė tė ushqehen vetėm me makarona, patate mish dhe snak.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum