Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve »  Shampot e fėmijėve me pėrbėrės tė rrezikshėm kancerozė

Shampot e fėmijėve me pėrbėrės tė rrezikshėm kancerozė

Go down  Message [Page 1 of 1]Shampot mė popullorė qė pėrdoren pėr banjot e fėmijėve pėrmbajnė njė produkt qė shkakton kancer, vėrtetojnė kėrkimet e sapopėrfunduara nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Sic bėn tė ditur nė faqen e saj online, Sky News, janė testuar plot 28 produkte pėr pėrmbajtjen e mundshme tė substancės Formaldehyde dhe u vėrtetua qė 23 prej produkteve mė popullore qė pėrdoren pėr banjot e fėmijėve e pėrbajnė kėtė substancė. Studimet kanė vėrtetuar se substanca e mėsipėrme shkakton kancer nė tru, sinuset e hundės deri edhe leucemi.


Kurse nė shampot e tjera u gjetėn gjurmėt e e 1,4-dioxane, agjent i cili gjithashtu besohet tė jetė njė rrezik pėr kancerin e njerėzve. Pėr kėtė arsye u morėn 48 artikujt tė tjerė nga ku rezultoi se 67% e tyre pėrmbanin 1,4-dioxane.
Kjo substancė ėshtė e ndaluar aktualisht nė Europė, megjithatė duket se ky kimikat ka hyrė ilegalisht nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe tani po pėrdoret gjerėsisht. Substancat janė gjetur nė Johnson's Baby Shampoo, L'Oreal Kids Extra Gentle 2-in-, shampot dhe pampersat Kandoo dhe sapunėt e kėtij lloji.
Stacy Malkan i Fushatės Safe Cosmetics, qė ka ka marrė pjesė nė testim tha se “ nė rast se shampot shkaktuan kancer tek kafshėt, atėhere detyrimisht nuk mund ti pėrdorim nė kokat e bebeve tona”.

Megjithatė Kėshilli i Kujdesit tė Produkteve Personale ka akuzuar studiuesit pėr frikėn qė pėrhapin tek prindėrit dhe kanė shtuar se rezultatet janė “dukshėm tė rreme”.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum