Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Cilat produkte ndihmojnė nė luftimin e kancerit

Cilat produkte ndihmojnė nė luftimin e kancerit

Go down  Message [Page 1 of 1]

Sipas specialistėve, tė cilėt vlerėsojnė rėndėsinė e ushqyerjes nė parandalimin e kancerit, antioksiduesit, vitaminat dhe polifenolet janė lėndėt mė tė rėndėsishme nė shpėtimin nga kjo sėmundje shkatėrruese. Gazeta elektronike Start sjell njė shkrim, tė huazuar nga Fox News, ku radhiten ushqimet e pasura me veēori tė forta dhe efektive nė luftėn kundėr kancerit:1. Speci i kuq djeg, si dhe Jalapenos( njė lloj speci djegės i kultivuar nė Amerikėn Jugore dhe i pėrdorur nė gjellėt meksikane): lėnda kapsaisinė qė pėrmbajnė kėta speca ka veēorinė e zhdukjes sė qelizave kancerogjene.

2. Avokado: lėnda e quajtur Glutation, e pasur me antioksidues, e gjendur tek avokadoja, sulmon radikalet e lira. Krahas kėsaj tek avokadoja gjenden nė sasi tė mėdha potasiumi dhe beta-karoten.

3. Karota: efektive pėr shqisėn e pamjes, karota ndikon edhe kundėr kancerit. Beta karoteni qė pėrmban ajo ndihmon nė uljen e riskut sė shfaqjes sė kancerit tė gjoksit, prostatės, zorrėve, stomakut, fytit, mushkėrive. Por, disa studime pasqyrojnė njė lidhje nė mes kancerit tė mushkėrive dhe pėrforcimeve me beta karoten, tė marra nga personat tė cilėt hyjnė nė grupin e tė rrezikuarve.

4. Fara e lirit: e pasur me elementė ushqyes, si antioksiduesit, fara e lirit pengon ndryshimet e bėra nė trup nėn ndikimin e kancerit. Krahas kėsaj, me ndihmėn e sasisė sė lartė tė acideve omega-3 mundėson mbrojtjen nga kanceri i kolonės dhe gjoksit.

5. Hudhra: ndihmon nė ekuilibrimin e sistemit imunitar dhe copėton lėndėt qė shkaktojnė kancerin. Pėrbėrėsi allium qė gjendet nė hudhėr pengon kancerogjenėt dhe ngadalėson zhvillimin e tumorit. Studimet tregojnė se konsumimi i hudhrės ul riskun e kancerit tė stomakut dhe kolonės. Sipas njė lajmi tė publikuar nė revistėn mjekėsore "American Journal of Clinical Nutrition", bėhet e ditur se ilaēet e pėrforcuara me hudhėr nuk japin tė njėjtin efekt si hudhra. Pėr kėtė arsye konsumojeni atė nė mėnyrė natyrale.

6. Ēaji jeshil: bazuar tek shumė studime, ēaji jeshil ėshtė shėrues i disa sėmundjeve. Dihet se ēaji jeshil ndihmon nė parandalimin e kancerit tė lėkurės, ezofagut, stomakut, kolonės, pankreasit, mėlēisė, prostatės dhe gjoksit. Ky ēaj pėrmban polifenol dhe antioksidues. Studimet tregojnė se polifenolet, duke prerė qarkullimin e gjakut qė shkon tek tumoret, ndalojnė zhvillimin e tumoreve ose i parandalojnė ato.

7. Likoricė(bimė medicinale): studimet tregojnė se kjo lloj bime ndihmon nė parandalimin e kancerit tė prostatės. Sepse lėnda glycyrrhizin, e cila gjendet tek likorica, ėshtė shumė efektive ndaj kancerit. Por, nėse vuani nga tensioni i lartė, mos e pėrdorni. Meqė shurupi apo sherbeti me likorice nuk jep tė njėjtin efekt, ju duhet tė konsumoni rrėnjėn e kėsaj bime.

8. Rozmarinė: rozmarina ndihmon nė parandalimin e zhvillimit tė tumoreve tė lėkurės dhe gjoksit tek kafshėt. Por akoma nuk janė bėrė studime mbi njerėzit. Por, nė tė njėjtėn kohė dihet se rozmarina kuron njė stomak tė trazuar, ērregullimet nė sistemin e tretjes, dhimbjen e kokės.

9. Shafrani: me veēorinė anti-inflamatore shafrani ndihmon nė ngadalėsimin e prodhimit tė enzimave (efektiv veēanėrisht nė kancerin e zorrėve dhe kolonės), tė lidhura me infeksionin.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum