Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » 10 shtete me te vogla te botes

10 shtete me te vogla te botes

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 10 shtete me te vogla te botes on Fri Dec 10, 2010 2:58 pm

simpatikja

avatar
PrinCesh
PrinCesh
Duket se me zhvillimin e njerėzimit transformohet dhe nevojėn pėr autonomi dhe pavarėsi, ndėrsa numri i shteteve tė njohura tė pavarura tė botės ėshtė nė rritje. Fillim tė shekullit tė 19 ka qenė njė total prej 90 vendeve, ndėrsa numri sot ėshtė 203 Disa nga udhėheqėsit e sotėm nė sipėrfaqe dhe numrin e banorėve janė edhe mė tė vogla se qyteti mesatar. Ju paraqesim me te vegjelit prej tyre.

1 Qyteti i VatikanitMe njė sipėrfaqe prej 0,4 km2 dhe 770 banorė, Vatikani ėshtė vendi me i vogėl nė botė. Duke pasur parasysh se ajo ėshtė njė lagje nė qendėr tė Romės, qytetin e shenjtė ėshtė njė fenomen unik nė botė dhe pėr kėtė arsye gėzon njė status tė veēantė.


2 Monaco

Principata e Monakos ėshtė pak mė e madhe se e Vatikanit, i cili ėshtė njė sipėrfaqe prej 0,7 km2 zė vendin e dytė nė kėtė listė. Megjithatė, pasi ky shtet ka sipėrfaqe prej njė numėr mbresėlėnės tė banorėve, qė ėshtė 32.000, shumica e tė cilėve nuk jetojnė gjatė tėrė vitit nė kėtė oazė tatimore.


3 Nauru

Ky shtet ishull ka njė sipėrfaqe prej 21 km2, i vendosur nė Micronesia nė Paqėsor e Jugut. Nauru ėshtė republika me e vogėl e pavarur nė botė dhe ėshtė republika e vetem pa asnje kryeqitet.

4 Tuvalu

Tuvalu ėshtė njė vend qe perfshin nėntė ishuj dhe ėshtė e vendosur nė rrugėn midis Australisė dhe Hawaii. Zona saj i pėrgjithshėm ėshtė 26 km2, sot ka 13.000 banore.

5 San MarinoSan Marino ėshtė shteti mė i vjetėr nė Evropė, njė territor prej 61 km2, e vendosur nė pjesėn qendrore tė Italisė. Sot ka rreth 30.000 banorė.

6 Lihtenshtajni

Lihtenshtajni eshte shtet alpenik me njė sipėrfaqe prej 162 km2, e vendosur nė mes Zvicrės dhe Austrisė. Sot ka 35.000 banorė.

7 Ishujt Marshall

Ky shtet ishull ndodhet nė mes tė Pacific dhe pėrbėhet nga 34 ishuj, dhe fitoi pavarėsinė e saj nė 1986 nga Shtetet e Bashkuara. Sot ka 62.000 banorė.

8 Saint Kits dhe Nevis

Ky vend ėshtė nė Amerikėn Qendrore dhe nje pjese te ishujve te karaibeve.Pėrbėhet nga dy ishuj me origjinė vullkanike totale perfshin nje zone prej 261 km2 . Ėshtė i pavarur qe nė vitin 1983 dhe sot ka rreth 43.000 banorė.

9 Seychelles

Republika e Seychelles ėshtė njė shtet ishull nė Oqeanin Indian shtrihet nė arkipelag prej 115 ishuj. Zona saj i pėrgjithshėm ėshtė 450 km2 dhe ka rreth 88.000 banorė, e cila ėshtė mė e ulėt se ēdo vend tjetėr nė Afrikė.

10 Maldives

Ky ishull ndodhet nė jugperėndim tė bregdetit indian. Pėrbėhet nga 26 ishuj dhe 1.000 ishuj te vegjel. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e republikės ėshtė rreth 300 km2 dhe sot ka vetėm 309.000 banorė.View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum