Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » 11 Dhjetor 1946 - U themelua UNICEF-i.

11 Dhjetor 1946 - U themelua UNICEF-i.

Go down  Message [Page 1 of 1]

UNICEF, shkurtesa nė anglisht pėr United National International Children“s Emergency Fund (sqt. Fondi i Emergjencės i Kombeve tė Bashkuara pėr Fėmijet).

Themeluar nė 1946. Fillimisht pėr tė lehtėsuar pasojat e luftės. Tani merret me mirėqenien e fėmijėve nė vendet ne zhvillim. UNICEF ka marrė mandatin e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara qė tė mbrojė tė drejtat e fėmijėve, tė ndihmojė pėr pėrmbushjen e nevojave tė tyre bazė dhe zgjerojė mundėsinė e tyre pėr tė arritur potencialin tyre tė plotė, duke zbutur kėshtu njė nga problemet sociale mė tė rėnda tė ditėve tė sotme. Qendra ėshtė nė New York. Prania shumė aktive nė Shqipėri qė nė 1992.

Qė prej vitit 1950 UNICEF-i ėshtė fokusuar nė pėrkrahjen “zhvidhimin e mėtejshėm” tė punės sė tij nė mė shumė se 140 shtete. Ata ofrojnė ndihmė pėr komunitetet nė nevojė nga komunitetet lider nė shėrbime dhe ndėrtimin e ujėsjellėsve dhe kanaleve tė ujėrave tė zeza, UNICEF-i ka ndihmuar nė sigurimin pėr miliona fėmijė tė ujit tė pijshėm dhe kushte normale higjeno-sanitare. Me anė tė trajtimit edukativ deri tek formimi i programeve efektive shkollore, agjencia i jep mundėsinė dhe lehtėson fėmijėt nė tė gjithė botėn tė fitojnė arsimimin elementar nėpėr shkolla.Nė mirėnjohje pėr arritjet e tij, UNICEF-i ka marrė Ēmimin Nobel tė krijuar nga Alfred Bernhard Nobel nė vitin 1901 nė Stokholm tė Suedisė nga njė juri profesioniste me nė krye mbretin e Suedis Adolf Gustavi i VI (King of Sweden Gustav VI Adolph) nė vitin 1965 pėr paqen ndėrkombėtare, dhe mirėnjohjen e shumė qeverive dhe lider shtetesh si presidentin Amerikan, mbretėrshėn e Anglisė, presidentin e Francės, kancelarin e Gjermanisė, perandorin e Japonisė etj.

UNICEF-i gjithashtu siguron njė varg ndihmash pėr fėmijėt dhe familjarėt e tyre tė prekur nga shkatėrrimet, pėrmbytjet, tėrmetet dhe thatėsirat e gjata etj. UNICEF-i punon gjėrsishtė pėr fėmijėt tė prekur nga lufta dhe i lehtėsojnė atyre dhimbjen e vuajtjen duke i sigurar ata nga pasojat e tmerrshme tė luftės. Nė Shtete e Bashkuara tė Amerikės (SHBA), UNICEF-i ėshtė pėqėndruar nė punėn e tij nė mbrėndėsi tė qyteteve ku fėmijėt janė rėndomė viktima tė dhunės, luftimeve nė grup dhe grupimeve mafioze.


Kėshtu ai i mbron fėmijėt nga sjelljet e pahijshme...Nė 1990 pėrfaqėsues prej 158 vetėve, pėrfshirė 71 lider shtetesh, mbikėqyrin UNICEF-in nė Samitin Botėrorė pėr Fėmijėt qė mbahet nė qytetin e New York-ut. Samiti vepron me njė plan botėrorė pėr shėndetin dhe mirėqėnien e fėmijėve, tė aprovuar nė vitin 2000 nė New York. Kėto qėllime janė : (1) Reduktimi nė masėn njė e treta (1/3) tė numrit tė fėmijėve tė vdekur nga mosha 5-vjeē e poshtė (mė shumė se 14 milion tė vdekr nė vitė qė nga viti 1990), (2) Reduktimi i fėmijėve tė kequshqyer nga mosha 5-vjeēė e poshtė nė njė tė pestėn (1/5) e tyre, (3) Krijimi i sistemeve tė sjelljes sė ujit tė pijshėm dhe kushte mė tė mira sanitare nė tė gjthė botėn dhe, (4) Sigurimin e bazės arsimore dhe edukative pėr kėta fėmijė.Qė prej vitit 1990 UNICEF-i kulmin e tijė e ka arritur nė zhvillimin e sistemit imunitar tek miliona fėmijė nė tė gjithė botėn. Nė 1996 rreth 80 % e fėmijėve nė botė janė tė vaksinuar, 20% mė shumė se viti 1990. UNICEF-i merrė fincimet nga Kombet e Bashkuara dhe njė suport nga 150 qeveri kombėtare. Disa nga vėndet tė cilat mbėshteten tek planet e UNICEF-it dhe ai ėshtė thelbėsore pėr mbijetesėn e kėtyre fėmijėve janė : KOSOVA, Sudani, Ēadi, Afganistani, Iraku, Republika Demokratike e Kongos, Etiopia, Tanzania, Nigeria, Somalia, Haiti, Bolivia, Uganda, Ruanda, Libia, Mauritania, Eritrea, Mongolia, Uzbekistani, Guatemala, Lesoto, Mali, Bangladeshi, Sierra Leone, Liberia etj. UNICEF-I ėshtė pėr tė gjithė fėmijėt pa marrė parasysh moshėn...

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum