Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Muzike » Bota e Yjeve » Fjolla Morina:Natėn e tmerrit kur pashė Rezartės dhe Rozanės

Fjolla Morina:Natėn e tmerrit kur pashė Rezartės dhe Rozanės

Go down  Message [Page 1 of 1]

Fjolla Morina: Ju rrėfej natėn e tmerrit kur pashė dhunėn mes Rezartės dhe Rozanės

[You must be registered and logged in to see this image.]


Ngjarja e fillimjavės ku Rezarta Shkurta dhe Rozana Radi pėrfunduan nė dhunė fizike, tėrhoqi jo pak vėmendjen e publikut. Nuk ėshtė diēka e zakontė qė vajza tė spektaklit tė rrihen me njėra-tjetrėn, ndėrkohė qė dihet mirė se xhelozia mes tyre nė pėrgjithėsi nuk mungon kurrė, shkruan “Panorama”. Tashmė, gjithė kjo histori ėshtė marrė nė duar tė drejtėsisė ku tė dyja vajzat nė kallėzimin e tyre pretendojnė se janė dhunuar prej tjetrės. Por ka qenė edhe njė person i katėrt i pėrfshirė disi nė kėtė ngjarje, paēka se nė ato momente nuk ishte e pranishme. Ajo ėshtė kėngėtarja e njohur kosovare Fjolla Morina. Natėn e ngjarjes, ajo ishte mysafire nė shtėpinė e Rozanės pasi kjo e fundit po i pėrgatiste njė tekst kėnge. Fjolla ka qenė e para qė ka parė shenjat e dhunės nė fytyrėn e koleges e mikes sė saj dhe nė kėtė intervistė ajo tregon pėr atė natė tmerri siē e quan ajo, pasi nė atė takim mes dy kolegesh, paēka se dihej se ato e urrenin njėra-tjetrėn, ajo mund tė kishte pritur gjithēka por jo atė pamje tė tmerrshme nė fytyrėn e Rozanės.
Fjolla, sa kohė keni qė njiheni me Rozanėn dhe a jeni mike e mirė e saj?
Tė them tė drejtėn ka kohė qė njihemi, megjithatė distanca e ka bėrė tė vetėn dhe ne nuk mund tė takohemi shpesh. Ka rastisur qė unė kėto ditė po qėndroj nė Shqipėri nė pėrgatitje tė njė kėnge, tekstin e sė cilės po e bėn Rozi dhe kemi pasur kohė tė shoqėrohemi dhe tė njihemi mė mirė me njėra-tjetrėn…
Ka pak ditė qė ndodhi njė incident mes saj dhe Rezarta Shkurtės. Me sa ju ka treguar Rozi, kur kanė nisur tė prishen marrėdhėniet midis saj dhe Rezit?
Unė nuk mund tė them me saktėsi, megjithatė mendoj se ka qenė nė “Vip shpija”, ngjarje tė cilėn e ka parė opinioni i gjerė..
Rozana ka deklaruar nė “Zonė e Lirė” se nuk e njihte Rezarta Shkurtėn. A ishte ky momenti kur filloi tė tensionohej situata?
Unė sė bashku me Rozanėn kemi qenė tė ftuara te “Zonė e Lirė” dhe ajo nuk e kishte nė kuptimin qė nuk e njeh, por qė nuk e njeh mirė sepse dihet qė marrėdhėniet e tyre kanė qenė tė tensionuara dhe nuk kanė pasur rastin ta njohin mirė njėra-tjetrėn as Rozi, as Rezarta.
Kush po kėrcėnonte kė?
Pas emisionit filluan telefonatat dhe mesazhet kėrcėnuese nga ana e Rezartės, e cila po i kėrkonte llogari, po e ofendonte duke pėrdorur fjalorin mė banal tė mundshėm qė vetėm njė femėr pa karakter di t’i pėrdorė. Sigurisht qė Rozi nė fillim nuk po e merrte me seriozitet, pasi i ngjante shumė absurde njė situatė e tillė. Gjatė gjithė kohės sa kemi qenė bashkė, unė nė asnjė moment nuk e kam parė apo dėgjuar ta ketė ofenduar Rozi Rezartėn. Pastaj filloi t’i dėrgonte mesazhe dhe nė Facebook dhe po shkruante statuse, me tė vetmin qėllim qė ta provokonte Rozanėn. Ishte pikėrisht Rezarta qė po i hidhte zjarrit benzinė.
Konkretisht na thoni ēfarė?
Po i thoshte ti je vetėm njė k...., nuk ke askėnd nė mbrojtje, pasi dihet qė prindėrit e Rozit nuk jetojnė dhe ajo po e shfrytėzonte fatkeqėsinė e saj…Pastaj nė njė status qė e kishte tė shkruar nė profilin e saj zyrtar nė Facebook, e quante Rozin njė pseudo-artiste dhe shprehte “kėnaqėsinė” qė asnjėherė nuk kishte qenė mysafire e Ēanit te “Zonė e Lirė”, status tė cilin pėr ēudi u kujdes ta fshinte menjėherė pas ngjarjes dhe lloj lloj fjalėsh tė tjera tė ndyra, tė cilat nuk do tė ēuditesha po tė vinin nga goja e njė femre pa moral ose pa karakter, por jo nga Rezarta. Tė paktėn ajo pretendon se ėshtė njė vajzė e kulturuar dhe me “klas”. Mė vjen keq, por nuk mund tė pėrmend mė tepėr..
Pak para ngjarjes ti ishe nė shtėpi me Rozin. Si u planifikua takimi, kush ftoi kė?
Rezarta, sigurisht. Ajo e ftoi me pretekstin se vetėm do tė sqaroheshin me fjalė. Unė sigurisht qė iu luta Rozit ta shoqėroja, sepse ishte natė dhe gjendja ishte rėnduar tashmė por ajo nuk pranoi. E para sepse nuk donte qė unė tė implikohesha nė kėtė ngjarje dhe e dyta, sepse e kishin lėnė tė takoheshin vetėm. Por Rezarta kishte me vete edhe bashkėshortin e saj Ermalin, i cili po ashtu dha kontributin e tij nė kėtė ngjarje.
Cila nga kėngėtaret sulmoi e para?
Rozana ishte nė timon dhe me ta hapur derėn, Rezarta filloi ta sulmonte Rozin, e cila e kishte tė pamundur t’i kundėrpėrgjigjej pėr shkak tė pozicionit sė saj dhe opsioni i vetėm ishte vetėm mbrojtja… Edhe po tė kishte mundėsinė ta qėllonte Rezartėn, do ta kishte tė pamundur sepse ajo kishte sjellė me vete edhe bashkėshortin, i cili nė kėtė rast ishte “bodyguardi” i Rezit.
Sa janė tė dukshme shenjat e Rozanės?
Janė shumė evidente. Rozana e ka syrin tė lėnduar dhe perden e syrit po ashtu, gjė qė i ka dėmtuar edhe shikimin. Unė u tmerrova kur e pashė teksa u kthye nė atė gjendje.
Si po e pėrballon ajo kėtė moment?
Sigurisht qė nuk ėshtė e lehtė, por Rozana ėshtė njė femėr e pjekur dhe e kulturuar, e cila nuk bie nė nivele tė tilla dhe kėtė ngjarje tė shėmtuar e ka lėnė nė duar tė organeve kompetente qė merren me kėto punė.
Pėr shkak tė gjendjes sė rėnduar fizike dhe psikologjike, Rozana Radi ėshtė e detyruar tė anulojė koncertet e saj, tė cilat mė sė shumti janė nė diasporė por edhe nė Shqipėri. Gjithashtu, Rozana kishte tė planifikuar disa koncerte edhe nė Amerikė nė prag tė festave tė fundvitit, por me shumė gjasa edhe aty do tė mungojė. Dihet qė nė kėto raste menaxheri i koncerteve vendos gjobė pėr kėngėtaren e cila nuk arrin tė jetė e pranishme, pasi janė prenotuar sallat dhe mund tė kenė dalė ndėrkohė nė shitje edhe biletat. Nėse vertetohet qė Rozana ka qenė e dhunuara, pra, qė ėshtė viktima e ngjarjes, me shumė gjasa ky shpenzim mund t’i kalojė Rezarta Shkurtės, e cila shkaktoi dhunėn fizike dhe pėr pasojė edhe mospjesmarrjen e saj nė koncerte. Gjithashtu anulimet e koncerteve janė ca para mė pak pėr kėngėtaren Radi, edhe kjo njė shumė qė duhet ta paguajė fajtori tė cilin do ta shpallė gjykata.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum