Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Lenia e cigares te ben te lumtur

Lenia e cigares te ben te lumtur

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Lenia e cigares te ben te lumtur on Sun Dec 12, 2010 7:23 pm

Te gjithe e dime se lenia e cigares eshte ne dobi te trupit. Por, mjeket dhe shkencetaret nuk ishin te sigurt rreth ndikimit qe shkakton lenia e cigares ne lumturine e personave.


Ne pergjithesi, cigarja preferohet per te pakesuar depresionin dhe merzine. Sipas nje studimi te koheve te fundit, vihet re se personat, te cilet vendosin te lene cigaren, jane shume me te lumtur pasi e lene ate.
Nje grup shkencetaresh nga Universiteti i Kalifornise se Jugut zhvilluan nje studim mbi nje grup te perbere nga 236 femra dhe meshkuj, qe deshironin te linin cigaren. Rezultatet treguan se tek personat qe arriten te shkeputen krejtesisht nga cigarja eshte pare permiresim i gjendjes depresive brenda nje kohe te shkurter. Pikerisht keta persona ishin personat me te lumtur te grupit, transmeton gazeta Start.
Personat qe lene cigaren qofte dhe per nje kohe te shkurter ndihen me mire, ndersa ata te cilet nuk arrijne te shpetojne nga cigarja u pane si personat me te merzitur te grupit.
Sipas rezultateve te perftuara ne fund te studimit, behet e ditur se lenia e cigares eliminon pothuajse krejtesisht hidherimin dhe merzine. Mjeket theksojne se cigarja minimizon shqetesimin duke mpire qelizat nervore, por ne kohet e depresionit ajo pasqyron gjendjen shpirterore. Per kete arsye cigarja krijon nje lloj vartesie emocionale me personat duhanpires dhe gjate kohes se konsumimit te saj, personi kujton gjendjen e depresionit.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum