Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirë se erdhët në mesin tonë .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Emocioni qe shkakton tradhtia me “tekste”

Emocioni qe shkakton tradhtia me “tekste”

Go down  Message [Page 1 of 1]

Meshkujt dhe femrat jane perfshire ne histori tradhtish e marredheniesh te paligjshme qysh ne kohet e hershme. Arsyet jane nga me te ndryshmet, sikunder edhe menyrat e tradhtise.

Ndersa me pare gjendeshin menyra te ndryshme, por jo shume komode per te flirtuar, sot ne epoken e celulareve dhe internetit gjerat jane lehtesuar shume nga njera ane, ashtu sikurse jane veshtiresuar ne nje tjeter kendveshtrim. Partneret, qe ne kohet e lashta e kane tradhtuar njeri-tjetrin me partnere te tjere. Arsyet jane nga me te ndryshmet, sikunder edhe menyrat e tradhtise. Por ne kete rast, duke qene se kemi te bejme me nje marredhenie, pra me nje menyre komunikimi, mjetet e komunikimit kane nje rendesi shume te madhe.

Historia

Dikur nje marredhenie e paligjshme kryhej permes pusullave, takimeve ne vende te fshehta dhe menyrave shume te avashta e te pasigurta te dergimit te mesazheve. Sot ne epoken e teknologjise dhe te perhapjes se mjeteve moderne te komunikimit shpejtesia nuk eshte me problem e deri diku edhe konfidenca e mesazhit, megjithese kjo e fundit eshte nje thike me dy presa.

Kohet moderne

Tashme gjithcka kryhet kryesisht permes telefonit celular, i cili eshte shnderruar edhe ne “bashkepunetorin” dhe “bashkefajtorin” e lidhjeve te fshehta. Madje ajo dridhja e lehte e celularit qe lajmeron ardhjen e nje mesazhi apo e-mail-i te ri eshte nje nga kenaqesite me te medha te ndaluara qe perjetojne ata qe kryejne aktin e tradhtise. Ne momentin qe perceptojme dridhjen e lehte, qe e dime se cfare mesazhi percjell, veprimi i pare qe behet eshte ai i te parit rrotull dhe kur partneri mund te jete aty prane.

Teknologjia

Kjo lloj marredhenie dhe kenaqesie sigurisht qe nuk do te kishte ndodhur kurre pa shpikjen e email-it dhe vecanerisht te celularit, qe e ben aksesin ne mesazhe te menjehershem. Ne kete rast, nje rol te madh nuk luan vetem shpejtesia e mesazhit, por edhe anonimiteti i tij, duke qene se gjithcka shkruhet ne mungese te pranise se tjetrit dhe njeherazi, tjetri e merr mesazhin ne nje kohe reale.

Te guximshem

Ne raste te tilla ka me shume guxim per te shkruar edhe gjera tronditese, te cilat ndoshta nuk do te shkruheshin, apo pranoheshin ne situata ose rrethana te tjera edhe mes dy te dashurve. Dhe mbi te gjitha nuk eshte fjala per mesazhet qe shkembehen nga te dashurit “e ligjshem”, por nga ata “te paligjshmit”, lidhja e te cileve mbart me vete edhe rrezikun e zbulimit te marredhenies dhe mbi te gjitha te shembjes se marredhenies se “ligjshme”.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anëtarët tjerë * Shikoni temat para se të hapni një të re, mos hapni tema të dyfishta * Përmbaju temave * JO Politikë apo OFENDIME në këtë forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum