Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Sa duhet te jete diferenca ideale burre-grua

Sa duhet te jete diferenca ideale burre-grua

Go down  Message [Page 1 of 1]

Diferenca ideale midis burrit dhe gruas ne martese duhet te jete 15 vjet, kjo sipas studimeve te realizuara ne disa universitete te qendrave boterore.Dallimet ne mes mashkullit dhe femres ne martese duhet te jete 15 vjet. Kerkuesit e Universitetit te Vjenes kane realizuar nje studim ne popullsine suedeze duke verifikuar lidhjet mes femijeve dhe prinderve. Rezultati? Pjesa me e madhe e femijeve te stresuar jetojne ne familje ne te cilat mes burrit dhe gruas ka diference te vogel moshe.

“Burrat kane tendence te deshirojne grate me te reja, pasi i gjejne ato me terheqese, ndersa grate kerkojne nje partner mashkull te stabilizuar dhe me siguri ne vetvete. Te gjitha keto karakteristika i gjen me me lehtesi tek burrat me te medhenj ne moshe”,- shpjegon udheheqesja e ketij studimi.

Pervec studimit te publikuar se fundi, ka dhe studime te tjera qe mbeshtesin kete teze, e cila per shume njerez le vend per diskutim. Te njejtin perfundim ka arritur dhe nje studim i bere ne Universitetin e Finlandes ne vitin 2001. Studiuesit e Universitetit te Finlandes duke studiuar popullsine e veriut te Finlandes arriten ne konkluzione te njejta.

Femijet

Per femijet, diferenca ndikon mire, po per vete riprodhimin? Sipas nje studimi te ri ne kete fushe, cifti ideal per riprodhim eshte i formuar nga nje burre qe eshte 6 vjet me i madh se partnerja e tij. E thote natyra: me kete diference moshe ekzistojne mundesite me te mira dhe shanse te medha per t’u riprodhuar.

Burrat preferojne grate, apo shoqe me te reja se vetja, pasi kjo maksimizon mundesine per te bere femije, ndersa shanset ulen ndjeshem kur gruaja eshte me e madhe se burri. Grate, ne te njejten kohe, rreken te preferojne burrin me te madh, sepse ky zakonisht siguron me shume te ardhura per te mbajtur femijet.

Keshtu qe, stereotipi kulturor qe sheh njeriun te preferoje grate me te reja eshte thjesht fryt i nje tendence natyrore, e bere per te lehtesuar riprodhimin. Kerkimi nxjerr ne drite pastaj se kur personat kane nje femije me nje partner dhe nje tjeter me nje tjeter, ky partner i dyte ka gjithmone tendencen per te qene me i ri se i pari, kjo qofte ne rastin e burrave, ashtu dhe ne ate te grave.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum