Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Nė sytė e Mona Lizės gjenden numra dhe shkronja

Nė sytė e Mona Lizės gjenden numra dhe shkronja

Go down  Message [Page 1 of 1]

Tė gjithė ata qė e shohin pikturėn e Mona Lizės zakonisht pėrqendrohen nė buzėqeshjen e saj enigmatike. Kjo vepėr artistike e Leonardo Da Vinēit ėshtė sėrish nė qendėr tė vėmendjes, pasi ekspertėt bėnė njė zbulim tė ri.


Ekspertėt me ndihmėn e teknikės sė zmadhimit nė bebėzat e syrit tė Mona Lizės kanė zbuluar shkronja dhe numra. Sipas tyre, numrat dhe shkronjat qė mezi shihen paraqesin Kodin e vėrtetė tė Da Vinēit.

Ky zbulim bie ndesh me pėrmbajtjen e librit tė Dan Brownit nė tė cilin thuhet se piktura e Mona Lizės pėrmban kode sekrete pėr Gralin e Shenjtė, shkruan “Daily Mail” .

“Simbolet ėshtė e pamundur tė shihen me syrin e lirė, por nėse zmadhohet shihet qartė. Nė syrin e djathtė duket se ėshtė shkruar shkronja L dhe V e cila mund tė paraqesė inicialet e artistit, derisa nė syrin e majtė po ashtu gjenden simbole tė cilat ende nuk janė deshifruar. Me sa duket ato janė shkronjat C dhe E, dhe mund tė jetė edhe shkronja B. Nė prapavijė mund tė shihet numri 72 i cili mund tė gjykohet edhe si shkronja L ose numri 2. Duhet pasur parasysh se piktura ėshtė e vjetėr gati 500 vjet dhe mė nuk ėshtė aq e pastėr sikur kur ėshtė pikturuar. Analizat preliminare dėshmojnė se simbolet nuk janė vendosur gabimisht dhe se artisti i ka pikturuar qėllimisht”, tha Silvano Vicenti, president i Komitetit Nacional Pėr Trashėgimi Kulturore ekspertėt e sė cilit zbuluan simbolet.

Ekspertėt po ashtu dėshirojnė tė analizojnė edhe kafkėn e Da Vinēit pėr tė vėrtetuar nėse Mona Liza, e cila ėshtė nė pronėsinė e qeverisė franceze dhe e cila gjendet e ekspozuar nė Muzeun e Louvrit, nė tė vėrtetė paraqet autoportretin e feminizuar tė vetė artistit


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum