Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Fiton cmimin Nobel te paqes, por ndodhet ne burg

Fiton cmimin Nobel te paqes, por ndodhet ne burg

Go down  Message [Page 1 of 1]

Nė kryeqytetin e Norvegjisė Oslo u nderua nė mungesė me ēmimin “Nobel tė Paqes” aktivisti kinez pėr tė drejtat e njeriut, Liu Xiaobo.. Mungesa e 54-vjeēarit u simbolizua nė ceremoni me njė karrige bosh, pasi qė autoritetet kineze penguan ardhjen edhe tė bashkėshortes sė tij, Lia Xia, dhe tė afėrmve. Shefi i komitetit “Nobel”, Thorbjörn Jagland, me kėtė rast deklaroi: “Na vjen keq qė laureati nuk ėshtė i pranishėm kėtu sot. Ai ėshtė nė izolim nė njė burg nė verilindje tė Kinės. Me ne kėtu nuk janė as gruaja e tij, Lia Xia, apo tė afėrmit e tij. Vetė ky fakt dėshmon se dhėnia e kėtij ēmimi ishte i nevojshėm dhe i rėndėsishėm”. Shefi i komitetit uroi disidentin kinez pėr veprėn e tij tė deritanishme. “Ne i urojmė Liu Xiaobos fitimin e ēmimit “Nobel pėr Paqen” pėr vitin 2010. Pikėpamjet e tij do tė ndikojnė nė forcimin e Kinės. Atij dhe Kinės i dėrgojmė urimet mė tė mira pėr vitet e ardhshme”, theksoi Jagland.

Liu Xiaobo cmim nobel ne burg 300x211 Fiton cmimin Nobel te paqes, por ndodhet ne burg


Nė ceremoni u lexua edhe njė mesazh i bartėsit tė ēmimit “Nobel pėr Paqe” Liu Xiaobo, i cili thotė se ai nuk ka gabuar, por vetėm angazhohet pėr tė drejtat e njeriut. Ėshtė kjo hera e parė qė prej periudhės naziste qė ēmimi nuk merret personalisht nga laureati dhe as nga tė afėrmit e tij. Qeveria komuniste nė Pekin e konsideron Liu-n kriminel dhe ka nisur njė fushatė kundėr nderimit tė tij me ēmimin “Nobel”. Si bashkautor i manifestit demokratik “Charta 08″, Liu numėrohet ndėr disidentėt mė tė njohur nė Kinė. Para dhėnies sė ēmimit “Nobel tė Paqes” aktivistit tė burgosur, Liu Xiaobo, autoritetet nė Kinė kanė shtuar presionin ndaj disidentėve. Siē njoftoi grupi pėr tė drejtat e njeriut “Chinese Human Rights Defenders” – CHRD, njė bashkėpunėtor i ngushtė i Liu-t dhe aktivistė tė tjerė tė tė drejtave tė njeriut u morėn nga Sigurimi i Shtetit.
Nė tė njėjtėn kohė u pengua edhe transmetimi i televizioneve tė huaja si CNN dhe BBC nė Republikėn Popullore tė Kinės. Pas njė kritike tė ashpėr nga ana e BE-sė dhe aktivistėve pėr tė drejtat e njeriut, Serbia e ka tėrhequr vendimin pėr tė bojkotuar ceremoninė e dhėnies sė ēmimit “Nobel” nė Oslo. Qeveria deklaroi kėtė tė premte, se do tė dėrgojė nė ceremoni personin Sasha Jankoviē. Ky hap ndodh si “reagim ndaj pritjeve” tė opinionit publik serb. Mė parė Serbia kishte deklaruar, se do ta refuzonte ftesėn pėr pjesėmarrje nė ceremoninė e dhėnies tė ēmimit “Nobel” pėr disidentin kinez, Liu Xiaobo, pėr tė mos rrezikuar marrėdhėniet e mira me Kinėn.
Zyrtarėt e BE-sė kritikuan vendimin dhe shprehėn tronditjen, qė Serbia si kandidat pėr pranim nė BE, do t’u nėnshtrohej kėrkesave tė Pekinit. 17 vende tė tjera, ndėr ta Rusia dhe Pakistani, deklaruan se do tė bojkotojnė ceremoninė.
Nė kryeqytetin e Suedisė Stokholm u dhane gjithsej nėntė shkencėtarėve ēmimet “Nobel” pėr mjekėsi, fizikė, kimi dhe ekonomi. Pėrveē kėsaj shkrimtari i lindur nė Peru, Mario Vargas Losa merr ēmimin “Nobel” tė letėrsisė.
Ēmimet “Nobel” shoqėrohen me rreth 1,1 milionė euro. Ata jepen qė prej vitit 1901 me 10 dhjetor, ditėn e vdekjes sė themeluesit tė fondacionit “Alfred Nobel”.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum