Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » 13 tė dhėna qė nuk duhet tė publikoni nė rrjetet sociale

13 tė dhėna qė nuk duhet tė publikoni nė rrjetet sociale

Go down  Message [Page 1 of 1]

Me faqen e rinovuar, Facebook-u tashmė kėrkon tė mėsojė mė shumė gjėra rreth jush.


Akoma nuk mund tė parashikohen rezultatet afatgjata te mbledhjes sė gjithė kėtij informacioni nga ana e rrjeteve sociale. “Huffington Post” bėn tė ditur se nuk duhet tė nėnvlerėsojmė rreziqet qė na kanosen gjatė pėrdorimit tė kėtyre rrjeteve. Nėse edhe ju kėrkoni tė merrni masa parandaluese atėherė mėsoni 13 gjėrat tė cilat nuk duhet t’i publikoni nė kėta rrjete:


1. Datėlindja dhe vendi: megjithėse mund tė jetė bukur tė lexosh urimet pėr ditėlindje nė faqen e adresės suaj, mos i jepni mundėsinė mashtruesve tė pėrdorin ditėlindjen dhe vendndodhjen tuaj tė vėrtetė. Mund tė pėrdorni njė date tjetėr disa ditė pas ose para ditėlindjes sė vėrtetė.

2. Mbiemrin e vajzėrisė sė nėnės suaj: mos rrezikoni sigurinė tuaj duke i dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetjeje tė pėrdorur nė shumicėn e siteve.

3. Adresa e shtėpisė: ky detaj, tė cilin mund ta ndani me tė tjerėt nė Facebook, i lehtėson punėn hajdutėve dhe personave mashtrues.

4. Udhėtimet e gjata qė planifikoni tė bėni: shkrimi i datės sė pushimeve do tė thotė t’i tregosh hajdutėve periudhėn kur shtėpia mbetet bosh.

5. Shenja treguese tė mospranisė suaj nė rrjet: shėnime si “jam nė shopping” apo “po ha drekė” tregojnė mos prezencėn tuaj nė shtėpi.

6. Fotografi tė papėrshtatshme: fotografi ilegale dhe raciste qė mund tė vendosni nė profilin tuaj mund tė dėmtojnė imazhin dhe tė bėhen shkak tė pushimit tuaj nga puna.

7. Rrėfimet: Mos e shihni Facebook-un si njė arenė rrėfimesh nė tė cilėn flisni rreth sekreteve tuaja.

8. Numri i telefonit: nėse e vendosni nė faqen tuaj atėherė kjo do tė mundėsojė pėrdorimin e tij edhe nga persona qė nuk keni dėshirė ta marrin vesh.

9. Emri i fėmijės: edhe kjo mund tė shkaktojė vjedhje tė identitetit. Prandaj mos e etiketoni fėmijėn tuaj nė fotografi.

10. Sjellje tė ēmendura (tė rrezikshme): ndarja e kėtyre sjelljeve me tė tjerėt mund tė prishė marrėdhėniet tuaja me kompanitė e sigurimit.

11. Pamje nga shtėpia: veēanėrisht fotografi tė cilat pasqyrojnė sende dhe orendi tė ēmuara mund t’ua lehtėsojė punėn hajdutėve.

12. Lėrja hapur e profilit: hapja e profilit tuaj nėpėrmjet kėrkimit tė Google pėrbėn njė element tė rrezikshėm. Pėr tė penguar arritjen e tė huajve deri tek informacionet tuaja mė private, shikoni dhe njė here opsionet e privatėsisė.

13. Shmangni aktualizimin e gjendjes suaj, e cila mund tė tregojė mos prezencėn nė shtėpi. Kjo vlen pėr tė gjitha rastet qofshin edhe vizitat tek tė afėrmit apo shėtitje tė shkurtra./knn/


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum