Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Muzike » Bota e Yjeve » Kėngėtarė prej pasionit

Kėngėtarė prej pasionit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Kėngėtarė prej pasionit on Sat Dec 18, 2010 6:44 pm

Tė kėndosh nė skenė jo domosdoshmėrisht ke studiuar apo je diplomuar pėr degėt qė kanė lidhje me muzikėn.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ka shumė kėngėtarė tė skenės sė muzikės sė lehtė shqiptare qė studimet e tyre i kanė pėrfunduar pėr njė profesion krejt tė kundėrt.

Jo vetėm Luan Zhegu apo Mira Konēi, tė dy tė diplomuar pėr ekonomi, apo Aurela Gaēe pėr regji dhe Bleona Qerreti pėr aktrim. Dy prej kėngėtareve tona na japin njė shembull tė tillė:

Mefarete Laze dhe Eneda Tarifa. Secila prej tyre ka argumente te ndryshme pėr ketė fenomen.

Mefarete Laze ka devijuar nga profesioni i saj me diplomėn e gjuhė-letėrsisė. Mefaretja njihet jo vetėm si kėngėtare por atė shumė e thėrrasin edhe mėsuese.

“Unė kam punuar 25 vjet mėsuese. Kam nxjerrė mjaft studentė tė shkėlqyer”, shprehet Mefaretja.

Diploma e saj nuk buron nga dėshira e saj pėr tė ushtruar profesionin e njė mėsueseje por drejtimi qė ajo mori ishte njė detyrim qė ia dha sistemi i dikurshėm.

“Konkurrova nė Konservator por nuk u pranova. Gjithsesi mė dhanė mundėsinė tė vazhdoja pėr Gjuhė-Letėrsi”, tregon Laze.

Ndėrsa Eneda Tarifa, njė kėngėtare e dalė nė skenė nė vitet e demokracisė ka njė argument tjetėr pėrse ajo ėshtė diplomuar pėr filozofi.

“Mund tė vazhdoja tė kėnduarit edhe pa shkollė por mendova qė shkollėn ta bėja dhe muzika tė ishte plus. Preferova filozofinė”, thotė Eneda.

Tashmė Eneda, ėshtė fokusuar tek kėnga, diploma e saj ka kohė qė nuk vihet nė funksion tė saj por do tė vijė njė ditė thotė ajo qė do tė mbėshtetem tek profesioni universitar: “Mbase nė njė tė ardhme kur zėri im mund tė mos jetė si tani ėshtė mirė qė tė drejtohem nė diplomėn time.”

Mefaretja na pėrmend njė fakt qė nuk duhet anashkaluar. Qė kėngėtarėt e kėngės sė lehtė shqiptare patjetėr do tė jenė tė arsimuar pėr njė degė qė nuk ka lidhje me kėngėn pasi sistemi arsimor nuk tė ofron kėtė zhanėr tė muzikės: “Nė Konservator nuk ka degė kanto pėr muzikėn e lehtė. Shkolla jonė ka qenė jeta.”

Nėse nuk arsimohesh dot pėr muzikė, kėngėn e lehtė duhet ta ushtrosh dhe ta perfeksionosh nė mėnyrė private duke pėrjashtuar kushtin kryesor qė ėshtė njė zė i mirė, siē ka vepruar edhe Eneda.

Nė skenėn shqiptare gjithnjė kemi parė kėngėtarė qė kanė shkėlqyer dhe pavarėsisht arsimit qė ata kanė marrė nuk u kanė munguar ēmimet.

“Nuk jam pishman qė nuk kam diplomė pėr kėngėn sepse vetė kėnga mė ka dhėnė ēmime”, pėrfundon Mefaretja.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum