Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Zbuloni vetė sėmundjen tuaj

Zbuloni vetė sėmundjen tuaj

Go down  Message [Page 1 of 1]

Nė kohėt e vjetra, nuk kishte as barna dhe as pajisje pėr tė diagnostikuar sėmundjet, kėshtu qė mjekėt, pėr tė zbuluar se nga ēfarė vuante pacienti, bazoheshin vetėm nė simptomat e jashtme.Nė ditėt e sotme, pajisjet e sofistikuara kanė lehtėsuar punėn pėr tė gjithė, por mjekėt e aftė shpesh nuk kanė nevojė pėr rezultatet pėr tė kuptuar ēfarė i bėn njerėzit tė ndihen keq.

A ėshtė e mundur qė tė kuptojmė pa shkuar tek mjeku se nga ēfarė vuajmė? Mjekėt amerikanė thonė se po, por njėkohėsisht rekomandojnė qė tė mos zėvendėsoni pėr kėtė arsye vizitat. Kėto janė disa kėshilla tė vlefshme pėr tė kuptuar vetė se nga ēfarė lėngojmė, bazuar nė simptomat mė tė zakonshme nė pjesė tė ndryshme tė trupit.

Kėmbėt - Shumė persona ankohen pėr dhimbje nga kėmbėt. Kjo ėshtė pjesėrisht normale, pasi nė fund tė fundit, ato duhet tė mbajnė tė gjithė peshėn e trupit tonė. Ajo qė shumė persona nuk arrijnė tė vėnė re, ėshtė zbehja e shputės sė kėmbės.

Nėse diēka e tillė ndodh, ėshtė e domosdoshme qė tė kontrollohet gjendja e shtyllės kurrizore. Zbehja e shputave shkaktohet vetėm nė rast se sistemi nervor qėndror nuk ėshtė duke funksionuar nė mėnyrėn e duhur, ose nėse zemra nuk pompon dot gjak deri nė skajet mė tė largėta.

Kyēet - Tė shumta janė edhe ankesat nga kyēet. Njerėzit shpesh kanė kavilje dhe kyēe tė fryra. Kjo ndodh zakonisht prej jetės sedentare, pa shumė lėvizshmėri dhe me punė tė vazhdueshme zyre.

Njė arsye mė shqetėsuese se pėrse kjo mund tė ndodhė, ėshtė njė mungese e funksionimit tė plotė tė veshkave apo zemrės. Nėse njerėzit me jetė aktive kanė kėtė problem, atėherė duhet tė bėjnė njė kontroll tė plotė, por pirja e mė shumė uji, gjithsesi do tė ndihmonte nėse problem janė veshkat.

Lėkura - Eshtė organi mė i madh i trupit tė njeriut dhe nėse ajo ėshtė veēanėrisht e thatė, kjo do tė thotė zakonisht se personi vuan prej mungesės sė vitaminės A ose B. Edhe zbehja tregon mungesė vitaminash, por tė llojit C.

Kjo mund tė jetė gjithashtu edhe shenjė e zhvillimit tė problemeve me tiroiden apo tė diabetit. Nė rastin e dytė, ėshtė e zakonshme qė pėrveē zbehjes, edhe hematomat tė krijohen me lehtėsi pas goditjeve tė lehta. Anemia dhe probleme me sistemin kardiovaskular mund tė jenė gjithashtu shkaktare.

Hunda - Kur maja e hundės ėshtė e kuqe, zakonisht tregon se personi ka probleme me alkoolin. Megjithatė, kjo ėshtė edhe njė shenjė tipike e problemeve me zemrėn. Nėse e gjithė hunda ėshtė e kuqe, atėherė problemet duhet tė jenė nė stomak dhe duoden.

Thonjtė - Nėse thonjtė nga rozė marrin njė ngjyrė si mė tė kuqėrremtė, atėherė problemi qėndron tek veshkat. Shpesh herė, kjo tregon edhe mungesė jodi apo probleme tė tiroidit.

Sytė - Jo mė kot, thuhet se sytė janė pasqyra e shpirtit. Mjekėt, prej kohėsh janė mėsuar qė tė shikojnė sytė pėr tė kuptuar mė shumė pėr problemet e pacientėve tė tyre.Nėse syri ėshtė i kuqėrremtė, zakonisht tregon pėr probleme me mėlēinė, por nė rastin e femrave, ėshtė edhe njė tregues pėr probleme gjinekologjike.

View user profile
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum