Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Kanosjet nė “Facebook”, shtohen rastet e“kriminelėve” online

Kanosjet nė “Facebook”, shtohen rastet e“kriminelėve” online

Go down  Message [Page 1 of 1]

Krimi Kibernetik, zyrė tė veēantė pėr luftimin e tij edhe nė Shqipėri


Duke parė rrezikun qė po shtohet dita-ditės e mė shumė nga armiqtė e elektronikės, jo vetėm nga viruset por edhe nga hakersat, tė cilėt rrezikojnė jo vetėm pavarėsinė e jetės personale. Ata janė tė aftė tė kopjojnė dhe zbulojnė fjalėkalimet e email-eve e adresave tė tjera dhe mund tė manipulojnė informacionin qė u kalon tė tjerėve, duke kanosur e kėrcėnuar, duke fyer e ofenduar nga adresa tė panjohura. Pėrhapja nė mėnyrė jo tė pakėt edhe nė vendit tonė tė kėtij lloji krimi ėshtė bėrė e mundur hapja e njė zyre tė veēantė edhe nė Shqipėri pėr luftimin e krimit kibernetik.

View user profile
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Krimi kibernetik
Falė sajteve si Facebook-u, miliona njerėz komunikojnė njėherėsh mes tyre nga njeri cep i globit nė tjetrin. Por teknologjia ka edhe telashet saja. Elektronika ka armiqtė e saj, qė nuk janė vetėm viruset, por edhe hakersat. Ata janė tė aftė tė kopjojnė dhe zbulojnė fjalėkalimet e email-eve e adresave tė tjera dhe mund tė manipulojnė informacionin qė u kalon tė tjerėve, duke kanosur e kėrcėnuar, duke fyer e ofenduar nga adresa tė panjohura. Ky ėshtė krimi kibernetik, lloji mė i ri i krimit i cili ka diktuar hapjen e njė zyre tė veēantė edhe nė Shqipėri. Hergis Jica ėshtė shef i seksionit kundėr krimeve kompjuterike nė policinė e Tiranės. Ai thotė se para hakersave thuajse jemi tė pambrojtur, por nėse kėrkon njė pasword tė sigurt ai duhet tė ketė 12 karaktere dhe jo vetėm me shkronja, por edhe numra dhe shenja pikėsimi.
Hakėrsat
Por edhe ky duhet ndėrruar ēdo ditė, gjė tė cilėn pakkush e bėn. Dhe pėr pasojė denoncimet ndaj kėrcėnimeve dhe fyerjeve nė internet janė shtuar sė fundi. “Ēdo person mund tė kryejė njė vepėr tė caktuar nė krimet kompjuterike me anė tė programeve qė thyejnė kodet. Shpesh herė adresat e email-it qė mund tė thyhen kodet, mund tė bėhen nga administratori i rrjetit”, thotė Jica. Mes kallėzimeve tė shumta policia ka nė dorė edhe raste tė pėrdorimit tė identitetit tė personave tė tjerė nė adresėn e Facebook-ut. “Nė Facebook ka pasur raste kur ėshtė pėrdorur identiteti i tyre nė formėn e talljes. Zakonisht kjo bėhet nga persona qė mund tw kenė pasur konflikte mė pėrpara”, shpjegon Jica. Zyra e krimeve kompjuterike ka kryer operacione tė njohura pėr goditjen e grupit qė klononte karta bankare ku u arrestuan 17 persona tė implikuar nė mė se 400 raste tė vjedhjes se bankave si dhe operacioni “Konkord” i cili shkatėrroi njė grup personash pėr mashtrim kompjuterik tė cilėt kishin arritur tė vidhnin mbi 100 mijė euro.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum