Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Si mund ta lini duhanin

Si mund ta lini duhanin

Go down  Message [Page 1 of 1]

Me pirjen e duhanit duhet tė kemi parasysh varėsinė qė krijon trupi nga nikotina. Pėr tė lėnė duhanin, tre elementė janė tė domosdoshėm. E para ėshtė motivimi i lėnies, d.m.th. ėshtė njė vendim personal i duhanpirėsit dhe besimi qė ai ka pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Duhet tė jeni tė bindur pėr lėnien e tij pėr tė paktėn 6 muaj. Nėse nuk jeni ende tamam tė bindur nė lėnien e duhanit, atėherė pėrpiquni qė ta bėni gradualisht, duke pirė gjithnjė e mė pak. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė mirė qė tė forconi idenė se pėrse duhet ta lini, duke folur shpesh me tė tjerėt qė tė bindni veten.
Sė dyti, nėse motivimi ėshtė i mirė, atėherė u kėshillohet duhanpirėsve qė ta lėnė pėr disa orė duhanin dhe tė shohin se ēfarė problemesh kanė. Objektivi ėshtė qė tė zvogėlohen pasojat qė vijnė nga lėnia e duhanit: dėshirė e madhe pėr tė pirė duhan, mendimi fiks te cigarja, nervozizėm, mungesė pėrqendrimi, lodhje… Duhet theksuar kėtu se sa e madhe ėshtė varėsia e trupit nga cigarja, duke i shtuar edhe faktorėt psikologjikė, dėshirė, ēlodhje, menaxhim i stresit, pesha, puna intelektuale… Gjatė bisedės me mjekun duhet qė pacienti t’i bėjė disa pyetje vetes lidhur me ankthin dhe depresionin.
Sė treti, nuk duhet tė ketė kthim mbrapa. Nėse keni vendosur tė nisni duhanin, pasi keni filluar njė trajtim mjekėsor, shkaqet mund tė jenė tė shumta, duke nisur nga rritja e ankthit apo rėnie e moralit nė njė gjendje depresive. Rėnia e pėrqendrimit shpesh ėshtė e vėshtirė tė kompensohet. Zakonisht cigarja fillohet sėrish si pasojė e mungesės nė vetvete dhe njė hiperndjeshmėrie ndaj stresit. Me lėnien e duhanit mund tė keni dhe njė rritje nė peshė. Nevoja e menjėhershme pėr t’iu kthyer duhanit pėrbėn njė nga faktorėt kryesorė tė nisjes sė duhanit. Nė fakt, cigarja konsumohet nė rrethana tė ndryshme, mbledhje, pas kafesė, pas njė gote verė, pas njė situate stresuese etj. Sa herė qė pėrballemi me kėto situata ėshtė njė mundėsi pėr t’iu kthyer duhanit, pasi njė gjė e tillė mbetet e fiksuar nė memorie. Njė gjė e tillė mund tė vijė ndėrmend edhe pas shumė muajsh, pse jo dhe vitesh.
Ndalimi nė dy kohė
Ish-duhanpirėsi duhet tė mėsohet sesi t’i menaxhojė kėto situata duke pėrpunuar mėnyra tė sjelli: frymėmarrje e thellė, pirja e shumė uji dhe ndryshimi i ambientit. Po kėshtu ėshtė e nevojshme qė tė keni njė gjė me vete pėr tė ngrėnė kur ju pihet duhan. Kur motivimi nuk ėshtė i mjaftueshėm, njė ulje e shpejtė e rreziqeve qė tė ēojnė drejt duhanit mund tė zėvendėsohet me ilaēe qė pėrmbajnė nikotinė. Gjatė kėsaj periudhe, shfaqet dhe motivi i vėrtetė dhe lėnia e duhanit mund tė kryhet: kjo ėshtė ndalesa me dy kohė. Mungesa e motivit ėshtė e lidhur me njė gjendje depresive. Nė fakt, nuk ka njė trajtim specifik pėr lėnien e duhanit. E rėndėsishme ėshtė qė tė ndani mendjen.
Si ta lini duhanin pa shtuar nė peshė
Me gjithė njė mėnyrė jetese sedentare, pesha e trupit e duhanpirėsve, sipas moshės dhe seksit, ėshtė mė e vogėl se e ajo e jo duhanpirėsve. Nė fakt problemet me stomakun, me metabolizmin dhe problemet kardio-vaskulare janė mė tė shumta te duhanpirėsit. Nė fakt duhanpirėsit janė mė tė predispozuar tė pėsojnė infarktin e miokardit. Aktualisht mund tė thuhet se mėnyra mė e mirė pėr tė ruajtur formėn e trupit ėshtė duhanpirja. Nė tė vėrtetė pesha ėshtė shumė e lidhur me konsumimin e cigareve. Pjesa mė e madhe e femrave, pse jo dhe e burrave, pinė duhan qė tė mos shtojnė nė peshė. Frika se me lėnien e duhanit mund tė shėndoshesh ėshtė mė shumė te femrat se sa te burrat dhe kjo ikėn me kalimin e moshės. Rreth 50 pėr qind e grave dhe 30 pėr qind e burrave thonė se rritja nė peshė i ka detyruar t’i kthehen duhanit. Ndalja totale e duhanit dhe shtimi nė peshė janė tė lidhur me njėri-tjetrin. Marrja e kileve ėshtė mė e dukshme sidomos gjatė vitit tė parė tė lėnies sė duhanit. Por mė pas kjo tendencė bie. Por sa mė tė rinj tė jemi kur e lėmė duhanin, aq mė shumė shtojmė nė peshė. Shtimi nė peshė ėshtė mė i madh te personat qė nuk janė ēift dhe te gratė qė kanė njė ose dy fėmijė. Perimetri abdominal mund tė rritet pas lėnies sė duhanit. Njė nga shpjegimet e mundshme tė kėsaj rritjeje nė peshė ėshtė se uria ėshtė e lidhur me njė dėshirė tė madhe tė tė pirit duhan. Njė regjim strikt me pak kalori mund ta ulė mundėsinė e shtimit nė peshė, por kjo gjė nuk mund tė bėhet pėr njė kohė tė gjatė. Prandaj ėshtė mė mirė qė, tė paktėn, njė regjim i tillė tė zgjasė pėr 12 muaj. Nuk ka ndonjė ilaē specifik qė mund tė na ndihmojė tė shėndoshemi pas lėnies sė duhanit. Po kėshtu e mirė do tė ishte dhe nisja e ushtrimeve fizike, dhe kjo gjė tė vazhdonte pėr njė kohė tė gjatė. Ēdo duhanpirės mund tė pėrgatitet nga specialistėt e shėndetit nė momentin kur vendos tė lėrė duhanin. Prandaj ai duhet tė ndiqet nga njė specialist para dhe pas lėnies: duhet tė bėjė kujdes me ushqimet, tė ketė nėn kontroll perimetrin abdominal, dhe disa parametra biologjikė. Shoqėrimi i duhanpirėsve para dhe pas lėnies kėrkon kohė dhe shumė durim


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum