Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Analizat mė tė ēuditshme tė Facebook-ut

Analizat mė tė ēuditshme tė Facebook-ut

Go down  Message [Page 1 of 1]

Rezultatet e publikuara ditėt e fundit nga ekipi i tė dhėnave tė Facebook-ut pasqyrojnė hollėsi shumė tė ēuditshme. Kush flet mė shumė gjepura? kush ėshtė mė i “zemėruar” e kush “egoist”? Tė dhėnat hedhin dritė mbi shumė pyetje tė ngjashme me kėto.Sipas “Businessinsider” Facebook analizoi aktualizimet e 1 milion rasteve nė Amerikė.

Ja analizat mė tė ēuditshme tė Facebook-ut:
Tė moshuarit flasin mė shumė: me rritjen e moshės rritet dhe gjatėsia e fjalive tė “statusit”. Tė moshuarit i pėrdorin mė shumė termat e lidhura me familjen, fenė dhe gjendjen sociale.

Tė rinjtė shajnė mė shumė: pėrdoruesit e rinj shajnė dhe mallkojnė. Fjalėt e mbushura me zemėrim dhe gjuha e “unit” pėrdoren mė shumė nga pėrdoruesit nė moshė tė vogėl.

Personat qė pėrdorin fjalėn “ti” shumė tė shoqėruar: kėta persona kanė mė shumė miq.

Njerėzit janė mė optimist nė mėngjes: koha mė e pėrshtatshme dhe pozitive pėr aktualizimin e gjendjes ėshtė mėngjesi. Ndėrsa rreth orės 22 tė mbrėmjes ndjenjat negative arrijnė kulmin.

Aktualizimet qė pasqyrojnė shenja pesimizmi komentohen mė shumė: ndoshta pėr tė mbėshtetur njeri-tjetrin shokėt komentojnė mė shumė situatat negative.

Aktualizimet kohore janė mė tė pėrhapura nė mėngjes: dhe kjo rrjedh nga publikimi i mesazheve, tė cilat tregojnė sesa vonė janė bėrė pėr nė punė apo deri nė ēfarė ore kanė ndenjur zgjuar njė natė mė parė.

Nė aktivizimet e gjendjes pėrdoruesit pėrdorin fjalė tė ngjashme me tė shokėve: kjo vlen nė rastet kur flitet veēanėrisht pėr familjen apo fenė apo kur nervozohen.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum