Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Kartėmonedha 1 mijė lekėshe tėrhiqet nga qarkullimi

Kartėmonedha 1 mijė lekėshe tėrhiqet nga qarkullimi

Go down  Message [Page 1 of 1]

Tiranė – Kartėmonedha 1 mijė lekėshe do tė tėrhiqet nga qarkullimi. Vendimi u mor nga Banka e Shqipėrisė, e cila vendos qė tė largojė nga tregu kėtė kartėmonedhė, emetim i viteve 1992, 1994, 1995, 1996 (imazhi i Skėnderbeut).Kartėmonedha 1000 lekė me pėrmasat 178 mm x 78 mm ngjyrė e gjelbėr do tė ketė kurs ligjor deri nė datėn 31 mars 2011 dhe prej datės 1 prill 2011 nuk mund tė pėrdoret mė si mjet pagese.

Kartėmonedha 1000 Lekė, emision i vitit 1992, ėshtė shtypur pėr herė tė parė nė Kinė nė 1992 dhe ėshtė hedhur nė qarkullim mė 1 tetor tė kėtij viti. Nė tė u vendosėn firmat e Guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe tė Drejtorit tė Departamentit tė Emisionit.

Kjo prerje u rishtyp nė vitin 1994 nga kompania "De la Rue" , me tė njėjtat elemente sigurie, por me vit dhe firma tė ndryshuara, dhe u hodh nė qarkullim nė 2 qershor 1994.

Kartėmonedha ėshtė rishtypur nė vitin 1995 nga kompania "Tumba Bruk" (Suedi), me elemente sigurie tė pėrmirėsuara dhe me vit emetimi e firma tė ndryshuara, dhe u hodh nė qarkullim nė 29 shkurt 1996. Ajo do tė rishtypej pėrsėri nga po kjo kompani, nė vitin 1996, me tė tjera elemente tė pėrmirėsuar dhe me vit emetimi tė ndryshuar. Prerja e fundit e rishtypu u hodh nė qarkullim mė 11 korrik 1997.
Kartėmonedha ka tė vendosur nė anėn e pėrparme djathtas portretin e Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, dhe nė qendėr vlerėn e kartėmonedhės tė shoqėruar me ornametikė.

Nė anėn e prapme, ka nė qendėr emblemėn e Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeut. Nė tė majtė ka Kalanė e Krujės dhe nė tė djathtė ka tė shėnuar vlerėn e kartėmonedhės.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum