Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » Mos u trembni nga temperatura

Mos u trembni nga temperatura

Go down  Message [Page 1 of 1]

Foshnjat dhe fėmijėt sėmuren dhe temperatura u ngrihet mė shpesh se tė rriturve. Arsyeja e kėsaj ėshtė moszhvillimi i plotė i matėsit tė nxehtėsisė tė ndodhur nė pjesėn qendrore tė trurit.
Specialistė pediatėr theksojnė se pėrgjigja e trupit me temperature ndaj infeksioneve nė shumicėn e rasteve ėshtė shenja e parė e sėmundjes qė do shfaqet mė pas. Nėnat dhe baballarėt duhet tė informohen: lartėsia e temp nuk ėshtė shenjė e njė sėmundjeje serioze.
Temperatura ėshtė pasqyrim i luftės sė mekanizmit mbrojtės tė trupit. Nėse fėmija juaj ėshtė nėn moshėn 3-mujore, qan vazhdimisht, ka vėshtirėsi nė frymėmarrje pavarėsisht se i ka tė zhbllokuara hundėt, nuk mund tė gėlltitet ose tė pijė diēka, nėse ka dhimbje gjatė urinimit apo daljes jashtė dhe ka 24 orė me temperaturė, atėherė duhet ta vizitoni menjėherė tek doktori.
Si matet temperatura?
Njė nga mjetet qė duhet tė gjenden nė kutinė tuaj tė ilaēeve ėshtė edhe termometri. Nėse keni njė termometėr digjital, mjaftojnė 30 sek pėr tė matur temp e trupit. Matja nga goja ėshtė e pėrshtatshme pėr fėmijė mė tė mėdhenj. Termometri duhet tė mbahet 2-3 minuta nėn gjuhė.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum