Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Spiderman shfaqja mė e pėrfolur nė Broadway .

Spiderman shfaqja mė e pėrfolur nė Broadway .

Go down  Message [Page 1 of 1]

Shfaqja mė e shtrenjtė nė historinė e Broadway-it nė Nju Jork, Spiderman, Turn Off The Dark, ėshtė shėnuar nga njė valė publiciteti negativ dhe problemesh qė disa njerėz tė botės sė artit, thonė mund tė rezultojnė tė pakapėrcyeshme. Probleme teknike, aktorė tė lėnduar, shtyrje dhe anulime i kanė bėrė bajate shfaqjet, tė cilat pėrmbajnė akrobacira dhe muzikė nga dy muzikantėt mė tė njohur tė botės Bono dhe The Edge, tė grupit U2.

Produksioni po zhvillon provat gjenerale, por nė salla tė mbushura plot me spektatorė. Problemet nuk sosin. Me njė kosto prej 65 milion dollarėsh, SPiderman, Turn of the Dark, nuk ėshtė vetėm opereta mė e shtrenjė nė histori pėr Broadway-in, por ėshtė edhe njė prej mė ambiciozeve. Kjo shfaqje, - ku aktorėt tė veshur si superheronj ndeshen nė njė skenė qė mbahet nė ajėr pėrmes litarėsh, - ka qėnė e destinuar tė shėnohet nga aksidentet. Ai qė ėshtė lėnduar mė rėndė, ka qėnė Christopher Tierney, qė bėnte akrobacitė pėr Spiderman. Ai u rrėzua nga rreth 10 metra tek vendi i orkestrės, kur njė litar sigurie nuk funksionoi siē duhet. Steven Tartek ishte nė audiencė kur kjo ndodhi.
"Mua mė kapi paniku nė teatėr. Njerėzit pėrreth meje filluan tė qanin. Ishte shumė shqetėsuese dhe kur dolėm nga teatri kishte ambulunca qė nxitonin nė vendngjarje," tregon ai. Katastrofat qė shėnuan shfaqjen kanė ushqyer mbulimet senzacionale nė programet e lajmeve. Katėr aktorė janė plagosur dhe njė prej tyre hoqi dorė nga shfaqja javėn e kaluar.

Ēdo problem ėshtė zmadhuar. Shfaqja nga ana tjetėr nga vuajtur edhe prej vlerėsimeve jo tė mira pėr nivelin artistik. Michael Riedel ėshtė njė kritik i njohur i teatrit qė shkruan pėr New York Post. "Nėse lė mėnjanė problemet, nga tė cilat ėshtė shėnuar produksioni, lėndimet e aktorėve, ke problemin tjetėr qė muzika e shfaqjes, nga Bono dhe The Edge, nuk ėshtė shumė e mirė." "Rrėfimi nga ana tjetėr nuk tregohet mirė. Nėse nuk ndreqen problemet krijuese tė shfaqjes nuk do tė jetė e mundur qė ajo tė mbijetojė", thotė kritiku. Personi i ngarkuar pėr marrėdhėniet me shtypin, pėr kėtė produksion ėshtė Rick Miramontez. Vlerėsime negative. Ai u pyet se si u pėrgjigjej kritikave se shfaqja ishte e destinuar tė dėshtonte.

"Ka patur probleme, por tė jemi tė sinqertė, pėr njė operetė nė Broadway, kemi qėnė pak si shumė nė vemėndjen e publikut. Problemet, deklaratat e bėra janė tani tė vjetra", thotė zoti Miramontez. Biletat pėr shfaqjet Spiderman janė shitur qė tė gjitha, megjithėse disa prej tyre kushtojnė mė shumė se 200 dollarė. Gregory Castoria, qė ėshtė njė promovues teatri nė Times Square nė Nju Jork, thotė se njerėzit janė shumė tė interesuar pėr kėtė shfaqje tė shėnuar nga problemet. "Tė gjithė duan ta shohin atė, por e pazakonta ėshtė se ata duan tė shohin dikė qė tė lėndohet, pra fatkeqėsisht duan ta shohin pėr arsyet e gabuara", thotė ai. Pėr ata qė kanė arritur tė gjejnė bileta pėr shfaqjen ka edhe vlerėsime pozitive qė i ngrohin producentėt. Njė prej spektatorėve kishte ardhur nga Australia pėr tė parė shfaqjen dhe ka qėnė shumė i kėnaqur me tė. Atij i ka lėnė mjaft mbresa.

Ndėrsa pėr njė spektatore vendase shfaqja duket sikur nuk ia arrin qėllimit dhe njė histori dashurie nė fund tė saj, nuk i shkon pėr shtat. Kompozitorėt e muzikės sė operetės, Bono dhe The Edge nuk kanė mundur tė ndjekin provat gjenerale, pėr shkak se ndodhen nė turne. Teksa nuk ka mbetur shumė kohė pėr ekipin krijues qė tė ndreqė problemet, nė kohė pėr hapjen zyrtare tė saj mė 7 shkurt, interesi pėr kėtė operetė po rritet shumė. Kjo gjė e bėn Spiderman, Turn Off The Dark jo vetėm shfaqjen mė tė shtrenjtė nė histori pėr Broadway-in, por gjithashtu edhe mė tė analizuarėn.

View user profile
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum