Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Dritėhijet e Facebook, varėsia, miqėsitė e rreme dhe komunik

Dritėhijet e Facebook, varėsia, miqėsitė e rreme dhe komunik

Go down  Message [Page 1 of 1]

Facebook ėshtė njė nga kompanitė teknologjike mė nė modė nė botė dhe vlerėsimi mė i fundit pėr tė ėshtė 50 miliardė dollarė.

Ndėrsa hyjmė nė dekadėn e dytė tė shekullit tė 21, rrjetet sociale nė internet janė bėrė tashmė pjesė e jetės.

Facebook ashtu si dhe Twitter dhe Linked In janė ndoshta rrjetet mė tė pėrhapura nė perėndim, por ēdo vend ka tė preferuanin e vet. Por a na kanė ndryshuar kėto rrjete jetėn tonė? Apo a janė kėto vetėm njė mjet tjetėr pėr tė na ndihmuar ne qė tė rrimė nė kontakt me jetėn moderne?

Facebook lindi si njė projekt nė njė konvikt nė Harvard pėr tė ndihmuar studentėt tė mbajnė lidhje me njėri-tjetrin dhe tashmė ėshtė kthyer nė njė fenomen global.

Midis pėrdoruesve ka njerėz qė janė si mbi 45 vjeē ashtu dhe nėn 24 vjeē. Por a ėshtė mirė pėr ne qė tė pėrdorim rrjete tė tilla sociale interneti?

Clara Shih, autore e librit "Mosha e Facebook-it" ka folur nė favor tė rrjeteve tė tilla qė nga viti 2007.

"Nuk mendoj se ėshtė mirė apo keq. Ėshtė hapi tjetėr nė evoluimin e komunikimit. Ashtu si dhjetė vjet mė parė na u desh tė mėsonim e-mailin dhe internetin, sot na duhet tė mėsojmė median sociale. Kjo ėshtė njė mėnyrė e re e vendosjes sė kontakteve me njerėz, e aksesit tė informacionit, tė portretizimit se kush jemi ne, si personalisht ashtu dhe profesionalisht."

Clara thotė se ajo vetė ka rreth 5000 miq nė Facebook, njė shifėr qė vėrtet tė bėn tė mendosh. A janė ata vėrtet miq? Por sipas saj ēdo gjė varet nė atė se ēfarė quan ti mik.

"Jam dakord me atė qė nuk ėshtė as mirė dhe as keq. Rasti mė ekstrem ėshtė dikush qė rri pa pushim nė Facebook dhe ne kemi parė tė botohen raste tė njerėzve qė janė shtruar nė spitale psikiatrike. Njerėz qė nuk mund tė rrinin pa kontrolluar Facebook-un, pa ndryshuar statusin e tyre edhe pėr 5-10 minuta. Ky ėshtė skenari mė i keq. Por ka edhe shumė anė pozitive dhe unė mendoj se Facebook po nxjerr nė pah faktin se ne jemi kafshė sociale dhe psikologė tė evolucioneve e kanė ditur prej kohėsh se ne kemi mundėsi tė kemi 140-150 miq. Ky ėshtė edhe numri mesatar i miqve qė njerėzit kanė nė botėn e Facebook-ut.

Nė 2010, Facebook zhvendosi edhe Google si faqja mė e vizituar nė SHBA dhe afro njė nė katėr reklama tė ndjkura nė SHBA ishin nė faqen e Facebook-ut.

Hannal Pool ėshtė shkrimtare qė kohėt e fundit ka shkruar njė artikull mbi miqėsinė dhe prishjen e miqėsive pėr gazetėn Guardian.

Ajo mendon se Facebook ėshtė pėr njerėzit qė njeh, miq etj, ndėrsa Twitter ėshtė pėr kėdo qė do tė lexojė ēfarė shkruajnė tė tjerėt.

"Nė Twitter janė thjesht mendimet e mia dhe ēfarė po mė ndodh gjatė ditės, gjėra qė kam parė dhe vėzhguar. Unė kam njė grup njerėzish me tė cilėt kam miqėsi vetėm nė Twitter. Unė takova njė grua nė njė festė dhe kur mė tha emrin e dija menjėherė se ēfarė kishte bėrė ajo mė herėt gjatė ditės, pasi unė e ndejk atė nė Twitter dhe ajo mė ndjek mua nė Twitter."

Ajo mė tej shton:
"Ju mund tė keni aty romanca tė shkurtra. Ti mund tė biesh nė dashuri me njerėzit qė ti mė herėt mendoje se i urreje, ashtu si dhe e kundėrta. Mund tė urresh njerėzit qė ti mendoje se ishin fantastikė. Gjithashtu qėkur kam filluar tė ndjek Twitter-in, jam e informuar mė mirė se ēdo herė tjetėr."

Por kėto faqe social sipas shumė pėrdoruesve dhe specialistėve janė kthyer nė platforma tė njerėzve tė ndryshėm . Shumė me anė tė blogjeve tė tyre kanė bėrė karriera dhe janė bėrė tė famshėm, atėherė kur nuk i njihte askush. Pėrsėri Tomas Chamorro Premuzic:

"Absolutisht. Edhe personat e njohur qė pėrdorin si platformė median mė tradicionale si TV, Radion, tashmė e pėrdorin dhe mund tė them po abuzojnė me Twitter-in. Demi Moore psh ėshtė ndoshta rasti mė i njohur. Facebook ėshtė kthyer nė enciklopedi pėr njerėzit e zakonshėm. Mund tė gjesh kėdo aty dhe mund tė shohėsh lloj-lloj fotografish si dhe ndodhi pėr jetėn e tyre si tė ishin tė famshėm. "

Dhe tė gjithė janė tė sigurt se Facebook apo edhe faqe tė tjera sociale vetėm se do tė shtohen mė tej. Ndoshta kjo ėshtė dhe arsyeja se pse tashmė Facebook ka vlerė prej 50 miliardė dollarėsh.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum