Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Agushi ia vė syrin edhe njė rekordi tė botės

Agushi ia vė syrin edhe njė rekordi tė botės

Go down  Message [Page 1 of 1]

Rekordmeni i katėrfishtė i botės nė zhonglim me top, Agim Agushi, pėr pak javė synon "tė thyejė" edhe njė rekord tjetėr tė botės.


Atij i ėshtė kėrkuar nga klubi i rekordeve tė botės "Saxonia", me seli nė Lajpcig, qė tė regjistrojė njė rekord duke goditur topin me kokė nė ecje mbi karrige tė vendosura njėra pas tjetrės. Ai ka zgjidhur Tetovėn pėr kėtė rekord dhe thotė se nė fund tė janarit apo mė sė largu deri mė 10 shkurt, do tė mbahet kjo ngjarje.
"Zgjidhja e Tetovės nuk ėshtė e rastėsishme. Rekordet e deritashme i kam arritur jashtė vendit, por tani synoj qė gjatė kėtij viti tė arrij nga njė rekord nė tė gjitha trojet shqiptare. Do tė filloj nė Tetovė, mė pas nė Prishtinė dhe nė Tiranė", ka thėnė Agushi tė enjten.
Kjo qė do tė bėjė profesori i matematikės nė gjimnazin "Kuvendi i Lezhės" nė Viti, ėshtė disiplinė e re. Agushi ka planifikuar tė krijojė njė hark tė madh me 200 karrige dhe tė bėjė tė paktėn 10 xhiro duke e goditur topin me kokė. Stėrvitjet pėr kėtė tashmė i ka nisur.
Nė tė vėrtetė, ai ėshtė rekordmen i botės edhe nė katėr disiplina tė tjera. Njė, pėrshkoi 15 km e 356 metra duke ecur dhe nė tė njėjtėn kohė duke e goditur topin me kokė; dy, goditi topin nė ēift me nipin e tij Bujar Ajeti pėr 3 orė e 55 minuta; tre, goditi topin pėr shtatė kilometra, duke qėndruar mbi njė veturė nė lėvizje, dhe katėr, goditi topin shkallėve poshtė e lart nė njė ndėrtesė 65-katėshe nė Frankfurt pėr 1 orė, 37 minuta e 5 sekonda, qė i ra tė kalonte 5.304 shkallė. Ai ishte pronar edhe i njė rekordi nė librin e famshėm "Guinness", por tash e tre vjet ai i ėshtė thyer nga suedezi Tomas Lundman. Ai qėndroi pėr 4 orė, 2 minuta e 1 sekondė kėmbėkryq duke e goditur topin me kokė, ndėrkohė qė suedezi e kaloi mė 2007 pėr 7 minuta e 25 sekonda. Por, kėtė rekord ai tenton ta kthejė sėrish nė pronėsi tė tij kėtė vit.
"Kėtė rekord planifikoj ta thyej nga gjysma e prillit nė Prishtinė, ndėrsa njė tjetėr do ta pėrzgjedh pėr Tiranėn gjatė verės pėr tė bėrė njė xhiro tė plotė rreth trojeve shqiptare", ka shtuar Agushi.
Po nė muajin prill, ai ėshtė ftuar edhe nga organizatorėt e maratonės sė Dresdenit pėr tė pėr njė ecje tė shpejtė, duke goditur topin me kokė. Minimumi qė i ėshtė kėrkuar ėshtė distanca 10 kilometra. Por, kjo nuk ėshtė diēka e paarritshme pėr ish-futbollistin e Unitetit. Rekordi i tij nė kėtė disiplinė kalon 15 kilometrat.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum