Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Kikiriku zvogelon rrezikun ne tru dhe zemer

Kikiriku zvogelon rrezikun ne tru dhe zemer

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Kikiriku zvogelon rrezikun ne tru dhe zemer on Fri Jan 14, 2011 5:15 pm

Eshte zbuluar se kikiriku zvogelon rrezikun nga sulmi ne tru dhe ne zemer, andaj duhet ta fusni ne listen e ushqimit por ne mase normale.

Kikiriku mund te behet arme e fuqishem ne lufte kunder sulmit ne zemer, tregojne rezultatet e studimit te fundit. Duke ngrene kikirik apo buter nga kikiriku se paku pese here ne jave mund te pergjysmohet rreziku nga sulmi ne zemer.

Eshte zbuluar po ashtu se kikiriku zvogelon sasine e kolesterolit, parandalon ndezjet dhe permireson gjendjen e qelizave te gjakut rreth zemres.

Ne periudhe prej 22 vjeteve, shkencetaret nga Harvardi vezhguan 6 mije gra me diabetin e te dy tipave, qe shtojne rrezikun nga sulmi ne tru dhe zemer. Ato gra kane pasur regjim te posacme te ushqimit, e cdo e dyta ne kater gra plotesuan pyetesoret per menyren e te ushqyerit.

Kur shkencetaret krahasuan rezultatet, zbuluan se grate te cilat kane konsumuar kikirik ishin te mbrojtura nga katoi sulme. Befasi eshte se rreziku ishte zvogeluar per 44 per qind.

Eshte e dobishme qe te fusni ne ushqim edhe kikirikun sepse ai zvogelon sasine e kolesterolit dhe i ndihmon shendetit. Natyrisht, edhe kete zarzavate duhet konsumuar ne mase. Cdo dite nga pak dhe assesi te mos teprohet sepse kjo s’do t’i sjell asnje te mire organizmit”, vecoi shkencetarja, Ellen Mason

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum