Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Bledar Kazia dhe shpikja e tij

Bledar Kazia dhe shpikja e tij

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Bledar Kazia dhe shpikja e tij on Mon Apr 05, 2010 9:27 pmNėse shpikjet mė tė mėdha tė njerėzimit kanė ardhur “nga halli”, e tillė ėshtė edhe kjo qė do t’ju tregojmė sot. Bledar Kazia ėshtė vetėm 17 vjeē dhe ėshtė nxėnės nė Medresenė e Kavajės nė vitin e tretė. Ai ka menduar t’i shėrbejė vetes dhe komunitetit me diēka qė fillimisht iu duk tė gjithėve e pabesueshme, por tashmė ėshtė realitet.
Ka tė bėjė me njė energji alternative pėr tė ushqyer kompjuterin kur mungon energjia elektrike.
Bledi e shpjegon kėshtu, krijimin e tij; “Poshtė butonave tė tastierės vendoset njė bobinė dhe njė magnet. Nė kohėn kur ne e shtypim butonin krijohet njė shkėndijė magnetike vlera e sė cilės rritet me shtypjen e butonave dhe energjia mekanike kthehet nė energji elektrike. Mė pas bėjmė lidhjen me njė multi metėr qė tregon se me tė vėrtetė prodhohet energji”.
Por nuk mbaron kėtu. Bledi shpjegon mė tej se “Kėtė energji ne e depozitojmė nė njė bateri tė rikarikueshme. Bateria e merr energjinė duke shtypur tastat e tastierės. Ngjitur me baterinė ėshtė njė llampė dhe kur ajo ndizet do tė thotė qė po karikohet. Nė qoftė se nė njė lapė top shtypim njė mijė herė tastat e kompjuterit do tė karikonim njė bateri 19 voltėsh, pasi kjo ėshtė mė e madhja. Nė qoftė se jemi nė rrugė ose nė autobus dhe na duhet patjetėr ta pėrdorim kompjuterin duke pėrdorur kėtė projekt pėr 10 ose 15 minuta ne e karikojmė baterinė e lapė topit e cila mban 6 orė punė nė tė. Kur njė bateri kompjuteri zgjatė dy ose tre orė, me kėtė projekt ajo shkon nė 6 orė. Ėshtė njė projekt qė kursen dhe prodhon energji”.
Energjia qė prodhohet nė kėtė rast ėshtė energji alternative, pra nuk ėshtė korrent direkt, ėshtė alternativė. “Na duhet ta mbledhim njėherė energjinė pastaj ta pėrdorim”. Ideja ka lindur verėn e kaluar nė kushtet e shtėpisė, mė pas mė fillimin e shkollės me ndihmėn e profesorit tė informatikės Salih Dede.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum