Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Kendi i Vogelusheve » Kur duhet tė fillojnė tė lexojnė fėmijėt

Kur duhet tė fillojnė tė lexojnė fėmijėt

Go down  Message [Page 1 of 1]

Leximi tė ndihmon tė rritesh dhe kurrė nuk ėshtė herėt pėr t‘i dashur librat. Qė nė muajin e gjashtė tė lindjes, njė fėmijė fillon tė ketė interes pėr librat, mjafton tė jenė tė mbushur me figura. Nė moshėn 1-vjeēare kėshillohen pėrrallat e ilustruara me figura. Tė dashur prindėr, librat duhen lexuar sė bashku me fėmijėt!

Nuk duhet t‘i lini tė vegjlit para televizorit duke parė filma vizatimorė. Ato qė e shtyjnė fėmijėn t‘i dojė figurat, rimėn, librin, janė prindėrit. Kjo ėshtė edhe njė mundėsi qė prindėrit t‘u qėndrojnė pranė fėmijėve, tė kujdesen pėr ta. Nė kėtė mėnyrė, fėmijėt do tė mėsojnė t‘i duan librat, sepse i duan shumė prindėrit e tyre”, shpjegon njė pediatėr.

Kur duhet qė njė fėmijė tė fillojė t‘i lexojė librat me pėrralla? Rreth moshės 5-vjeēare. Pėrrallat duhet tė jenė nė formė mė tė thjeshtuar. Kush duhet t‘i lexojė pėrrallat, nėna apo babai? Do tė ishte mirė qė t‘i lexonin bashkė, sepse nė kėtė mėnyrė krijohet njė moment magjik, i cili mė pas shndėrrohet nė njė ritual dhe nuk ka rėndėsi nėse zgjat vetėm njė minutė.

“Tė thuash qė tė lexuarit nuk ndihmon zhvillimin intelektual, ėshtė njė banalitet”, thotė njė docente psikologjie nė Universitetin e Parmės.

“Studimet e viteve ‘60 kanė treguar se lexuesit e hershėm zhvillojnė njė leksik mė tė mirė dhe kanė njė progres njohės mė tė shpejtė”, shtoi ajo.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum